استفراغ در کودکان به دلایل متعددی بروز می کند. در بیشتر مواقع استفراغ کودکان خطرناک نیست. در ادامه با علل استفراغ کودکان و راهکارهایی برای پیشگیری از آن آشنا می شویم.
گاز روده در کودکان امری طبیعی است که در واقع بخشی از یک روند طبیعی در مسیر سیستم گوارشی محسوب می شود. در ادامه با علت گاز روده در کودکان و راهکارهایی برای درمان آن آشنا می شویم.
اگر کودک شما بیشتر اوقات از مشکلات معده خود شکایت داشته باشد، او ممکن است به یک اختلال گوارشی مبتلا باشد. تشخیص علت علائم گوارشی، راهکارهایی را برای راحتی بیشتر کودک ارائه می دهد. در مقاله زیر به بررسی برخی اختلالات گوارشی در کودکان که شایع و شدید هستند، می پردازیم.
برای تشخیص یبوست در نوزاد، شما باید عادات روده نوزاد خود را بشناسید. بعد از مدتی شما با عادت روده منحصر به نوزاد خود آشنا می شوید. خوردن غذای جامد، شیر خشک، وجود بیماری زمینه ای و دهیدراتاسیون از جمله علل یبوست در نوزادان هستند. در ادامه با این علل و راه های درمان یبوست در نوزادان بیشتر آشنا می شویم.
اسهال راهی است که بدن برای دفع میکروب ها انتخاب می کند و در بیشتر موارد این حالت چند روز تا چند هفته به طول می انجامد. عفونت، برخی داروها، مسمومیت غذایی و سایر بیماری های گوارشی از جمله علل اسهال در کودکان هستند. در زیر به بررسی علت و درمان اسهال در کودکان می پردازیم.
یبوست در نوزادان یا کار نکردن شکم نوزادان چندان شایع نمی باشد. درمان یبوست نوزادان یا کودک با ایجاد برخی تغییرات در رژیم غذایی او برطرف می شود. بنابراین درمان خانگی یبوست در نوزادان با مصرف برخی آبمیوه ها مانند آب سیب یا اسفاده از پوره آلو میسر می گردد.
بروز اسهال در نوزادان شایع است. چگونگی تشخیص اسهال در نوزادان برای والدین می تواند بر اساس تعداد پوشک های خیس شده در بازه های زمانی کوتاه تعریف شود. اسهال در کودکان می تواند دلایل متعددی اعم از عفونت تا وجود برخی بیماری های مزمن داشته باشد.
ریفلاکس نوزادی یا پنیرک نوزاد بعد از تغذیه با شیر با استفراغ کردن متفاوت است و تا قبل از دوازده ماهگی از بین می رود. وجود اضافه وزن مناسب در نوزاد نشان می دهد جای نگرانی برای اینگونه ریفلاکس ها وجود نخواهد داشت. صاف نگه داشتن نوزاد در هنگام خوردن، آروغ زدن نوزاد، جلوگیری از خوردن بیش از حد، به پست خاوباندان او و تغییراتی در رژیم غذایی مادر به کاهش پنیرک نوزادان کمک می کنند.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.