آندومتریوز یکی از شایع ترین بیماری های زنان است. درد و ناباروری از جمله علائم شایع این بیماری است. علائم شایع دوران قاعدگی دردناک و سنگین، دردهای مزمن درناحیه لگن، درد در روده ها، درد در طول نزدیکی یا بعد از آن، ناباروری درمان های رایج داروهای ضد درد، هورمون درمانی، جراحی- لاپراسکوپی یا لاپراتومی آیا این بیماری بر باروری تاثیر دارد؟ حدود 30 تا 40 درصد خانم های مبتلا به آندومتریوز دچار ناباروری می شوند و این یکی از دلایل ناباروری در زنان محسوب می شود. اما ناباروری ناشی از آندومتریوز اغلب با استفاده از هورمون درمانی و جراحی با موفقیت درمان می شود آندومتریوز بیماری است که می تواند بر کیفیت زندگی خانم ها، روابط آنها و فعالیت های روزمره شان تاثیر بگذارد. برخی خانم ها هیچ گونه علائمی مبنی بر آندومتریوز ندارند و برخی نیز تا قبل از باردار شدن نمی دانند که به این بیماری مبتلا…
آندومتریوز به شرایطی گفته می شود که بافت پوششی دیواره رحم (به نام اندومتریوم) در خارج از رحم نیز وجود داشته باشد و از جمله علائم شایع آندومتریوز درد در ناحیه لگن قبل و در طول دوران قاعدگی می باشد. اندومتریوز می تواند در روده و مثانه نیز رخ دهد نکته مهم در مورد آندومتریوز اینست که در 40 درصد موارد ناباروری، آندومتریوز دخیل است.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha