شپش سر کودک و ایجاد شپش مقاوم به درمان از جمله دغدغه های والدین می باشد. تشخیص شپش سر در کودکان از اقدامات اساسی است که می تواند مانع از بروز مقاومت درمانی شود. شامپو لیندان یا پرمترین یک درصد باید در خط اول درمان شپش فعال در نظر گرفته شوند. برای پیشگیری از شپش سر از کودک خود بخواهید وسایل شخصی (کلاه، روسری، شانه هدفون) را با دیگران به اشتراک نگذارد و خود نیز از استفاده از وسایل دیگران و تماس سر یه سر با آن ها بپرهیزد.

اصول شیردهی

چگونگی شیردهی به نوزاد، اصول شیردهی، نشانه های گرسنگی نوزاد، چگونگی قطع شیردهی، دفعات شیردهی و اطمینان از تغذیه صحیح نوزاد ممکن است ذهن مادران شیرده یا باردار را به خود مشغول کرده باشد. تمامی این موارد را می توانید در مقاله زیر دنبال کنید.
دانستن نکاتی در مورد دوشیدن شیر مادر برای نوزاد می تواند بسیار کمک کننده باشد. تکرار بیشتر شیردهی به نوزاد منجر به تولید شیر مادر بیشتر می گردد. به هنگام دوشیدن شیر در محیطی آرام قرار بگیرید. عدم استفاده از کافئین و سیگار از نکات با ارزش دیگری است که می تواند به افزایش کیفیت شیر بیانجامد.
محاسبه رشد کودک بر اساس نمودار قد و وزن می تواند روند وزن گیری مناسب نوزاد را به ما نشان دهد. توجه به وزن گیری مناسب نوزاد از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ زیرا اضافه وزن در این دوران می تواند با اضافه وزن در دوران کودکی ارتباط داشته باشد.
راش پوشک یا ادرار سوختگی نوزاد نوعی درماتیت یا التهاب پوستی می باشد که به صورت لکه پوستی قرمز رنگی ظاهر می شود. علائم پوستی و بی قراری کودک حین تعویض پوشک از علایم ادرار سوختگی کودک محسوب می شود. تحریک با ادرار و مدفوع، عفونت ها و حساسیت به پوشک و شوینده از علل سوختگی پای کودک هستند. تعویض مرتب پوشک، شستشو و خشک کردن نواحی پوشک شده و پوشک نکردن کودک برای مدتی در دوز به جلوگیری از ادرار سوختگی کودکان کمک می کنند. درمان می تواند با استفاده از کرم، لوسیون و پماد ادرار سوختگی انجام گیرد.
اصول تغذیه کمکی نوزاد از موارد بسیار حائز اهمیتی می باشد که والدین را به خود متوجه می سازد. استفاده از غذاهای ساده، توجه به مواد مغذی مانند آهن و زینک و از همه مهم تر زمان شروع غذای کمکی نوزادان همچنین توجه به مواردی مانند نحوه استفاده از قاشق و فنجان نیز می تواند در ایجاد شیوه تغذیه مناسب او موثر باشد.
ویتامین دی در نوزاد نقش مهمی در جذب کلسیم و فسفر دارد. کمبود ویتامین دی در نوزادان می تواند سبب بروز نرمی استخوان شود. استفاده از قطره ویتامین d3 راه مناسبی برای پیشگیری و درمان کمبود ویتامین دی در نوزادان می باشد.
آمادگی برای شیردهی قبل از زایمان می تواند شامل شرکت در کلاس های دوران بارداری باشد. در این کلاس ها نحوه شیردهی صحیح به نوزاد آموزش داده خواهد شد. دانستن برخی نکات اعم از داروهایی که با شیردهی تداخل دارند نیز برای شما بسیار سودمند خواهد بود. آمادگی سایر اعضای خانواده نیز به تسهیل فرآیند شیردهی به نوزاد کمک خواهد کرد.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha