مورفه آ نوعی شرایط نادر پوستی می باشد که لکه های پوستی بی رنگ و بی دردی را روی پوست ایجاد می کند. معمولا تغییرات پوستی ناشی از مورفه آ روی شکم، قفسه سینه و یا کمر ایجاد می شود. اما ممکن است روی صورت، بازوها یا پاها نیز تغییرات پوستی ایجاد شود. بیماری مورفه آ تنها بیرونی ترین لایه های پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. اما برخی فرم های ناشی از بیماری مورفه آ می تواند حرکت در مفاصل را محدود کند.
اسکلرودرمی بیماری است که سبب سخت شدن و ضخیم شدن بافت همبند می شود. اسکلرودرمی می تواند پوست، عروق خونی، ارگان های داخلی و مسیر گوارشی را درگیر کند. علایم اسکلرودرمی متغیر می باشد. برخی علایم بیماری اسکلرودمی عبارت است از ایجاد لکه های پوستی سفت و ضخیم، آسیب های گوارشی و درد و بی حسی در انگشتان دست و پا. علت بیماری اسکلرودرمی تولید و تجمع بیش از حد کلاژن در بافت های بدن می باشد. راه درمان بیماری اسکلرودرمی برطرف کردن علایم بیماری اسکلرودرمی می باشد به عبارتی علت زمینه ای اسکلرودرمی را نمی توان برطرف کرد.
اسکلوردرمی محدود تغییرات پوستی را در بخش پایینی بازوها، پاها، آرنج و زانوها ایجاد می کند و برخی اوقات به صورت و گردن نیز کشیده می شود. اسکلرودرمی محدود هم چنین می تواند مسیر گوارشی، قلب، ریه ها و کلیه ها را نیز تحت تاثیر قرار دهد. پوست سفت و ضخیم، نقطه ها یا خطوط قرمز روی پوست و مشکلاتی در بلعیدن بخشی از علائم اسکلرودرمی محدود می باشد. علت ایجاد اسکلرودرمی محدود شناخته شده نیست اما به نظر می رسد تولید بیش از حد کلاژن در ایجاد آن نقش دارد. اسکلرودرمی محدود درمان شناخته شده ای ندارد. درمان اسکلرودرمی…

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه