بررسی آزمایشات چند گانه تصادفی و بررسی های مجدد محققان چینی از نقش مصرف مکمل کلسیم و یا کلسیم به همراه ویتامین دی به منظور کاهش خطر شکستگی ها در هیچ نوع از آن ها در بزرگسالان سالم حمایت نمی کند.

دروانا:

منتشر شده از مجله انجمن پزشکی آمریکا – 26 دسامبر 2017

گزارشد شده از مد اسکیپ – 28 دسامبر 2017

جیا گو ژااو از بیمارستان تیانجین چین می گوید: فشارهای اجتماعی و اقتصادی ناشی از شکستگی های مربوط به پوکی استخوان، پیشگیری از پوکی استخوان و آسیب های ناشی از آن را به یک چالش جهانی برای سلامت عمومی تبدیل کرده است. اما این بررسی نشان می دهد که مکمل کلسیم و کلسیم به همراه ویتامین دی به تنهایی نمی توانند نقش چشمگیری در کاهش شکستگی های استخوان ران، مهره ای، غیر مهره ای و به طور کلی شکستگی در جمعیت بزرگسال جامعه داشته باشند. این نتایج عموما بدون در نظر گرفتن دوز کلسیم و ویتامین دی، جنسیت، سابقه شکستگی، کلسیم دریافتی از رژیم غذایی و سطح پایه سرمی 25 هیدروکسی ویتامین دی به دست آمده اند.

آزمایشات شامل 33 آزمایش بالینی تصادفی در 51 هزار و 145 نفر از افرادی با سن حدود 50 سال انجام شدند. در 14 آزمایش مقایسه میان دریافت مکمل کلسیم و عدم دریافت درمان و یا دریافت دارونما صورت گرفت که در همه آن ها شاهد کاهش خطر نسبی بسیار محدود در شکستگی های ران استخوان های مهره ای و غیر مهره ای و شکستگی کلی میان دریافت کنندگان مکمل و آن هایی که درمانی نگرفتند بودیم.

در 17 آزمایش مقایسه میان دریافت ویتامین دی و عدم دریافت درمان و یا دریافت دارو نما صورت گرفت. در این بخش نیز شاهد کاهش خطر نسبی بسیار محدود در شکستگی های ران استخوان های مهره ای و غیر مهره ای و شکستگی کلی میان دریافت کنندگان ویتامین و آن هایی که درمانی نگرفتند بودیم.

با اینکه تاثیر دریافت مکمل کلسیم و یا ویتامین دی در کاهش خطر شکستگی استخوان ران بیشتر از سایر استخوان ها بود، با این حال تفاوت چشمگیری میان دریافت کنندگان این مکمل ها و آن هایی که دریافت نکرده اند دیده نشد.

این بار محققان به بررسی وضعیت شکستگی ها در دریافت کنندگان ترکیبی از کلسیم و ویتامین دی با افرادی که درمانی نگرفتند و یا دارو نما گرفتند پرداختند. این بار نیز بهبود قابل ملاحظه ای در وضعیت تمام شکستگی ها میان دریافت کنندگان مکمل کلسیم و ویتامین دی و گروه دیگر مشاهده نشد.  

در نهایت می توان گفت با توجه به چندین فاکتور موجود در سبک زندگی ساکنان نواحی کوچک تر و محدودتر - که ارتباط کمی با جامعه دارند- و خطر بروز پوکی استخوان را در آن ها بیشتر می کنند، مصرف مکمل کلسیم و ویتامین دی می تواند مفید و موثر باشد. بنابراین مزیت های مصرف کلسیم برای پوکی استخوان می تواند میان مردمی که در جامعه و یا مناطق کوچک تر و محدودتر زندگی می کنند متفاوت باشد.

بر اساس یافته های بدست آمده از این مطالعات، برای زنان و مردانی که به اندازه ای از سلامت برخوردارند که همچنان در جامعه زندگی می کنند مصرف این مکمل ها به شکلی که رایج شده تاثیرگذار نخواهد بود.

برگرفته از: وبسایت https://www.medscape.com

مطالب زیر را بخوانید

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha