آیا درمان سریع آکنه موجود است؟ در درمان گیاهی آکنه چه گزینه هایی پیش رو داریم؟ چرا در دوران بارداری جوش میزنیم؟ راههای درمان جوش صورت در بارداری چیست؟ برای یافتن پاسخ این پرسش ها مقاله پیش رو را دنبال کنید.

دروانا:

 سوالاتی پیرامون کنترل و درمان آکنه

برخی درمان گیاهی آکنه به طور موثری برای از بین بردن التهاب جوش و کنترل آن به کار می رود:

درمان های موضعی برای درمان آکنه

 • استفاده از عصاره روغن درخت چای: ترکیبات حاوی عصاره روغن درخت چای با غلظت حداقل 5% می تواند به اندازه محصول موضعی بنزوئیل پروکساید 5 درصد در درمان گیاهی آکنه موثر باشد، اگرچه عصاره روغن درخت چای به طور آهسته تری عمل می کند. تاثیرات جانبی احتمالی ناشی از عصاره روغن درخت چای عبارت است از خارش خفیف، سوزش، قرمزی و احساس خشکی. به خاطر داشته باشید که عصاره روغن درخت چای تنها باید به فرم موضعی مورد مصرف قرار گیرد.
 • غضروف گاو: کرم های حاوی 5 درصد غضروف گاو می تواند دو بار در روز در محل آکنه مورد مصرف قرار گیرد. استفاده از این ترکیب نیز می تواند در درمان طبیعی آکنه موثر واقع شود.

درمان های خوراکی برای درمان آکنه

 • زینک: ترکیب مینرال زینک نقش مهمی را در تقویت فرایند بهبود زخم و کاهش التهاب ایفا می کند و از این طریق می تواند به درمان آکنه نیز کمک کند. استفاده از زینک می تواند کمی مزه فلز، نفخ یا اسهال را در شما ایجاد کند.
 • مخمر آبجو: سویه های خاصی از مخمر آبجو به نظر می رسد در درمان آکنه موثر باشد.

به طور کلی به خاطر داشته باشید در مورد گزینه های خاصی که برای درمان بیماری آکنه استفاده می کنید حتما با پزشک خود مشورت کنید و از این طریق در جریان معایب و مزایای این روش ها قرار بگیرید.

در صورتی که اقدامات برای درمان آکنه موثر واقع نشود آیا می توان از قرص های ضد بارداری برای درمان آکنه استفاده کرد؟

در پاسخ باید توجه داشته باشید استفاده از قرص های ضد بارداری (قرص های ترکیبی حاوی استروژن-پروژسترون) به منظور درمان آکنه برای همه افراد انتخاب مناسبی نخواهد بود. تاثیرات جانبی ناشی از قرص های ضد بارداری عبارت است از سردرد، حساس شدن سینه ها، تهوع، اضافه وزن، احتمال بروز خونریزی بین چرخه های قاعدگی و احتمال ایجاد لخته های خونی.

قبل استفاده از قرص ضد بارداری در درمان جوش باید در مورد سابقه سلامتی و سنی که دارید با پزشک متخصص بیماری های پوستی مشورت کنید؛ زیرا این فاکتورها می تواند بر تاثیرات ناشی از قرص های ضد بارداری تاثیر بگذارد.

استفاده از قرص های ضد بارداری برای درمان آکنه در موارد زیر مجاز نمی باشد:

 • باردار بودن یا داشتن قصد بارداری
 • قبل از رسیدن به بلوغ
 • افراد بالای 35 سال که از سیگار استفاده می کنند.
 • داشتن سابقه میگرن
 • فشار خون بالا و ابتلا به بیماری های عروقی
 • سابقه ابتلا به بیماری های قلبی
 • سابقه ابتلا به سرطان سینه، خونریزی های رحمی بی دلیل یا ابتلا به بیماری های کبدی
 • سابقه ایجاد لخته های خونی

مراقبت روزانه پوست برای پوست های مستعد آکنه شامل چه اصولی می باشد؟

در مورد پوست های مستعد آکنه باید از اسکراب شدید و شستشوی افراطی پرهیز کرد؛ زیرا این موارد سبب تحریک پوست های مستعد آکنه می شود و موجب آکنه شدید می شود. این افراد باید از شوینده های بسیار ملایم برای شستشو استفاده کنند. برای خشک کردن میزان چربی اضافه در پوست، استفاده از لوسیون های موضعی حاوی بنزوئیل پروکساید و یا سالیسیلیک اسید نیز در این افراد مناسب می باشد.

بهترین راه برای درمان جوش صورت در بارداری چیست؟  

از بین بردن جوش در دوران بارداری از دغدغه خانم های باردار می باشد. آکنه بارداری می تواند با در نظر گرفتن برخی اقدامات شخصی مناسب برطرف شود. آکنه بارداری فرم خاصی از آکنه نیست و همان آکنه معمولی می باشد. و اما چرا در دوران بارداری جوش میزنیم؟ در دوران بارداری احتمالا تغییرات هورمونی سبب تولید بیش از حد چربی می گردد که نتیجه آن ایجاد آکنه یا جوش در دوران بارداری می باشد.

برای درمان جوش صورت در بارداری توجه به نکات زیر سودمند خواهد بود (درمان خانگی جوش صورت در بارداری):

 • پوست صورت و نواحی دچار آکنه را با شوینده ای ملایم بشویید. دو بار در روز، دست ها و صورت خود را با شوینده مناسب و ملایم همچنین آب ولرم بشویید. از اسکراب کردن پوست خود اجتناب کنید؛ زیرا سبب تحریک بیشتر پوست می گردد و آکنه را تشدید می کند. به این ترتیب در راستای جلوگیری از جوش صورت در بارداری اقدام کرده ایم.
 • به طور مرتب موهای خود را شامپو بزنید. اگر درنواحی اطراف خطر رویش مو دچار آکنه می شوید موهای خود را هر روز شستشو دهید.
 • جوش ها را دستکاری نکنید. دستکاری کردن جوش ها سبب ایجاد عفونت و اسکار می شود.
 • از تحریک کردن پوست بپرهیزید. از ترکیبات آرایشی چرب استفاده نکنید. از ترکیباتی با پایه آبی و غیر کمدون زا استفاده کنید.
 • به چیزهایی که در تماس با پوست شما قرار دارند دقت کنید. موهای خود را تمیز نگاه داشته و آن را از صورت خود دور کنید. از تماس دست و اشیا با پوست صورت بپرهیزید. از پوشیدن لباس های تنگ بپرهیزید زیرا احتمال تعریق افزایش پیدا می کند و تعریق و چربی در ایجاد آکنه دخالت دارد.
 • برخی داروها را می توان برای درمان جوش صورت در بارداری مورد استفاده قرار داد اما باید توجه داشت استفاده موضعی و خوراکی داروها سبب می شود برخی از ترکیبات وارد جریان خون مادر و سپس جنین در حال رشد شود. به طور کلی درمان های پوستی حاوی ترکیبات اریترومایسین و یا کلیندامایسین در دوران بارداری بی خطر در نظر گرفته می شوند. بی خطر بودن محصولات حاوی بنزوئیل پروکساید در دوران بارداری مورد مطالعه قرار نگرفته است. ایزوترتینوئین دارویی است که برای درمان آکنه به کار می رود اما این ترکیب می تواند در جنین در حال رشد نواقصی را ایجاد کند. بنابراین از مصرف این ترکیب در دوران بارداری باید اجتناب کرد.

به طور کلی اگر در مورد از بین بردن جوش در دوران بارداری نگرانی دارید می توانید با متخصص درماتولوژیست در این مورد مشورت کنید.

برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.