مراجعه به دندانپزشکی در بارداری ممکن است دغدغه خیلی از خانم های باردار باشد. باید توجه داشت انجام کارهای دنداپزشکی در بارداری نه تنها خطری در پی ندارد بلکه بسیار مورد توجه نیز قرار دارد. سه ماهه دوم بارداری بهترین زمان برای دریافت خدمات دندانپزشکی در دوران بارداری می باشد اما به طور کلی بهتر است کارهای غیر اورژانسی مانند سفید کردن دندان ها را به بعد از تولد نوزاد موکول کرد.
گرفتگی عضلات پا در بارداری بسیار متداول می باشد. علت گرفتگی پا در بارداری چندان مشخص نیست اما رعایت برخی نکات مانند ورزش، استفاده از کفش های مناسب همچنین استفاده از غذاهای حاوی منیزیم می تواند به کاهش گرفتگی پشت پا در بارداری کمک کند.
آیا مصرف آنتی بیوتیک در بارداری بی خطر است؟ استفاده از برخی آنتی بیویتک ها در بارداری بی خطر می باشند اما برخی دیگر به عنوان آنتی بیوتیک ممنوع در بارداری شناخته می شوند. برای مثال مصرف سفالکسین در دوران بارداری گزینه نسبتا مناسبی می باشد. به طور کلی عوارض آنتی بیوتیک در بارداری به فاکتورهای متعدد از جمله هفته بارداری، نوع آنتی بیوتیک و مقدار مصرف آن بستگی دارد.
نحوه خوابیدن در بارداری و در اوایل بارداری ممکن است دغدغه بسیاری از خانم های باردار باشد. به طور کلی نقش خواب در سه ماهه اول بارداری قابل توجه است؛ زیرا در این دوران بدن انرژی زیادی را مصرف می کند. نکاتی مانند استفاده از بالش به هنگام خوابیدن نیز می تواند به به تقویت نحوه خوابیدن در دوران بارداری کمک کند.
آیا شیمی درمانی باعث نازایی می شود؟ آیا بارداری بعد از شیمی درمانی ممکن است؟ در مقاله پیش رو سعی داریم به درک سرطان و بارداری و امکان بارداری پس از سرطان در خانم ها بپردازیم.
واکسیناسیون در بارداری بر اساس نوع واکسن توصیه می شود. به طور کلی استفاده از واکسن های حاوی ویروس زنده در دوران بارداری مجاز نمی باشد. برای مثال واکسن آبله مرغان قبل از بارداری باید در نظر گرفته شود؛ زیرا این واکسن حاوی ویروس زنده می باشد. بهترین زمان تزریق واکسن کزاز در بارداری در هفته 27 تا 36 دوران بارداری می باشد.
نکاتی مانند توجه به زمان تخمک گذاری، داشتن وزن مناسب، عدم استفاده از سیگار و الکل می تواند سبب افزایش شانس باروری در خانم ها شود. در مقاله زیر به بررسی نکاتی می پردازیم که سبب افزایش شانس باردار شدن می گردد.
برش اپیزیوتومی، برش در ناحیه بین دهانه واژن و مقعد می باشد که در گذشته تصور بر این بود به بهبود روند زایمان کمک خواهد کرد. امروزه چندان این تفکر پذیرفته شده نیست اما با این حال در برخی موارد انجام اپیزیوتومی لازم خواهد بود. بروز عفونت از عوارض اپیزیوتومی محسوب می شود. رعایت اصول مراقبت از اپیزیوتومی می تواند فرایند بهبود را تسریع و تقویت کند.
صفحه1 از11

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha