واکسن نوترکیب جدید علیه بیماری زونا در کانادا تایید شده است. واکسن زونا اثربخشی طولانی مدتی را در افراد بالای 50 سال به دنبال دارد. واکسن زونا در کشورهای دیگری نظیر آمریکا و ژاپن در دست بررسی می باشد. این واکسن ترکیبی از یک آنتی ژن و سیستم کمکی می باشد که پاسخ های ایمنی طولانی اثر و قوی را تولید می کند.

دروانا:

واکسن نوترکیب زوستر به نام GlaxoSmithKline در کانادا در افراد 50 سال به بالا مورد تایید قرار گرفت

کمپانی تولید کننده طی اخباری توضیح داد این واکسن ترکیبی از یک آنتی ژن به نام گلیکوپروتیئن E و یک سیستم کمکی می باشد که پاسخ های ایمنی طولانی اثر و قوی را تولید می کند و به بهبود افت ایمنی در افراد میانسال کمک می کند.

واکسن زونا در دو دوز و به صورت ماهیچه ای در بازه دو تا شش ماه دریافت می شود. این واکسن تنها واکسنی است که اثربخشی بیش از 90 درصد را در افراد بالغ 50 سال به بالا همراه داشته است.

کانادا اولین کشوری است که واکسن زونا را تایید کرده است. واکسن زونا در کشور آمریکا در دست بررسی می باشد. اتحادیه اروپا، استرالیا و ژاپن نیز در حال ارزیابی این واکسن می باشند.

تایید واکسن زونا در کانادا بر اساس فاز سوم تحقیقات بالینی انجام شد که اثربخشی، بی خطر بودن و ایمونوژنیسیتی آن را در بیش از 37000 نفر ارزیابی می کرد. در این آنالیزها واکسن زونا اثربخشی خود را علیه ویروس هرپس زوستر در افراد پنجاه سال به بالا با نرخ بیش از 90 درصد نشان داد و این اثربخشی در طول دوره چهار سال پیگیری هم چنان پایدار بود.

شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده از واکسن زونا در کارآزمایی های بالینی عبارت بود از درد، قرمزی و تورم در محل تزریق. اغلب واکنش ها موقتی بوده و شدت خفیف تا متوسطی داشته است و کمتر از 3 روز ادامه داشته است.

یکی از بزرگ ترین چالش ها در تحقیقات مربوط به واکسن ایجاد واکسن هایی است که در افراد بالغ که بیشتر در خطر ابتلا به برخی بیماری ها مانند زونا قرار دارند موثر باشد. زونا از جمله بیماری هایی است که با افزایش سن و افت عملکرد سیستم ایمنی انسان ایجاد می شود.

بر اساس گزارش کمپانی تولید کننده، بیماری زونا سالانه در کانادا حدود 130000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. نرخ شیوع این بیماری در آمریکای شمالی، اروپا و مناطق آسیا-اقیانوس آرام مشابه می باشد. افراد بالغ و آن هایی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در خطر ابتلا به زونا هستند. بیش از 90 درصد افراد بالای 50 سال به ویروس واریسلا-زوستر آلوده می شوند و یک نفر از هر سه نفر در طول زندگی خود به زونا مبتلا خواهند شد. این ریسک در بین افراد 85 سال به بالا یک نفر از هر دو نفر می باشد.

برگرفته از: وبسایت https://www.medscape.com
برچسب‌ها

مطالب زیر را بخوانید

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه