عفونت ادراری از جمله بیماری های عفونی است که عموما در کودکان زیر دوسال شیوع بیشتری دارد. در صورت مشاهده نشانه ای از عفونت ادراری، به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید.

دروانا:

عفونت ادراری چیست؟

عفونت مجاری ادراری در کودکان یک عفونت باکتریایی است که می تواند هر بخشی از مجاری ادراری را درگیر نماید. مجاری ادراری شامل کلیه ها که ادرار را تولید می کنند، حالب ها لوله هایی که ادرار را از کلیه ها به مثانه حمل می کنند، مثانه که تا زمانی که بدن آمادگی دفع ادرار را داشته باشد، آن را ذخیره می کند و میزراه لوله ای که ادرار را از مثانه به خارج از بدن حمل می کنند، می شود.

به طور طبیعی ادرار بدون هیچ گونه مانعی این مسیر را طی می کند اما در صورتی که باکتری ها از پوست اطراف ناحیه تناسلی یا از جریان خون وارد ادرار گردند، می توانند موجب التهاب و عفونت ادراری در هر بخشی از این مسیر گردند. حدود 8 درصد از کودکان دختر و 2 درصد از کودکان پسر در دوران کودکی خود حداقل یک بار به عفونت مجاری ادراری مبتلا می گردند.

در صورت مشاهده نشانه ای از عفونت ادراری، به متخصص اطفال مراجعه کنید. درمان عفونت ادراری در کودکان به راحتی انجام می گیرد اما در صورت درمان نشدن عفونت ادراری، می تواند به آسیب دائمی کلیوی و حتی نارسایی کلیه منجر گردد. پزشکان معتقدند که کودکان زیر دو سال در مقایسه با کودکان بزرگ تر بیشتر دچار آسیب ناشی از عفونت ادرار می شوند؛ بنابراین در صورتی که کودک نوپایی دارید سعی نمایید تا حد امکان شرایط بیماری را سریع تر تشخیص داده و برای درمان آن اقدام کنید.

علائم عفونت ادراری در کودکان چیست؟

در بسیاری از کودکان، تب بدون دلیل مشخص تنها علامت عفونت ادراری است. حدود 5 درصد از کودکانی که تب را بدون داشتن سایر علائم ، تجربه می کنند به عفونت ادراری دچار هستند.

در برخی موارد کودک ممکن است سایر علائم عفونت ادراری را با یا بدون تب ظاهر کند. علائم عفونت ادراری در کودکان عبارتند از:

 • گریه کردن یا علامت دیگری که نشان دهنده درد حین ادرار کردن باشد.
 • تکرر ادرار و نیاز فوری به ادرار کردن
 • مشکل در تخلیه مثانه
 • درد یا سوزش حین ادرار کردن
 • بوی نامطبوع ادرار
 • ادرار کدر یا خونی
 • بی قراری مداوم و بدون دلیل
 • استفراغ
 • بی اشتهایی
 • درد شکم، پهلو یا پشت
 • خستگی
 • لرز
 • اسهال

درمان عفونت ادراری در کودکان چیست؟

پزشک برای درمان عفونت ادراری در کودکان آنتی بیوتیک هایی را در فرم محلول یا جویدنی نسخه می کند. شما باید آنتی بیوتیک ها را طبق دستور بین یک تا چهار دوز در روز برای مدت دو هفته (بسته به نوع دارو) به کودک خود بدهید.

حتی اگر کودک در چند روز بعد از مصرف دارو احساس بهتری داشت، مصرف داروها را تا زمان مقرر شده توسط پزشک ادامه دهید. در غیر این صورت، باکتری های عامل عفونت ادراری به طور کامل ریشه کن نمی شوند و عفونت ادراری با شدت بیشتری بازگشته و کودک را با مشکلات بیبشتری رو به رو خواهد کرد.

اگر بیماری کودک شما شدید است و قادر به خوردن و آشامیدن نیست، پزشک ممکن است بستری شدن در بیمارستان را برای دریافت داروهای تزریقی به منظور درمان عفونت ادراری توصیه کند.

راه پیشگیری از عفونت ادراری در کودکان چیست؟

برخی از کودکان ممکن است مستعد ابتلا به عفونت ادراری باشند با این حال توجه به نکات زیر می تواند در کاهش خطر ابتلا به عفونت ادراری در کودکان موثر باشد:

 • مصرف مایعات زیاد توسط کودک. مصرف زیاد مایعات از بروز یبوست که احتمال عفونت ادراری در کودکان را بالا می برد، جلوگیری می کند. نوشیدن مایعات همچنین موجب ادرار کردن بیشتر کودک، پاکسازی مجاری ادراری و در نتیجه کاهش بروز عفونت ادراری در کودکان می گردد (ادرار کردن هر سه ساعت یکبار یا بیشتر در طول روز مناسب خواهد بود).
 • اگر کودک شما می تواند خود به توالت برود، به او یادآوری کنید که مثانه خود را به طور کامل تخلیه کند. زمانی که مقداری از ادرار برای مدت طولانی در مثانه باقی می ماند موجب تجمع باکتری ها شده و احتمال بروز عفونت ادراری را افزایش می دهد.
 • به کودک خود مقدار زیادی میوه، سبزیجات و غلات بدهید که بدین ترتیب با پیشگیری از یبوست، از بروز عفونت ادراری پیشگیری کنید.
 • اگر کودک شما دختر است برای پیشگیری از آسیب به ناحیه تناسلی، از صابون های ملایم استفاده کنید. شستشوی ناحیه تناسلی را از جلو به عقب انجام دهید و برای کاهش تجمع باکتری ها در این نواحی این عمل را به کودک آموزش دهید.
دکتر عبدالرضا شاکری

دکتر عبدالرضا شاکری

متخصص کودکان و نوزادان
جناب آقای دکتر عبدالرضا شاکری متخصص کودکان و نوزادان از دانشگاه علوم پزشکی مشهد، پزشک نمونه استان خراسان شمالی و مسول درمانگاه بیمارستان اکبر مشهد می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر عبدالرضا شاکری
برگرفته از: وبسایت https://www.babycenter.com
 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه