کاندیدیازیس واژن نوعی عفونت قارچی شایع می باشد. در بیشتر موارد علائم کاندیدیاز واژن خفیف می باشد. درمان کاندیدیاز واژن عمدتا مبتنی بر استفاده از داروهای ضد قارچ موضعی می باشد.

دروانا: 

 کاندیدیازیس واژن

کاندیدیازیس واژن نوعی عفونت واژن ناشی از قارچی به نام کاندیدا می باشد. کاندیدا به طور معمول در داخل بدن (دهان، گلو، روده و واژن) همچنین روی پوست زندگی می کند و معمولا مشکلی را در پی ندارد. برخی اوقات قارچ کاندیدا تکثیر شده و منجر به ایجاد عفونت می گردد. اگر محیط داخل واژن به نحوی تغییر کند که شرایط رشد و تکثیر بیش از حد کاندیدا را فراهم نماید در این صورت عفونت کاندیدیازیس واژن یا عفونت کاندیدیاز واژن روی می دهد که آن را با عنوان کلی عفونت قارچی واژن نیز می شناسند. تغییر محیط واژن می تواند در اثر هورمون ها، مصرف برخی داروها و یا تغییر در سیستم ایمنی روی دهد.

علائم کاندیدیاز واژن

علائم کاندیدیاز واژن عبارت است از:

  • خارش و زخم در واژن
  • درد به هنگام نزدیکی جنسی
  • درد یا احساس ناراحتی هنگام ادرار کردن
  • ترشحات غیر نرمال واژن

در بیشتر موارد علائم کاندیدیاز واژن خفیف می باشد اما ممکن است برخی خانم ها علائم شدیدی از عفونت کاندیدیازیس واژن مانند قرمزی، تورم و آسیب به دیواره واژن را تجربه کنند. لازم به ذکر است علائم کاندیدیاز واژن مشابه با سایر عفونت های واژینال می باشد.

چه کسانی بیشتر در خطر ابتلا به عفونت کاندیدیازیس واژن قرار دارند؟

عفونت کاندیدیازیس واژن عفونتی شایع می باشد. افراد زیر بیشتر مستعد ابتلا به عفونت کاندیدیازیس واژن می باشند:

  • خانم های باردار
  • افرادی که از کنتراسپتیوهای هورمونی استفاده می کنند
  • افراد مبتلا به دیابت
  • افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مانند کسانی که تحت شیمی درمانی قرار دارند یا افراد مبتلا به اچ آی وی
  • استفاده اخیر از آنتی بیوتیک ها

پیشگیری از ابتلا به عفونت کاندیدیازیس واژن

استفاده از لباس های زیر نخی می تواند احتمال ابتلا به عفونت کاندیدیازیس واژن را کاهش دهد. باید توجه داشت مصرف نادرست آنتی بیوتیک می تواند منجر به ایجاد عفونت کاندیدیازیس واژن گردد. بنابراین استفاده از آنتی بیوتیک ها باید بر اساس دستور پزشک و در دوز مشخص صورت گیرد.

تشخیص و درمان کاندیدیاز واژن

برای تشخیص عفونت کاندیدیازیس واژن به انجام تست های آزمایشگاهی نیاز خواهیم داشت زیرا علائم عفونت کاندیدیازیس واژن مشابه با سایر عفونت های واژن می باشد. نمونه برداری از ترشحات واژن و بررسی کشت قارچی حاصل از آن می تواند به تشخیص عفونت کاندیدیازیس واژن کمک کند. مثبت بودن کشت قارچ همیشه به این معنا نخواهد بود که کاندیدیازیس واژن سبب بروز چنین علائمی گردیده است زیرا برخی خانم ها با وجود کاندیدا در واژن خود چنین علائمی را تجربه نمی کنند.

درمان کاندیدیاز واژن عمدتا با استفاده از داروهای ضد قارچ انجام می شود. در بیشتر موارد فرم موضعی ترکیبات ضد قارچ وارد واژن می گردد. در برخی موارد استفاده از تک دوز فلوکونازول خوراکی نیز ممکن است در دستور تجویز قرار گیرد. در مورد درمان عفونت کاندیدیاز واژن شدید یا عود کننده استفاده از چندین دوز فلوکونازول خوراکی یا سایر داروهای موضعی واژینال مانند فلوسیتوزین و یا نیستاتین ضروری خواهد بود.

آیا احتمال مقاوم شدن عفونت کاندیدیازیس واژن نسبت به داروهای ضد قارچ وجود دارد؟

طبق نظر دکتر سولماز نتنج این احتمال نیز وجود دارد.

در این صورت درمان کاندیدیازیس واژن چگونه خواهد بود؟

دکتر سولماز نتنج اظهار می دارند که درمان کاندیدیازیس واژن به صورت درمان طولانی مدت سه ماهه خواهد بود.

دکتر سولماز نتنج

دکتر سولماز نتنج

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دکتر سولماز نتنج جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی اهواز و دارای بیش از 14 سال سابقه پزشکی می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر سولماز نتنج
برگرفته از: وبسایت https://www.cdc.gov

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه