دو هورمون اصلی زنانه استروژن و پروژسترون هستند که به طور دوره ای از تخمدان ها ترشح می گردند و وظیفه رشد و آزادسازی تخمک و همچنین رشد لایه داخلی رحم (اندومتر) را برای پذیرش جنین به عهده دارند. با توجه به نقش بسیار مهم هورمون استروژن و پروژسترون در زنان، زمانی که خانمی با کمبود این هورمون ها مواجه می شود معمولا پزشک هورمون صناعی (دارو) به فرد تجویز میکند.
تست ماموگرافی از جمله تست هایی است که به منظور غربالگری سرطان سینه انجام می گیرد. عموما سوالات رایجی در مورد زمان انجام ماموگرافی، سن انجام ماموگرافی و انجام ماموگرافی در زمان پریود وجود دارد. دکتر مولود زنجانی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی اظهاراتی در پاسخ به این سوالات دارند که در ادامه به مطالعه آن ها می پردازیم.
قرص ضد بارداری یاسمین، قرص ضد بارداری مارولون، قرص ضد بارداری ال دی و قرص ضد بارداری روکین از جمله انواع قرص ضد بارداری ترکیبی محسوب می شوند. جلوگیری با قرص ضد بارداری ترکیبی از روش های متداول پیشگیری از بارداری می باشد. در مقاله پیش رو به اثرات قرص ضد بارداری ترکیبی خواهیم پرداخت.
بیماری ولوودینیا یا سوزش و درد دهانه واژن درد مزمنی است که در اطراف ولوو روی می دهد. علت ولوودینیا مشخص نیست. از علائم ولوودینیا می توان به سوزش، درد و خارش اشاره کرد. قرار گرفتن در آب ولرم، استفاده از لوبریکانت هنگام نزدیکی و اجتناب از فشار در ناحیه ولوو از گزینه های درمان خانگی ولوودینیا محسوب می شود.
لگن درد در زنان از مشکلات شایع می باشد، برای مثال درد لگن در بارداری و درد لگن بعد از نزدیکی از جمله مواردی است که پزشکان متخصص زنان با آن بسیار رو به رو می شوند. علت درد لگن زنان مختلف است. درد لگن زنان می تواند مشکلی مزمن و یا حاد باشد. بررسی علت و درمان درد لگن در زنان می تواند توسط متخصص زنان در مرحله اول صورت پذیرد.
خطرات سزارین: سزارین نوعی روش زایمان است که طی آن از طریق ایجاد برشی روی شکم مادر و رحم او نوزاد متولد می گردد. خطرات عمل سزارین شامل خطرات سزارین برای نوزاد همچنین خطرات سزارین برای مادر می باشد. برای مثال خطرات بیهوشی در سزارین از جمله مشکلاتی است که مادر را تهدید خواهد کرد.
شقاق سينه چیست؟ شقاق سینه نوعی زخم، شکاف یا ترک در ناحیه نوک پستان می باشد. شقاق سینه در شیردهی اغلب ایجاد می شود. در بیشتر موارد با تغییر موقعیت مادر در حین شیردهی شقاق سینه رفع می شود. اما در مواردی که با درمان های خانگی شقاق سینه برطرف نشده و حتی عفونی می گردد باید به پزشک مراجعه کرد.
خارش واژن در کودکان می تواند به دلایل مختلفی اعم از شرایط التهابی به نام ولوواژینیت ایجاد شود. درمان خارش واژن در کودکان مبتنی بر علت آن می باشد. برای مثال اگر علت خارش واژن در کودکان ناشی از عفونت باشد بنابراین درمان عفونت واژن در کودکان در خط اول گزینه ها قرار دارد. رعایت نکاتی مانند استفاده از لباس های زیر نخی و عدم استفاده از صابون ها و محصولات معطر و محرک می تواند در پیشگیری از سوزش واژن در دختر بچه ها و خارش آن موثر باشد.
صفحه1 از4

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha