بیماری اگزما وضعیت پوستی است که در آن پوست خشک، خارش دار، قرمز و ترک ترک می شود. این عارضه پوستی یک کودک از هر پنج کودک را درگیر می کند. اگزما در نوزادان برای اولین بار اغلب در سنین زیر دو سال بروز می کند. بیشترین نواحی که در اگزما نوزادان درگیر می شوند دست ها، صورت، گردن، آرنج ها و پشت زانوها هستند. اگزما در نوزادان قابل درمان نیست اما با در نظر داشتن برخی راهکارها می توان آن را کنترل کرد. در ادامه دکتر علیرضا محبوبیان فر متخصص پوست مو و زیبایی نکاتی را پیرامون اگزما در کودکان ارائه می دهند.
پسوریازیس پوست سر به صورت نواحی قرمز و خارش دار به همراه پوسته های براق ظاهر می شود. پزشکان معتقدند که وجود اختلال در سیستم ایمنی موجب تولید بیش از حد سلول های پوستی و تشکیل پچ های های فلس مانند در پسوریازیس پوست سر می شود. درمان پسوریازیس پوست سر مشکل است چرا که خاراندن پوست شرایط را تشدید می کند و وجود مو از رسیدن داروی کافی به پوست سر جلوگیری می کند. در این مقاله به بررسی برخی نکات برای بهترین درمان پسوریازیس پوست سر می پردازیم.
برخی از مواد، خوراکی ها، آب و هوا و شرایطی که ما به طور روزمره با آن ها در ارتباط هستیم ممکن است از عوامل تشدید کننده اگزما محسوب شوند و توجه به نکاتی در مورد آن ها می تواند در پیشگیری از تشدید اگزمای پوستی موثر باشد. در ادامه به بررسی برخی از این نکات می پردازیم.
با این که علائم پسوریازیس در پوست ظاهر می شوند، اما شرایط پوستی در واقع در اثر وجود مشکل در سیستم ایمنی (بیماری خودایمنی) ایجاد می شود. در بیماری پسوریازیس، ضایعات اغلب در زانوها؛ آرنج ها یا پوست سر ظاهر می شوند با این حال ممکن است در هر قسمتی از بدن وجود داشته باشند. دانشمندان معتقدند که ژن های خاصی عامل پسوریازیس هستند. مشخص شده است که شما با تماس با فرد مبتلا به بیماری پسوریازیس مبتلا نمی شوید. همچنین این بیماری از طریق رابطه جنسی و یا شناکردن در آبی که فرد مبتلا در آن قرار گرفته منتقل نمی شود. این افراد بیماری از از فرد دیگری دریافت نکرده اند و پسوریازیس را به فرد دیگری منتقل نمی کنند.
اگزمای پوستی ممکن است در چندین قسمت از بدن شما ایجاد شود و انواع مختلف اگزما علائم متفاوتی را نیز ظاهر می کنند. اگر شما دچار اگزمای صورت شوید، پلاک های قرمز، برآمدگی های کوچک و پوسته پوسته شدن پوست از جمله علائم اگزمای صورت محسوب می شوند. شما به کمک متخصص پوست می توانید علائم اگزمای صورت را کنترل کرده و کاهش دهید.
در صورتی که شما به بیماری پسوریازیس مبتلا هستید، عوارض واکسیناسیون ممکن است بیشتر باشد و واکسن های تزریقی ممکن است احتمال یک فوران ناگهانی پسوریازیس در محل تزریق را افزایش دهند. واکسن های زنده ویروسی در مواردی که شما تصمیم دارید درمان هایی را آغاز کنید که موجب مهار و یا تغییر در سیستم ایمنی می شوند، ایمن نخواهند بود.
بیماری درماتیت سبورئیک موجب شکل گیری ضایعات پوستی قرمز و شوره سر می شود. در پسوریازیس سلول های پوستی اضافی شکل می گیرند که موجب ایجاد پوسته ها و ضایعات قرمز می شوند که اغلب خارش دار هستند. برخی علائم و نشانه ها در این دو بیماری مشابه هستند. متخصص پوست و مو بر اساس معاینه پوست و ناخن ها نوع بیماری را تعیین می کند.
متخصص پوست بر اساس شدت بیماری پسوریازیس در شما و نواحی درگیر در بدن، یک برنامه برای درمان پسوریازیس تجویز می کند. درمان بیماری پسوریازیس به کمک پماد ها و کرم ها، نور درمانی، قرص ها و داروهای تزریقی انجام می گیرد. در ادامه به بررسی دقیق تر راه های درمان پسوریازیس می پردازیم.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha