خارش بیماری پسوریازیس اثرات منفی بر روی کیفیت زندگی دارد و درمان ضایعات پسوریازیس تاثیر زیادی بر روی رفع خارش ناشی از آن ندارد. ما امیدواریم سرلوپیتنت دارویی موثر باشد.

دروانا:

منتشر شده در 2 مارچ 2019

سرلوپیتنت یک داروی در حال بررسی است که احساس خارش را در بیماران مبتلا به بیماری پسوریازیس کاهش می دهد. این دارو در فاز دوم مطالعات بالینی تصادفی قرار دارد.

مری اسپلمن رئیس ارشد پزشکی Menlo Therapeutics در ردوود سیتی، کالیفرنیا اظهار می دارد که پسوریازیس یکی از شایع ترین مشکلات پوستی است که صرف نظر از شدت بیماری، تعداد زیادی از بیماران دچار خارش شدید می شوند. خارش بیماری پسوریازیس اثرات منفی بر روی کیفیت زندگی دارد و درمان ضایعات پسوریازیس تاثیر زیادی بر روی رفع خارش ناشی از آن ندارد. ما امیدواریم سرلوپیتنت دارویی موثر باشد.

این دارو یک آنتاگونیست گیرنده نوروکینین 1 است که برای درمان خارش ناشی از شرایطی به غیر پسوریازیس همانند پروریگو ندولاریس و خارش مزمن بدون دلیل مشخص مورد مطالعه قرار گرفته است. در این مطالعه داده هایی از 204 بیمار در سنین بین 18-84 به دست آمد. میانگین سنی شرکت کنندگان 47.5 بود و 54.2 درصد از آن ها خانم و 85.2 درصد از آن ها سفید پوست بودند. نیمی از آن ها برای 8 هفته سرلوپیتنت 5 میلی گرم و نیمی دیگر دارونما دریافت کردند.

تمام آن ها تا شش ماه قبل به پسوریازیس پلاکی دچار بودند و دچار خارشی می شدند که برای 4 هفته به طول می انجامید. تنها داروهایی که استفاده از آن ها در دوران مطالعه مجاز بود مرطوب کننده ها بودند. رتبه بندی عددی میزان خارش در مصرف سرلوپیتنت اندکی بالاتر از دارونما بود. میزان بروز عوارض جانبی ناشی از درمان نیز در گروهی که سرلوپیتنت را دریافت کرده بودند اندکی بیش از آن هایی بود که تحت درمان با دارونما قرار گرفته بودند.

این نتایج موجب تداوم توسعه سرلوپیتنت به سوی یک استفاده درمانی جدید و در نهایت تاییدیه سازمان غذا و دارو می شوند. خارش مزمن یک مشکل مهم است و داروهای تایید شده ای برای رفع این مشکل آزار دهنده در دسترس نیست. در بسیاری از موارد، خارش ناشی از بیماری پسوریازیس در حدی شدید است که خواب را با مشکل روبه رو کرده و موجب اختلالات خلق و خو و حتی خودکشی می شود.

داده های ارائه شده برای میلیون ها نفر که از خارش مزمن رنج می برند بسیار امیدوارکننده است. مهم ترین علائم پسوریازیس تغییر ظاهر پوست و خارش است که البته نه همه افراد مبتلا اما 50 درصد از آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. آنتی هیستامین ها در رفع خارش ناشی از بیماری پسوریازیس در برخی افراد موثر هستند اما در صورت ادامه مطالعات برای بررسی ایمنی و کارآمدی داروی جدید، این دارو مورد پذیرش بیشتر بیماران قرار خواهد گرفت.

 

برگرفته از: وبسایت https://www.medscape.com
برچسب‌ها

مطالب زیر را بخوانید

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه