سزارین نوعی جراحی بر روی شکم است که از طریق آن زایمان انجام می شودT سزارین ممکن است برنامه ریزی شده باشد. اما به دلیل تغییر شرایط در طول وضع حمل و زایمان احتمال انجام سزارین بدون برنامه ریزی قبلی نیز وجود دارد.
سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یکی از اختلالات مزمنی است که اتیولوژی و پاتولوژی آن هنوز به طور کامل درک نشده است. در این مقاله داده های مربوط به داروهایی بررسی شده است که اندیکاسیونی برای PCOS ندارند اما به منظور درمان علائم این بیماری به کار می روند.
از دست دادن جنین بعد از لانه گزینی در 30 درصد از بارداری ها اتفاق می افتد و به عنوان نتیجه نامطلوب بارداری که بیشترین فراوانی را دارد، در نظر گرفته می شود. در بارداری های شناخته شده، ریسک مضاعف سقط جنین در طول هفته بیستم بارداری در محدوده 11 تا 22 درصد قرار دارد. با وجود عمومیت این اتفاق، فاکتورهای خطر ثبت شده برای از دست دادن بارداری، محدود است. شواهد نشان می دهد که رژیم غذایی، فاکتور قابل اصلاحی است که می تواند بر از دست دادن بارداری اثر داشته باشد. اما با وجود داده های موجود، هنوز نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد ارتباط بین کلیّت رژیم غذایی و از دست دادن بارداری، احساس می شود. در این مقاله سعی داریم تا میزان پایبندی قبل از بارداری به 3 الگوی رژیم غذایی مشخص و ریسک از دست دادن بارداری را ارزیابی کنیم.
سندرم (Myelodysplastic (MDSs، نوعی اختلال در سلول های بنیادی است که مشخصه آن خون سازی ناکارآمد همراه با myelodysplasia (نمو ناقص در هر بخش از نخاع) است و احتمال ایجاد لوسمی حاد نیز وجود دارد. مشخصه آن آنمی مقاوم، عفونت و خونریزی غیر نرمال است. اگر چه گزارش ها نشان می داد میزان شیوع MDS حدودا 10 تا 12 بیمار در هر 100000 نفر است، اما مطالعات اخیر نشان داده است که میزان شیوع این اختلال در جمعیت جوان رو به افزایش است. هدف از این آزمون بررسی علائم بالینی، کنترل و پیامدهایی است که جنین و مادران باردار مبتلا به سندرم (myelodysplastic (MDS را تهدید می کند.
پروتئینوری (Proteinuria) بخش ضروری در تشخیص پره اکلامپسی است. کالج زنان و زایمان آمریکا پره اکلامپسی را به عنوان آغاز افزایش فشار خون و پروتئینوری تعریف می کند که برابر با دفع مقدار 300 میلی گرم یا بیشتر پروتئین از طریق ادرار در طول 24 ساعت می باشد. در این آزمون دفع پروتئین ادراری در طول 24 ساعت مورد مقایسه قرار گرفته و شیوع پروتئینوری در خانم های باردار تک قلو و دو قلو که دچار مشکل هیپرتانسیون نمی باشند، مورد مقایسه قرار گرفته است.
آنفلوآنزا یکی از بیماری های عفونی است که دستگاه تنفسی را درگیر می کند و می تواند به خطراتی منجر شود که حیات و زندگی فرد را تهدید می کند. دریافت واکسن آنفلوآنزا بسیار مهم می باشد و در پیشگیری از عفونت و عوارض مربوط به آن موثر است. در طول بارداری، تغییرات فیزیولوژیک فرد را مستعد ابتلا به آنفلوآنزا می کند و در این شرایط احتمال ایجاد عوارض شدید برای مادر و نوزاد وجود دارد. با وجود شواهد مبنی بر مزایا و بی خطر بودن واکسیناسیون آنفلوآنزا، جذب زنان باردار کمتر از حد مطلوب بوده است.
به دلیل افزایش کلی توده سلول قرمز و نیاز جنین، بدن مادر در دوران بارداری بیش از هر زمان دیگری به آهن نیاز دارد. آزمون های قبلی در زنان غیر باردار نشان داد که فقر آهن (iron deficiency (ID می تواند سبب کاهش میزان تیروکسین و تریودوتیرونین شود، بنابراین فرض ما بر این است که کم خونی قبل از بارداری می تواند میزان هورمون تیروئید را در گردش خون و غده تیروئید مادر کاهش دهد. در این آزمون دو نوع مدل ID با استفاده از رژیم های غذایی مختلف با غلظت های مختلف آهن ایجاد شده است. در طول بارداری ساختار تیروئید، مورد آنالیز قرار گرفت، علاوه بر آن میزان هورمون های تیروئیدی، آهن موجود در سرم، آهن موجود در کبد، فریتین موجود در سرم، رسپتور ترانسفرین موجود در سرم، هورمون های محرک تیروئید در سرم خون و همچنین فعالیت تیروئید پروکسیداز، مورد اندازه گیری قرار گرفت.
در زنان یائسه ای که به پوکی استخوان مبتلا هستند و تحت درمان قرار دارند، استئوکلسین کربوکسیله نشده در سرم خون (ucOC) شاخصی از وضعیت تغذیه ای ویتامین K است. هدف از این تحقیق مشخص کردن ارتباط بین وضعیت ویتامین K و غلظت سرمی ucOC در خانم های یائسه ای است که به پوکی استخوان مبتلا هستند و از بیس فسفونات ها برای درمان استفاده می کنند.
صفحه1 از3

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دُروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی در حوزه سلامت و بهداشت زنان و مامایی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه در این حوزه فراهم نماید.
از تمامی پزشکان متخصص زنان، زایمان و نازایی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دُروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha