کیست های سینه کیسه هایی پر از مایع هستند که در داخل سینه قرار دارند و معمولا خوش خیم و غیر سرطانی می باشند. کیست پستانی می تواند در هر سنی در خانم ها ایجاد شود. توده های بیضی یا دایره ای شکلی نرم، ترشحات، حساسیت به درد، افزایش اندازه و تغییر در توده از علائم کیست پستانی هستند. ماموگرافی و سونوگرافی پستانها برای تشخیص به کار می روند. هورمون درمانی، جراحی و آسپیراسیون سوزنی از راه های درمان کیست پستانی هستند.
نتایج حاصل از ماموگرافی سینه بر اساس سیستم عددی بیان می شود که از 0 تا 6 می باشد. عدد شش به معنی وجود سرطان سینه می باشد . علاوه بر این میزان تراکم سینه نیز در ماموگرافی ارزیابی می گردد. تشخیص نواحی غیر نرمال در پستان هایی که بافت متراکم تری دارند دشوارتر می باشد.
نکاتی برای پیشگیری از سرطان سینه وجود دارد که شما با رعایت این نکات می توانید ابتلا به سرطان سینه را در خود کاهش دهید، از جمله این نکات کاهش مصرف الکل، عدم استعمال دخانیات، کنترل وزن و انجام فعالیت های فیزیکی و ورزشی می باشد همچنین یکی از مهمترین نکات برای پیشگیری از سرطان سینه داشتن وزن نرمال می باشد.
برای بهبود کیفیت زتدگی در دروان یائسگی، تغذیه سالم در دوران یائسگی بسیار مهم می باشد، برای داشتن تغذیه سالم در دوران یائسگی از مواد غذایی دارای کلسیم، ویتامین دی، فیبر، پتاسیم استفاده نمایید و از مصرف نمک، الکل و چربی های اشباع شده بپرهیزید
برای تشخیص و پیشگیری از بیماری های پستان، معاینات پستان باید بطور روتین و به فاصله کوتاهی بعد از تمام شدن پریود انجام پذیرد. درد پستان حدودا در دو سوم زنان در سنین باروری اتفاق می افتد و درمان های مختلفی برای درد سینه وجود دارد. در این مطلب شما می توانید انواع بیماری های پستان و توصیه های دکتر ژیلا غفوریان در این رابطه را مطالعه نمایید.
داده های اولیه نشان می دهد غربالگری سونوگرافی برای کل پستان زمانی که همزمان با ماموگرافی استفاده شود، می تواند برخی سرطان های پستان را در مراحل اولیه مشخص کند که در ماموگرام دیده نمی شود. افزودن سونوگرافی به ماموگرافی ریسک نتیجه مثبت کاذب را افزایش می دهد
دکتر ماندانا منظوری لشگری توضیح می دهند،کلسیفیکاسیون در بافت پستان شایع است: حدود 50 درصد خانم های بالای 50 سال ممکن است کلسیفیکاسیون داشته باشند. کلسیفیکاسیون می تواند بزرگ و در حد ماکرو باشد که معمولا خوش خیم هستند و در اثر آسیب به پستان ایجاد می شوند
معاینه بالینی پستان نوعی معاینه فیزیکی پستانها است که معاینه پستانها توسط پزشک انجام می شود. داشتن توده و یا بروز تغییری در پستان ها، نوک پستانهای فرورفته و داشتن درد در یکی از آن ها به پزشک خود اطلاع دهید. بهترین زمان معاینه سینه یک یا دو هفته بعد از پایان دوران قاعدگی می باشد. روش معاینه دکتر زنان بدین ترتیب است که معاینه زیر بغل، هر دو سینه، و ناحیه ترقوه به منظور ارزیابی تغییراتی در سایز سینه، تغییرات پوستی یا علائم آسیب یا عفونت مانند کبودی یا قرمزی صورت می گیرد. معاینه بالینی پستان خطری برای شما نخواهد داشت.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha