عفونت ادراری در مردان ممکن است به صورت فوقانی یا تحتانی ایجاد شود. در این مقاله، علت، علائم و تشخیص و درمان عفونت ادراری در مردان را بررسی می کنیم.

دروانا:

عفونت ادراری در مردان چیست؟

عفونت ادراری بخش هایی از بدن شامل کلیه ها، حالب ها، مثانه و مجرای ادراری را درگیر می کند که تولید کننده و حمل کننده ادرار به خارج از بدن هستند. عفونت ادراری در مردان اغلب بر اساس موقعیت مجاری ادراری به دو دسته تقسیم می شود:

عفونت ادراری تحتانی. این دسته از عفونت ادراری در مردان شامل سیستیت (عفونت مثانه) و اورتریس (عفونت مجرای ادراری) می باشد. عفونت ادراری تحتانی عموما در اثر باکتری های روده ای که وارد شده و مجاری ادراری را از پایین آلوده می کنند ایجاد می شوند؛ این باکتری ها از پوست وارد میزراه و سپس مثانه می شوند. اورتریس به عنوان نوعی از عفونت ادراری در مردان ممکن است در اثر میکروارگانیسم هایی که از راه تماس جنسی منتقل می شوند مانند سوزاک و کلامیدیا ایجاد شود. فرم دیگری از عفونت ادراری در مردان پروستاتیت است که در آن پروستات دچار التهاب می شود.

عفونت ادراری فوقانی. این دسته از عفونت ادراری در مردان شامل کلیه ها و حالب ها می شود و به صورت پیلونفریتیس (عفونت کلیه ها) ظاهر می گردد. عفونت ادراری فوقانی اغلب، توسط باکتری هایی که در طول مجاری ادراری از مثانه به سمت کلیه ها پیش می روند و یا باکتری های حمل شده در خون و تجمع یافته در کلیه ها، ایجاد می گردد.

عفونت ادراری در مردان اغلب افراد جوان تر را تحت تاثیر قرار می دهد. در مردان بزرگ تر از 50 سال، غده پروستات (غده ای که زیر مثانه نزدیک به میزراه قرار گرفته است) بزرگ شده و جریان خروج ادرار را با مشکل روبه رو می کند. این وضعیت هایپرپلازی خوش خیم پروستات نامیده می شود. این حالت از تخلیه کامل مثانه جلوگیری کرده و احتمال رشد باکتری و در نتیجه بروز عفونت ادراری در مردان را بالا می برد. سیستیت به عنوان یک عفونت ادراری در مردان، اغلب در افرادی دیده می شود که تماس جنسی مقعدی برقرار کرده و یا ختنه نشده اند. سایر فاکتورها که خطر عفونت ادراری در مردان را افزایش می دهند شامل انسداد مانند حالتی که در اثر انسداد نسبی مجرای ادراری و مواد غیر طبیعی مانند لوله های کاتتر لاستیکی ایجاد می شود، هستند.

عفونت ادراری در مردان: علائم

عفونت ادراری در مردان عموما موجب بروز علائم زیر می شود:

  • افزایش غیر طبیعی تعداد دفعات ادرار
  • نیاز فوری به ادرار کردن
  • درد، ناراحتی یا احساس سوزش حین ادرار کردن
  • بیدار شدن از خواب برای دفع ادرار
  • درد، فشار یا ناراحتی در ناحیه مثانه (در قسمت میانی پایین شکم زیر ناف)
  • شب ادراری در افرادی که در شب ها دچار این حالت نمی شدند.
  • ادرار کدر یا با بوی بد
  • تب با یا بدون لزر
  • تهوع و استفراغ
  • درد در پهلو یا بالای پشت

عفونت ادراری در مردان: تشخیص

برای تشخیص عفونت ادراری در مردان، سوالاتی را در مورد علائم شما و سابقه عفونت ادراری می پرسد. برای بررسی فاکتورهای خطر عفونت ادراری در مردان، پزشک در مورد سابقه جنسی شامل سابقه شما و شریک جنسی شما در بیماریهای مقاربتی، استفاده از کاندوم، چند شریک جنسی و تماس جنسی مقعدی از بیمار سوال کند.

پزشک بر پایه علائم و نتایج معاینه فیزیکی و تست های آزمایشگاهی ادرار، می تواند تشخیص عفونت ادراری در مردان را انجام دهد. در عفونت ادراری در مردان، پزشک آزمایشگاه گلبول های سفید خون و باکتری ها را در نمونه ادراری در زیر میکروسکوپ بررسی می کند. برای تعیین نوع باکتری ها و آنتی بیوتیک های مناسب برای درمان عفونت ادراری در مردان، نتایج تست ادراری کمک کننده هستند. 

در مردان، سونوگرافی پروستات این اجازه را به پزشک می دهد که اندازه و شکل غده پروستات را بررسی کند. اگر شما مرد جوانی هستید و علائمی از بزرگ شدن پروستات ندارید، پزشک ممکن است تست های بیشتری را برای بررسی ناهنجاری مجاری ادراری که احتمال بروز عفونت ادراری در مردان را افزایش می دهد، توصیه کند. بدین علت است که عفونت ادراری در مردان جوان با مجاری ادراری طبیعی نسبتا نادر است. تست های بیشتر برای تشخیص عفونت ادراری در مردان شامل پیلوگرافی وریدی (IVP) یا توموگرافی کامپیوتری (CTScan) که طرح کلی از مجاری ادراری شما فراهم می کنند، سونوگرافی، سیستوسکوپی (معاینه ای که با وارد کردن یک وسیله نازک  لوله مانند به داخل مثانه انجام می شود) شبیه آندوسکوپی هستند.

عفونت مجاری ادراری در مردان: درمان

پزشکان برای درمان عفونت ادراری در مردان آنتی بیوتیک های مختلفی را تجویز می کنند. نتایج تست های آزمایشگاهی می توانند در انتخاب آنتی بیوتیک مناسب برای درمان عفونت ادراری در مردان به پزشک کمک کنند. به طور کلی، بیشتر عفونت های ادرای تحتانی غیر پیچیده به طور کامل بعد از 5-7 روز درمان برطرف می شوند. زمانی که مصرف آنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت ادراری در مردان به پایان می رسد، پزشک برای اطمینان از برطرف شدن عفونت ادراری در مردان، آزمایش ادرار را یک ماه بعد تکرار می کند. در صورتی که عفونت ادراری در مردان فوقانی بوده و یا پروستات را درگیر کند، پزشک برای درمان عفونت ادراری در مردان آنتی بیوتیک ها را برای سه هفته یا بیشتر نسخه می کند.

دکتر سیمین وحیدی

دکتر سیمین وحیدی

جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری
دكتر سيمين وحيدي متخصص ارولوژی در تهران (جراح و متخصص کلیه و مجاری ادراری) دارای بورد تخصصی از دانشگاه علوم پزشکی ایران و 17 سال سابقه تخصصی پزشکی می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر سیمین وحیدی
برگرفته از: وبسایت https://www.drugs.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه