جراحی پلاستیک اسکار به منظور ترمیم و از بین بردن جای زخم، جای جوش، بخیه یا سوختگی که اصطلاحا به آنها اسکار زخم، اسکار آکنه، اسکار بخیه و اسکار سوختگی گفته می شود، انجام می گیرد. با توجه به نوع و اندازه اسکار روش های جراحی پلاستیک مختلفی برای ترمیم اسکار انجام می شود. در ادامه جزئیات جراحی پلاستیک اسکار را مطالعه نمائید.
تزریق فیلر با انواع مختلفی مانند تزریق فیلر زیر چشم، تزریق فیلر برای خط خنده، فیلر لب، فیلر گونه و غیره شناخته می شود و نتیجه تزریق فیلر برجسته شدن لب ها و گونه ها، برطرف شده چین و چروک اطراف چشم و پوست صورت و همچنین محو شدن خط خنده است. فیلرهای پوستی یکی از روش های جوانسازی پوست و زیبایی صورت محسوب می شود. در این مقاله می توانید چگونگی تزریق فیلر، فواید آن و همچنین عوارض تزریق فیلر را مطالعه نمائید.
لایه برداری شیمیایی پوست با عمق کم بافت پوست را تقویت می کند و چروک های صورت را کاهش می دهد. نتایج لایه برداری پوست ابتدا خیلی واضح نیست اما با تکرار درمان مشخص تر خواهد شد. بعد از از لایه برداری شیمیایی پوست تا چند ماه نباید بطور مستقیم در معرض نور خورشید قرار گرفت تا این که پوست جدید به طور کامل نواحی تحت درمان را پوشش دهد و از تیره شدن رنگ پوست جلوگیری شود. اگر لایه برداری شیمیایی پوست با عمق کم انجام می دهید پوست تحت درمان به طور مشهودی بعد از لایه برداری نرم خواهد شد و بعد از لایه برداری عمیق پوست شما پیشرفت چشم گیری را در ظاهر صورت احساس خواهید کرد. به خاطر داشته باشید که نتایج لایه برداری شیمیایی پوست دائمی نیست و مادامی که سن شما بیشتر می شود و حرکات صورت سبب ایجاد خطوطی در چهره خواهد شد.
لیپوساکشن نوعی جراحی است که طی آن چربی اضافه بدن که در قسمت هایی مانند شکم، پهلوها، ران، باسن و غیره تجمع یافته، خارج می شود. متداول ترین نوع این جراحی لیپوساکشن شکم و پهلوها و لیپوساکشن ران می باشد. توصیه می شود افراد مبتلا به دیابت، بیماری های قلبی و افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند لیپوساکشن انجام ندهند. از جمله خطرات و عوارض لیپوساکشن می توان به عفونت،بی حسی موقتی با دائم، ناهموار شدن و تغییر شکل پوست، افتادگی و شل شدن پوست و غیره اشاره کرد. نتایج لیپوساکشن معمولا دائمی است مگر اینکه وزن بدن تغییر کند و اضافه وزن ایجاد شود.
لایه برداری پوست با لیزر به منظور بهبود ظاهر پوست، جوانسازی پوست و برطرف کردن برخی نواقص پوستی، مورد استفاده قرار می گیرد. لایه برداری پوست با لیزر ممکن است خطرات و عوارضی نیز داشته باشد مانند: تورم، قرمزی و خارش و زمانی که پوست با لیزر لایه برداری شود، بسیار حساس شده و نیاز به مراقبت های ویژه دارد، به عنوان مثال نباید در معرض آفتاب و نورخورشید قرار گرفت.
درم ابریژن چیست؟ درم ابریژن روشی فیزیکی برای جوانسازی پوست است که در آن با استفاده دستگاهی چرخنده لایه بیرونی پوست سابیده می شود تا لایه جدید شروع به رشد کند. لایه پوستی جدید، نرم تر خواهد بود. شایع ترین عوارض درم ابریژن تورم و قرمزی است که با گذشت زمان از بین می رود و محو می شود. باید متوجه بود تاثیر درم ابریژن موقتی است و ممکن است در اثر عوامل محیطی مانند نورخورشید تاثیر درم ابریژن معکوس شود.
جراحی موس روشی برای برداشت لایه های نازک پوست سرطانی است. هدف از جراحی موس برداشت پوست سرطانی تا حد ممکن است در حالی که حداقل آسیب به بافت های سالم وارد شود. جراحی موس شانس بهبود سرطان پوست را افزایش می دهد. جراحی موس با استفاده از بی حسی موضعی و به صورت سرپایی انجام می شود. جراحی موس عوارضی مانند خونریزی، درد و عفونت را به همراه دارد.
نمونه برداری یا بیوپسی غده لنفاوی نگهبان روشی برای تشخیص گسترش تومور در سیستم لنفاوی می باشد. ماده ای ردیاب در بیوپسی غده نگهبان تزریق می شود که به جراح کمک می کند تا موقعیت نود نگهبان در طول جراحی را بیابد. نودهای نگهبان برداشته شده و در لابراتوآر مورد بررسی قرار می گیرند. اگر نودهای نگهبان عاری از سرطان باشد بنابراین می توان نتیجه گرفت سرطان هنوز منتشر نشده و برداشت غدد لنفاوی بیشتر غیر ضروری می باشد. اما اگر بعد از بیوپسی یا نمونه برداری غده لنفاوی نگهبان ارزیابی ها علائمی مبنی بر سرطان را نشان دهد بنابراین در این صورت غدد لنفاوی بیشتری برداشته می شود تا پزشک مشخص کند سرطان تا چه حد در بدن گسترده شده است. نمونه برداری از غده لنفاوی نگهبان برای تشخیص ملانوما و سرطان پستان به کار می رود.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha