گرگرفتگی در زنان در نتیجه اتساع ناگهانی عروق خونی زیر پوست است که سبب می شود خانم احساس گرما کند و ظاهر برافروخته ای پیدا می کند. در برخی خانم ها گرگرفتگی تا سال های بعد از یائسگی ادامه می یابد.دکتر زهرا سبک رو معتقد است که اگر ارتباطی بین گرگرفتکی یائسگی و ریسک بیماری های قلبی وجود داشته باشد، چندان ارتباط قوی نیست و شما نباید نگران این موضوع باشید.
در مورد مردان بزرگ شدن پروستات می تواند دلیلی برای دشواری در انزال باشد. در مورد خانم ها فقدان استروژن بعد از دوران یائسگی می تواند سبب نازک شدن دیواره واژن شود، خاصیت ارتجاعی آن را کاهش داده و لوبریکاسیون نامناسبی صورت گیرد. خانم ها دچار کاهش لیبیدو (تمایل جنسی) می شوند زیرا نزدیکی برای آنان دردناک می گردد.
نظر دکتر فرانک راسخ اینست که هورمون درمانی (مصرف استروژن تنها یا همراه با پروژسترون یا پروژستین، به منظور حفاظت از دیواره رحم و یا آندومتر) موثرترین راه درمانی برای گرگرفتکی و علائم واژینال در خانم هایی است که در دوران بعد از یائسگی قرار دارند. به هر حال هورمون درمانی سیستمیک در سراسر بدن عمل می کند و در خون قابل اندازه گیری است و افزایش ریسک بیماری های قلبی، سکته، لخته های خونی و بیماری های مربوط به کیسه صفرا را به دنبال دارد.
پرسش و پاسخ اختصاصی سایت دروانا از دکتر شیدا دلفان کریمی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی،در رابطه با نزدیکی دردناک در خانم ها، خانم دکتر دلفان کریمی در این مطلب به این پرسش ها که دلایل نزدیکی دردناک چیست و آیا درمانی برای این مشکل وجود دارد پاسخ داده اند.
پرسش و پاسخ اختصاصی سایت دروانا از دکتر غزال همتی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در رابطه با موضوع گرگرفتگی در دوران یائسگی. بطور کلی گرگرفتگی حدود 5 سال پس از یائسگی ممکن است وجود داشته باشد اما مدت بیشتر از 5 سال غیرطبیعی است و باید به دنبال علل دیگر گرگرفتگی گشت.البته سن یائسگی بطور متوسط حدود 50 تا 51 سالگی است. درصورتیکه خانمی یائسگی زودرس داشته باشد، در حدود 40 سالگی یا کمتر این علائم آغاز می شوند.
یائسگی به معنای فقدان دوره قاعدگی به مدت یک سال است. سن میانگین برای یائسگی 51 سال است اما محدوده نرمال سنی 45 تا 55 سال است. سال های قبل از یائسگی را دوران قبل از یائسگی می گویند. این اصطلاح به دوران نزدیک به یائسگی دلالت دارد. این فاز معمولا می تواند تا 10 سال به طول بیانجامد. در طول این دوران میزان هورمون ها می تواند بر تخمک گذاری تاثیر بگذارد و سبب بروز تغییراتی در دوره قاعدگی شود.
گرگرفتگی چیست: گرگرفتگی ، احساس کوتاه مدتی از گرما و تعریق است. این حالت معمولا به هنگام یائسگی در زنان اتفاق می افتد. تحقیقات ،علت دقیق گرگرفتگی را نشان نداده است. تئوری های فعلی نشان می دهد، گرگرفتگی ممکن است به دلیل افت سطح هورمون زنانه به نام استروژن در دوران یائسگی باشد. افت سطح هورمونی روی هیپوتالاموس تاثیر می گذارد، هیپوتالاموس ، ناحیه ای در مغز است که دمای بدن را تنظیم می کند. به هنگام گرگرفتگی ، به نظر می رسد هیپوتالاموس احساس می کند که بدن خیلی داغ است، در صورتی که ممکن است در واقع چنین نباشد، و به بدن می گوید حرارت اضافی را آزاد کند. یکی از راه هایی که بدن اتخاذ میکند این است که باعت اتساع و گشاد شدن عروق ، مخصوصا در نواحی مانند پوست گردن، صورت و قفسه ی سینه می شود و وقتی که سایز عروق به حالت نرمال…
یائسگی زودرس چیست؟ یائسگی، به دوره ای در زندگی یک خانم اطلاق می شود که دوره قاعدگی متوقف می شود. از لحاظ پزشکی ، می توان این گونه تعریف کرد: عدم دوره قاعدگی به مدت 12 ماه پی در پی. متوسط سن برای یائسگی طبیعی 51 سال است. برخی اوقات به دلیل بعضی از بیماری ها یا فاکتورهای ژنتیکی و یا جراحی، یائسگی زودتر نیز اتفاق می افتد. زمان یائسگی طبیعی در بین خانم ها بسیار متنوع است، به هر حال وقتی یائسگی قبل از 40 سالگی اتفاق می افتد به آن یائسگی زود رس می گویند. دلایل یائسگی زودرس چیست: یکی ازدلایل یائسگی زودرس، نارسایی زودرس تخمدان ها شناخته می شود. در اصل نارسایی در تخمدان ها همان یائسگی زودرس نیست. در نارسایی زود رس تخمدان ها، تخمدان ها قبل از سن چهل سالگی عملکرد نرمال خودشان را متوقف می کنند. زنانی که به این مشکل دچارند هنوز ممکن…

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha