کهیر یک عارضه پوستی است که به صورت ضایعات متورم، قرمز و خارش دار ظاهر می شود. کهیر به صورت حاد، مزمن و فیزیکی بروز می کند و عوامل گوناگونی موجب بروز انواع کهیر می شوند. در این مقاله انواع کهیر را مورد بررسی قرار می دهیم.

دروانا:

کهیر چیست؟

اورتیکاریا (urticaria) اصطلاح پزشکی کهیر است. کهیر واکنش آلرژیک به شکل ورم دانه های گرد سرخ رنگ بر روی پوست است که با خارش شدید همراه می باشد. کهیر ناراحتی پوستی بسیار شایعی است؛ در حدود 20 درصد از افراد در دوره ای از زندگی خود به آن دچار می شوند.

کهیر زمانی ایجاد می شود که عاملی باعث فعال شدن ماست سل ها که یکی از انواع سلول های ایمنی پوست هستند، شود. سپس این سلول ها مواد شیمیایی طبیعی آزاد می کنند. یکی از مواد شیمیایی مهم در کهیر هیستامین است که موجب خارش، قرمزی و تورم ناحیه درگیر پوست می شود. در بیشتر موارد، کهیر به طور ناگهانی ایجاد شده و ظرف چند ساعت از بین می رود. کهیر معمولا به درمان با داروها و خودداری از قرارگیری در معرض محرک های کهیر، پاسخ می دهد.

انواع کهیر

کهیر بسته به مدت زمان ابتلا دسته بندی می شود. انواع کهیر شامل موارد زیر هستند:

 • کهیر حاد
 • کهیر مزمن
 • کهیر فیزیکی (در اثر برخی تحریکات فیزیکی مانند گرما، سرما یا نور خورشید ایجاد می شود)

در حالی که همه انواع کهیر ظاهر یکسانی دارند، این ضایعات پوستی اغلب در پاسخ به محرک های متفاوت ایجاد می شوند. برای پیشگیری از کهیر ، باید عواملی که موجب بروز این ضایعات در شما می شوند را شناسایی کنید.

کهیر حاد. در بیشتر موارد کهیر حاد است و بیشتر از چند روز یا یک یا دو هفته طول نمی کشد. محرک های کهیر حاد شامل موارد زیر هستند:

 • عفونت ها. عفونت ها ممکن است موجب کهیر حاد در برخی افراد شوند. در واقع، عفونت های ویروسی عامل بیش از 80 درصد کهیر های حاد در کودکان هستند. انواع گوناگونی از ویروس ها موجب کهیر می شوند. کهیر زمانی بروز می کند که سیستم ایمنی برای از بین بردن عفونت فعال شده است و ممکن است یک هفته یا بیشتر بعد از آغاز بیماری، ظاهر شود. این نوع از کهیر حاد اغلب بعد از یک یا دو هفته برطرف می شود.
 • داروها. بسیاری از داروها همچون آنتی بیوتیک ها و ضد التهاب های غیر استروئیدی (آسپیرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن) می توانند عاملی برای کهیر باشند.
 • مسکن ها (کدئین و مورفین)، شل کننده های عضلات مورد استفاده در بیهوشی و رنگ درون رگی مورد استفاده در تصویربرداری اشعه ایکس می توانند بروز کهیر را تحریک کنند.
 • نیش حشرات. نیش برخی حشرات (زنبور، زنبور عسل، زنبور سرخ، مورچه زرد) موجب بروز کهیر در اطراف نیش می شود. اگر بعد از نیش حشره دچار کهیر در تمام بدن خود شدید، این می تواند نشانه ای از یک واکنش شدید به نام آنافیلاکسی باشد. آنافیلاکسی باید سریعا درمان شود چون می تواند باعث التهاب مجاری تنفسی و شک شود.
 • آلرژی های غذایی. آلرژی غذایی موجب کهیر حاد در برخی افراد می شود. کهیر ناشی از خوراکی 30 دقیقه بعد از خوردن آن خوراکی ظاهر می شود. خوراکی هایی که اغلب موجب کهیر در کودکان می شوند شامل شیر، تخم مرغ، بادام زمینی، سایر مغزیجات، سویا و گندم هستند. خوراکی هایی که اغلب موجب کهیر در بزرگسالان می شوند شامل ماهی، صدف، بادام زمینی و سایر مغزیجات هستند.
 • تماس فیزیکی. کهیر ممکن است بعد از تماس با مواد آلرژی زا خاص ایجاد شوند. برای مثال کودکانی که به سگ ها حساسیت دارند ممکن است در تماس با سگ دچار کهیر شوند. سایر عواملی که موجب بروز کهیر می شوند شامل گیاهان، میوه ها و سبزیجات خام، لاتکس (در بادکنک، دستکش، کاندوم) هستند.

کهیر مزمن. کهیر مزمن به صورت روزانه بروز می کند و بیش از شش هفته و اغلب برای سال ها به طول می انجامد. کهیر مزمن  آزار دهنده است؛ زیرا این ضایعات مرتب بروز می کنند و خواب، کار و یا تحصیل فرد را با مشکل روبه رو می سازند. کهیر ظاهر شما را تحت تاثیر قرار می دهد و افراد ممکن است نگران انتقال مشکل پوستی شما بوده و از نزدیک شدن به شما خودداری کنند. در مورد کهیر نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

 • کهیر واگیردار نیست.
 • کهیر مزمن به ندرت ماندگار است؛ 50 درصد افراد بعد از گذشت یک سال بهبود می یابند.
 • کهیر مزمن ندرتا در اثر آلرژی ها ایجاد می شود و مهلک نیست.
 • علائم آزار دهنده کهیر پوستی مزمن در بیشتر افراد قابل درمان هستند.

در بیشتر موارد، علت کهیر مزمن مشخص نیست. محققین مشکلات سیستم ایمنی را عامل این نوع کهیر می دانند. این ضایعات بندرت ممکن است نشانه ای از مشکلات خودایمنی و بیماری های دیگر همچون بیماری کبدی یا تیروئیدی، عفونت های مزمن یا لوپوس باشند.

کهیر فیزیکی. کهیر ممکن است در اثر فاکتورهای فیزیکی گوناگونی ایجاد شود.

 • قرارگیری در معرض سرما. کهیر اغلب با گرم شدن مجدد پوست سرد ظاهر می شوند.
 • تغییر در دمای بدن یا تعریق. این کهیرها اغلب کوچک و در تعداد زیاد هستند و اغلب در زمینه قرمزی پوست بروز می کنند.
 • لرزش. کف دست ها ممکن است بعد از نگه داشتن فرمان لرزان ماشین حین رانندگی یا حین کار با سایر وسایلی که لرزش ایجاد می کنند قرمز، متورم و خارش دار شوند و بدین ترتیب کهیر ایجاد شود.
 • فشار. امکان بروز کهیر در کف دست ها و پاها بعد از ساعت ها حمل اجسام سنگین یا پیاده روی در مسافت های طولانی، وجود دارد. از آن جایی که پوست کف دست ها و پاها ضخیم هستند، ممکن است قرمزی و تورم بدون حاشیه مشخصی ایجاد شود. در محل نشیمن گاه نیز ممکن است ایجاد شود.
 • ورزش. کهیر که در طول ورزش کردن ظاهر می شود می تواند نشانه ای از یک شرایط خطرناک به نام آنافیلاکسی ناشی از ورزش باشد.
 • نور خورشید یا آب. بروز کهیر در اثر قرارگیری در معرض نور خورشید یا آب بسیار نادر است. 
دکتر محمدرضا علاوی طوسی

دکتر محمدرضا علاوی طوسی

متخصص پوست، مو و زیبایی
دكتر محمدرضا علاوي طوسي متخصص پوست و مو در مشهد دارای فلوشیپ Patch Test از کانادا و عضو انجمن متخصصین پوست ایران می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر محمدرضا علاوی طوسی
برگرفته از: وبسایت https://www.uptodate.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه