معاینه بالینی پستان چیست؟

معاینه بالینی پستان یا clinical breast exam و یا CBE نوعی معاینه فیزیکی پستان است که توسط پزشک روی پستان یا سینه انجام می شود. معاینات فیزیکی پستان در کنار ماموگرافی انجام می شود تا احتمال سرطان پستان در یک خانم بررسی شود.

معاینه بالینی سینه یا پستان بخشی از معاینات روتینی است که شما برای چکاپ آن را انجام خواهید داد. در مورد این که چند وقت یک بار باید برای انجام معاینه فیزیکی سینه یا پستان به پزشک مراجعه کرد باید با پزشک متخصص زنان مشورت کنید.

خانم هایی که ایمپلنت پستان دارند نیز باید انجام منظم این معاینات را در نظر داشته باشند.

معاینه بالینی پستان به چه دلیل انجام می شود؟

معاینه بالینی سینه یا پستان به منظور اهداف زیر انجام می شود:

 • یافتن توده و یا تغییری در پستانها که می تواند نشانی از مشکلی جدی مانند سرطان پستان باشد.
 • چک کردن سایر مشکلات پستانی که می تواند به درمان های بیشتر نیاز داشته باشد مانند فیبروآدنوما و یا ورم پستان

برای انجام معاینه فیزیکی پستان چه آمادگی های قبلی لازم است؟

در صورت بروز موارد زیر به پزشک متخصص زنان خود اطلاع دهید:

داشتن توده و یا بروز تغییری در پستان ها. این تغییرات می تواند شامل تغییراتی در ظاهر پستان و یا وجود ترشحاتی از نوک پستان باشد.

در برخی خانم ها نوک پستان به داخل پستان فرو رفته است. در این خانم ها این نکته نرمال است اما اگر تا به حال چنین نبوده و فرد ناگهان متوجه این تغییر در نوک پستان شده باشد باید به پزشک خود اطلاع دهد.

داشتن درد در یکی از پستان ها مخصوصا اگر به درد دوران قاعدگی مربوط نباشد.

سایر مواردی که باید به پزشک خود اطلاع دهید عبارت است از:

 • بارداری
 • شیردهی
 • داشتن ایمپلنت در پستان
 • انجام بیوپسی از پستان
 • پایان دوران یائسگی
 • استفاده از هورمون درمانی
 • سابقه خانوادگی در ابتلا به سرطان پستان

یک یا دو هفته بعد از پایان دوران قاعدگی می توانید برای معاینه پستان ها به پزشک مراجعه کنید. اگر در دوران خونریزی قاعدگی قرار دارید ممکن است سینه های شما به لمس حساس باشند. نگرانی های خود را در ارتباط با انجام تست، خطرات آن، نحوه انجام آن و تفسیر نتایج با پزشک متخصص نان در میان گذارید.

معاینه بالینی پستان چطور انجام می شود؟

معاینه بالینی پستان توسط پزشک یا ماما انجام می شود. برای انجام معاینه سینه لازم است تا بالای کمر برهنه شود. در طول معاینه سینه روپوشی به شما داده خواهد شد.

ابتدا پزشک از شما سولاتی را مورد مشکلات احتمالی، سابقه پزشکی و فاکتورهای خطر مربوط به سرطان پستان خواهد پرسید. در مورد نواحی روی پستان که سبب نگرانی تان شده است با پزشک متخصص زنان صحبت کنید.

پزشک هر دو سینه، زیر بغل و ناحیه ترقوه را به منظور ارزیابی تغییراتی در سایز سینه، تغییرات پوستی یا علائم آسیب یا عفونت مانند کبودی یا قرمزی معاینه می کند. در طول این بخش از معاینه سینه از شما خواسته می شود تا دست های تان را بالا برید، دست های تان را روی مفصل ران قرار داده یا به جلو خم کنید و دست های تان را به هم فشار دهید تا عضلات زیر هر سینه سفت شود. از شما هم چنین خواسته می شود تا روی تخت به صورت طاق باز دراز کشیده و دست های تان را حین معاینه زیر سرتان قرار دهید.

پزشک هر دو سینه را به منظور پیدا کردن نواحی دردناک و غیر معمول و هم چنین یافتن توده ای غالب چک خواهد کرد. توده غالب در پستان توده ای است که جدید، بزرگتر، سخت تر و یا متفاوت از سایر توده ها و یا سایر بافت های پستان باشد.

پزشک بافت پستان را به آرامی لمس می کند و از 1 تا 2.5 سانتی متر زیر پستان تا بالای ترقوه را فشار می دهد. نواحی غدد لنفاوی و گردن نیز به منظور بررسی تورم غدد لنفاوی مورد لمس قرار می گیرد. نوک پستان نیز به آرامی فشار داده می شود تا وجود هر گونه ترشح چک شود.

بعد از معاینه پزشک به شما آموزش خواهد داد که چطور سینه ها را خودتان معاینه کنید و به شما کمک خواهد کرد تا انجام آن را تمرین کنید.

هنگام معاینه سینه چه احساسی خواهم داشت؟

معاینه فیزیکی سینه عموما منجر به درد نخواهد شد مگر آن که پستان های شما حساس باشد.

خطرات معاینه فیزیکی پستان:

معاینه بالینی پستان خطری برای شما نخواهد داشت.

نتایج معاینه فیزیکی پستان:

معاینه بالینی پستان معاینه ای فیزیکی روی پستان می باشد که توسط پزشک یا ماما انجام می شود. یافته های به دست آمده از این معاینه در جدول زیر خلاصه شده است:

وضعیت نرمال پستان:

 1. نوک پستان ها و بافت پستان و نواحی اطراف نرمال به نظر برسد و شکل و سایز نیز نرمال باشد. یک پستان ممکن است از دیگری بزرگ تر باشد
 2. بخش کوچکی از بافت سفت ممکن است در منحنی پایین پستان زیر نوک سینه قرار داشته باشد
 3. حساسیت به لمس در هر دو پستان در خیلی از خانم ها نرمال است. خیلی از خانم ها در طول چرخه قاعدگی توده ها و ضخامت های مشابهی را نشان می دهند
 4. وجود ترشح شفاف یا شیری رنگ می تواند در صورت فشرده شدن پستان مشاهده شود. این ترشح می تواند به دلیل شیردهی، تحریک پستان، تغییرات هورمونی و برخی علل طبیعی رخ دهد.
 5. یک پستان ممکن است در مقایسه با دیگری بافت توده ای بیشتری داشته باشد مخصوصا در یک چهارم فوقانی و خارجی پستان.

وضعیت غیر نرمال پستان:

 1. توده ای سفت یا وجود ناحیه ای ضخیم در یکی از پستان ها می تواند غیر نرمال باشد.
 2. تغییراتی در رنگ، احساس و یا نوک پستان ممکن است وجود داشته باشد. این تغییرات می تواند شامل چروک، فرورفتگی، ضخامت، یا ناحیه ای با احساس دانه دار، رشته ای و ضخیم باشد.
 3. نوک پستان ممکن است به داخل پستان فرو رفته باشد. وجود قرمزی، بثورات پوسته دار و زخم می تواند روی نوک پستان وجود داشته باشد.
 4. وجود قرمزی و گرما و توده ای دردناک در پستان می تواند نشان از عفونت (آبسه یا ورم پستان) یا سرطان داشته باشد.
 5. ترشح شیری و یا خونی رنگ ممکن است بدون تحریک اتفاق بیفتد (ترشح خود به خودی از نوک پستان)

اگر وجود مشکل در یکی از پستان ها مشخص شود گام بعدی بستگی به مشکل دارد.

درد چرخه ای پستان، تغییرات فیبروکیستیک پستان یا وجود کیست ها می تواند دوباره مورد بررسی قرار بگیرد تا مشخص شود علت تغییرات چه بوده است. کیست ها با استفاده از سونوگرافی سینه و یا تخلیه با استفاده از سوزن مورد پیگیری قرار گیرد. ماموگرافی انجام تصویر برداری رزونانس مغناطیسی یا ام آر آی و اولتراسوند ممکن است مورد نیاز باشد اگر وجود توده در معاینات مشخص شود. بافت پستان می تواند با استفاده از برشی کوچک نمونه برداری شود تا زیر میکروسکوپ تحت مطالعات بیشتر قرار گیرد. ترشح نوک پستان مخصوصا اگر خود به خودی و خونی باشد باید زیر میکروسکوپ مورد بررسی قرار گیرد تا سلول های غیر نرمال مشخص شود.

دلایلی که سبب می شود نتایج معاینه سینه مفید و کمک کننده نباشد عبارت است از:

 • چرخه قاعدگی: تغییراتی که حین قاعدگی در بدن اتفاق می افتد سبب می شود بافت سینه احساس و ظاهر متفاوتی داشته باشد.
 • داشتن توده های فیبروکیستیک سینه: توده های فیبروکیستیک سبب می شوند معاینه بالینی پستان به صورت دشواری پیش رود زیرا در این حالت توده های زیادی در پستان وجود دارد.

خیلی از خانم ها در طول دوران پریود در سینه های خود احساس درد دارند (درد دوره ای پستان). معاینه بالینی پستان با نتایج نرمال به این معنی نیست که سرطان وجود ندارد. بسته به سن و سابقه خانوادگی شما در ابتلا به سرطان پستان باید از سایر تست ها از جمله ماموگرافی نیز بهره برید.

برگرفته از: وبسایت http://www.webmd.com
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha