انسداد روده نوعی بیماری مرتبط با سیستم گوارشی است. در این مقاله علت بروز انسداد روده و روش های تشخیص انسداد روده را مطالعه خواهیم کرد.
خونریزی روده کوچک بروز خونریزی از پوشش روده باریک است. علل گوناگونی موجب بروز خونریزی روده کوچک می شوند. در ادامه می خواهیم علل، علائم، فاکتورهای خطر، تشخیص و درمان خونریزی روده کوچک را بررسی کنیم.
بیماری کرون یک بیماری التهابی روده است که نواحی مختلف سیستم گوارش از دهان تا مقعد را درگیر می کند. عواقب، علل و علائم بیماری کرون در این مقاله بررسی می شوند.
رژیم غذایی بدون گلوتن برنامه غذایی است که گندم، جو، جاودار و تریتیکاله و محصولات حاوی این غلات در آن جایی ندارند. این رژیم عموما برای افراد مبتلا به بیماری سلیاک و حساسیت به گلوتن غیر سلیاکی به کار می رود. در ادامه به بررسی جرئیاتی در مورد برنامه غذایی بدون گلوتن می پردازیم.
بیماری کرون یک بیماری مزمن است که در آن روده دچار التهاب و زخم می گردد. بیماری کرون خود شامل پنج نوع می باشد که هر یک دارای علائم مشخصی هستند. انواع بیماری کرون بسته به قسمت یا قسمت هایی از مجاری گوارشی که درگیر می کنند علائم متفاوتی را ظاهر می سازند.
در بیماری سلیاک سیستم گوارشی قادر به هضم گلوتن (پروتئین موجود در گندم، جو و چاودار) نیست بلکه با خوردن گلوتن، یک پاسخ ایمنی بر علیه روده کوچک در بدن به راه می افتد. بیماری کرون یک بیماری التهابی روده است. این بیماری موجب التهاب ،تورم، قرمزی یا حساسیت در پوشش دستگاه گوارش می شود. این دو بیماری به راحتی ممکن است با یکدیگر اشتباه گرفته شوند و تشخیص آن ها از یکدیگر به تست های بیشتری نیاز دارد.
در افراد مبتلا به بیماری سلیاک، خوردن گلوتن (پروتئین موجود در گندم، جو چاودار) یک پاسخ ایمنی را در روده کوچک به راه می اندازد. در طول زمان، این واکنش ایمنی به پوشش روده کوچک آسیب می رساند. درمانی برای بیماری سلیاک وجود ندارد. اما در مورد رژیم غذایی بیماری سلیاک، برای بیشتر افراد مبتلا به سلیاک، داشتن رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند در کنترل علائم بیماری سلیاک و بهبود آسیب روده ای کمک کننده باشد.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه