محققین دریافتند که با فعال کردن یک مسیر سیگنال دهی خاص که ارتباط بین سلول های فیبروبلاست را ممکن می کند، امکان رشد مجدد موها در نواحی آسیب دیده پوست وجود دارد.

دروانا:

منتشر شده در مجله Nature Communications، 10 دسامبر 2018

در یک کار بزرگ که ممکن است راهی برای بازگرداندن رشد مو در بیمارانی که در اثر سوختگی، جراحت یا جراحی دچار زخم های پوستی شده اند باز کند، دانشمندان رشد مجدد موها را در پوست آسیب دیده موش ها گزارش کردند.

در آزمایش های انجام شده بر روی جوندگان، محققین دریافتند که با فعال کردن یک مسیر سیگنال دهی خاص که ارتباط بین سلول های فیبروبلاست را ممکن می کند، امکان رشد مجدد موها در این نواحی وجود دارد. این سلول ها تولید کلاژن می کنند؛ پروتئینی که نقش مهمی در حفظ شکل و استحکام پوست و مو ایفا می کند.

این مسیر سیگنال دهی در مراحل اولیه رشد در رحم بسیار فعال است؛ زمانی که فولیکول های مو تشکیل می شوند اما در پوست آسیب دیده بزرگسالان فعالیت خود را از دست می دهد. محققین اظهار می دارند که علت عدم رشد موها در پوست آسیب دیده فعال نبودن این مسیر در این نواحی است. دکتر مایومی ایتو استاد دانشکده پوست در شهر نیویورک معتقد است که نتایج نشان می دهند که تحریک فیبروبلاست ها از طریق مسیر سیگنال دهی خاص موجب رشد مو در نواحی می شود که از زمان بهبودی زخم ها مویی در آن جا دیده نشده است.

اعتقاد بر این است که به عنوان بخشی از فرآیند بهبودی، اسکار و تولید کلاژن در پوست آسیب دیده از رشد مجدد موها جلوگیری می کند. در حال حاضر، ما می دانیم این یک مسئله سیگنالی است که که در دوران رشد در رحم بسیار فعال است اما با افزایش سن فعالیت آن در سلول های بالغ کمتر می شود. تیم تحقیقاتی به تحقیقات خود در زمینه شناسایی برخی هدف های دارویی برای تحریک رشد مجدد موها ادامه می دهند.

 

برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com
برچسب‌ها

مطالب زیر را بخوانید

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه