جراحی فتق شکم یک جراحی ترمیمی برای پارگی ایجاد شده در پرده داخلی شکم است. در ادامه مواردی را پیرامون علت انجام و روش جراحی فتق شکم بررسی می کنیم.
آپاندکتومی یک جراحی به منظور برداشتن آپاندیس متورم و دردناک است که به دو صورت آپاندکتومی لاپاروسکوپیک و آپاندکتومی باز انجام می شود. در این مقاله نکاتی را در مورد روش انجام این جراحی و دوره ریکاوری بعد از آن بررسی می کنیم.
تیروئیدکتومی یا جراحی برداشتن تیروئید، جراحی است که برای درمان سرطان تیروئید، گواتر و پرکاری تیروئید انجام می شود. در این جراحی ممکن است بخشی و یا تمام غده تیروئید برداشته شود. در این مقاله نکاتی را پیرامون علت تیروئیدکتومی، نحوه انجام و عوارض تیروئیدکتومی بررسی می کنیم.
عمل جراحی هموروئید به منظور برداشتن هموروئید در مواردی که مشکل با درمان های خانگی و تغییر در رژیم غذایی برطرف نمی شود، مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله نکاتی را پیرامون روش و علت انجام عمل جراحی هموروئید بررسی می کنیم.
در عمل بای پس معده، بخشی از معده به صورت کیسه ای کوچک جدا شده و به طور مستقیم به روده کوچک متصل می شود؛ مواد غذایی نیز با ورود به این کیسه جدید مستقیما به روده کوچک می ریزند. بدین ترتیب ظرفیت معده برای نگه داری مواد خوراکی کاهش یافته و امکان کاهش وزن سریع فراهم می گردد. در ادامه با روش انجام جراحی بای پس معده، عوارض و مراقبت های بعد از بای پس معده آشنا می شویم.
عمل جراحی کولکتومی به منظور برداشتن کامل (کولکتومی توتال) یا بخشی از روده بزرگ انجام می شود. کولکتومی به منظور درمان بیماری ها و شرایط متعددی به کار گرفته می شود. عمل کولکتومی می تواند به صورت باز و یا لاپاروسکوپیک انجام شود.
هموروئید یا بواسیر توده ای است که در اثر متورم شدن عروق خونی نواحی اطراف مقعد یا رکتوم شکل می گیرد. این توده ممکن است با درد و خونریزی حین مدفوع کردن همراه باشد. در این مقاله انواع جراحی هموروئید را به عنوان یک دسته از راه های درمان هموروئید مورد بررسی قرار می دهیم.
نمونه برداری یا بیوپسی غده لنفاوی نگهبان روشی برای تشخیص گسترش تومور در سیستم لنفاوی می باشد. ماده ای ردیاب در بیوپسی غده نگهبان تزریق می شود که به جراح کمک می کند تا موقعیت نود نگهبان در طول جراحی را بیابد. نودهای نگهبان برداشته شده و در لابراتوآر مورد بررسی قرار می گیرند. اگر نودهای نگهبان عاری از سرطان باشد بنابراین می توان نتیجه گرفت سرطان هنوز منتشر نشده و برداشت غدد لنفاوی بیشتر غیر ضروری می باشد. اما اگر بعد از بیوپسی یا نمونه برداری غده لنفاوی نگهبان ارزیابی ها علائمی مبنی بر سرطان را نشان دهد بنابراین در این صورت غدد لنفاوی بیشتری برداشته می شود تا پزشک مشخص کند سرطان تا چه حد در بدن گسترده شده است. نمونه برداری از غده لنفاوی نگهبان برای تشخیص ملانوما و سرطان پستان به کار می رود.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.