انواع پسوریازیس. تجمع سلول های پوستی ناشی از بیماری پسوریازیس، فلس های ضخیم، براق و لکه های خشک و قرمز را ایجاد می کنند که در برخی موارد خارش دار هستند. ممکن است تاول های پر شده از چرک نیز در این بیماری ظاهر شوند. در ادامه با انواع پسوریازیس، علائم هر یک و راههای درمان پسوریازیس صحبت می کنیم.

دروانا:

انواع پسوریازیس

بیماری پسوریازیس زمانی اتفاق می افتد که چرخه زندگی سلول های پوستی سرعت می گیرد و موجب ساخت سریع سلول های خشن و مرده پوستی می شود. این تجمع سلول های پوستی، فلس های ضخیم، براق و لکه های خشک و قرمز ایجاد می کنند که در برخی موارد خارش دار هستند. در برخی موارد ممکن است تاول های پر شده از چرک نیز در این بیماری ظاهر شوند. لکه های ناشی از این بیماری می توانند به صورت نقاط محدود پوسته پوسته شده که مانند شوره است تا فوران های شدید که نواحی وسیعی را شامل می شوند ظاهر شود.

در حالی که نشانه ها و علائم پسوریازیس در افراد مختلف متفاوت است، انواع پسوریازیس عموما با ویژگی های ظاهری مشخصی شناسایی می شوند.

پسوریازیس پلاکی

پسوریازیس پلاکی رایج ترین نوع این بیماری است که موجب ضایعات یا پلاک های پوستی قرمز، خشک و برآمده پوشیده با فلس های براق می شود. پلاک ها در این نوع از بیماری ممکن است خارش دار باشند و می توانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند. بیمار مبتلا به پسوریازیس پلاکی ممکن است تعداد کم یا زیادی پلاک پوستی داشته باشد. در این نوع پسوریازیس، پوست اطراف پلاک ها ممکن است ترک خورده و خونریزی کنند.

پسوریازیس پلاکی با در نظر داشتن برخی نکات در شیوه زندگی تخفیف می یابد. در زیر به برخی از آن ها اشاره می شود:

  • حمام کردن روزانه
  • شناسایی محرک های شخصی که موجب تشدید بیماری می شوند مانند استرس و دوری از آن ها
  • ترک سیگار

در موارد متوسط تا شدید پسوریازیس پلاکی، نور درمانی، کرم های استروئیدی نسخه ای، داروهای خوراکی یا تزریقی و یا ترکیبی از این ها برای درمان پسوریازیس به کار می روند.

پسوریازیس پوست سر

پسوریازیس پوست سر به صورت نواحی قرمز و خارش دار به همراه پوسته های براق ظاهر می شود. بیماری پسوریازیس در کودکان در بیشتر موارد ابتدا از پوست سر آغاز می شود. شما ممکن است متوجه باقی مانده هایی از سلول های مرده پوستی در موهای خود یا روی شانه ها خصوصا بعد از خاراندن پوست سر خود شوید. پلاک های فلس مانند که ممکن است با کندن دچار خونریزی شوند، در نواحی فراتر از خط رویش موها نیز ظاهر می شوند.

گزینه های درمان پسوریازیس پوست سر شامل شامپوهای دارویی، لوسیون یا فوم استروئیدی، فرم موضعی از ویتامین دی صناعی به اسم کلسی پوتریول، نوردرمانی و داروهای خوراکی هستند.

پسوریازیس ناخن

پسوریازیس ناخن ممکن است ناخن های انگشتان دست و پا را درگیر کند و موجب فرورفتگی، تغییر رنگ و رشد غیر طبیعی ناخن ها شود. ناخن هایی که درگیر بیماری شده اند ممکن است از بین رفته و از بستر ناخن جدا شوند (انیکولایزیس). پسوریازیس ناخن در موارد شدید موجب ریزش ناخن ها می شود.

این نوع از بیماری اغلب با انواع دیگری از پسوریازیس مانند پسوریازیس پلاکی همراه است. گزینه های درمان پسوریازیس ناخن داروهای خوراکی یا تزریقی هستند.

پسوریازیس معکوس

پسوریازیس معکوس موجب شکل گیری پلاک های پوستی قرمز و ملتهب عموما در زیر بغل، کشاله ران، زیر سینه ها و اطراف ناحیه تناسلی می شود.

راه های درمان پسوریازیس معکوس شامل کورتیکواستروئید های موضعی با قدرت کم یا مهار کننده های کلسی نورین موضعی هستند.

پسوریازیس تاولی

پسوریازیس تاولی به صورت پلاک های پوستی گسترده و یا در نواحی کوچک تر بر روی دست ها، ناخن های انگشتان یا پاها بروز می کند. این نوع از بیماری اندکی بعد از قرمز و حساس شدن پوست، به صورت تاول های چرکی ظاهر می شود و به سرعت گسترش می یابد. تاول ها در پسوریازیس تاولی در طول چند روز برطرف می شوند اما مجددا باز می گردند. علت احتمالی قطع دارو و عفونت است.

پلاک های پوستی کوچک در پسوریازیس تاولی ممکن است با یک کرم استروئیدی درمان شوند. برای درمان پسوریازیس تاولی که به صورت پلاک های پوستی بزرگ ظاهر شده است، داروهای خوراکی نسخه ای، رفع عامل زمینه ای و سایر درمان های موضعی و سیستمیک انجام می گیرند. نور درمانی در وضعیتی که تاول های بهبود یافته است و حساسیت پوست کمتر است، می تواند برای درمان این نوع از بیماری به کار رود.

پسوریازیس اریترودرمیک

پسوریازیس اریترودرمیک کمترین شیوع را در میان انواع پسوریازیس دارد. در این نوع از بیماری، تمام بدن با راش های قرمز پوشیده می شود که می تواند با خارش و سوزش شدید همراه باشد. این وضعیت ممکن است با مصرف کورتیکواستروئید ها یا سایر داروها، آفتاب سوختگی شدید یا وجود هر نوع دیگری از این بیماری تشدید شود.

درمان پسوریازیس اریترودرمیک معمولا به داروهای خوراکی نسخه ای و استروئید های موضعی نیاز دارد. در موارد شدید، درمان های ترکیبی و بستری شدن در بیمارستان ضرورت خواهد داشت.

نکته آخر اینکه بیماری پسوریازیس با عود و بهبود همراه است و بیمار باید مرتبا با پزشک متخصص خود در تماس باشد.

برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.