دروانا:

لایه برداری پوست با لیزر چیست؟

لایه برداری پوست با لیزر (Laser resurfacing)، روشی است که در آن از لیزر برای بهبود ظاهر پوست صورت و جوانسازی پوست استفاده می شود و یا برخی نواقص جزئی پوست صورت بهبود می یابد. لایه برداری پوست با لیزر می تواند به دو صورت انجام شود:

 • لیزر زخم کننده که لایه های نازکی از پوست را بر می دارد.
 • لیزر غیر زخم کننده که فقط رشد کلاژن را تحریک کرده و پوست را سفت می کند.

اگر چه لایه برداری پوست با لیزر از نوع غیر زخم کننده کمتر تهاجمی می باشد و به مدت زمان احیای کمتری نیاز دارد اما اثر بخشی آن در مقایسه با لیزر زخم کننده کمتر است.

لایه برداری پوست با لیزر می تواند خطوط ریز و چین و چروک جزئی پوست صورت را کاهش دهد. لایه برداری پوست با لیزر، رنگ پوست را روشن تر می کند، در صورتی که اسکار یا آثار ناشی از آفتاب سوختگی وجود داشته باشد. برای انجام لایه برداری پوست صورت با لیزر محدودیت هایی نیز وجود دارد. آشنایی با تکنیک های مخصوص، خطرات و نتایج احتمالی می تواند به تصمیم گیری مناسب شما کمک کند.

لایه برداری پوست با لیزر به چه منظور انجام می شود؟

لایه برداری پوست با لیزر به منظور درمان موارد زیر انجام می شود:

 • چین و چروک
 • لکه های کبدی و یا لکه های ناشی از سن
 • پوست و یا بافتی ناهموار
 • آسیب ناشی از نور خورشید یا آفتاب سوختگی
 • اسکار ناشی از آکنه و یا آبله مرغان و یا سایر آسیب ها

لایه برداری پوست با لیزر نمی تواند افتادگی پوست و یا غبغب را از بین ببرد.

خطرات لایه برداری پوست با لیزر چیست؟

لیزر زخم کننده می تواند تاثیرات جانبی متعددی در پی داشته باشد. بخشی از عوارض جانبی لایه برداری پوست با لیزر عبارت است از:

 • خارش، تورم و قرمزی: بعد از زخم شدن پوست ناشی از لیزر، پوست تحت درمان دچار خارش، تورم و قرمزی می شود. خارش و تورم چندان به طول نمی انجامد اما قرمزی می تواند شدید باشد و تا چند ماه به طول انجامد. درجه قرمزی پوست به عمق لایه برداری انجام شده بستگی دارد. در نتیجه این قرمزی، برخی شرایط پوستی که قبلا وجود داشته مانند روزاسه و درماتیت تماسی را می تواند ایجاد کند.
 • آکنه: استفاده از کرم ها و بانداژ های ضخیم روی پوست صورت بعد از درمان می تواند آکنه را تشدید کرده و یا سبب ایجاد موقت میلیا روی پوست تحت درمان شود.
 • عفونت: لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده می تواند منجر به عفونت قارچی، باکتریایی و یا ویروسی شود. شایع ترین عفونت بروز ناگهانی ویروس هرپس می باشد. این ویروس سبب بروز زخم های سرد می شود. در اغلب موارد ویروس هرپس تقریبا وجود دارد اما در پوست نهفته است.
 • تغییر در رنگ پوست: لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده می تواند پوست تحت درمان را تیره تر از حد نرمال بکند (هایپرپیگمنتاسیون) یا در برخی موارد پوست تحت درمان روشن تر می شود (هایپوپیگمنتاسیون). هایپرپیگمنتاسیون در افرادی با پوست های تیره تر شایع می باشد. علائم اولیه هایپرپیگمنتاسیون و هایپوپیگمنتاسیون در هفته های بعد از درمان ایجاد می شود و ممکن است بدون درمان از بین برود. استفاده از رتینوئیک اسید موضعی یا گلایکولیک اسید می تواند به درمان هایپرپیگمنتاسیون کمک کند. اما هایپوپیگمنتاسیون به سختی درمان می شود.
 • اسکار: لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده ریسک اندکی به لحاظ ایجاد اسکارهای دائمی به همراه دارد.
 • برگشتگی پلک پایین: لایه برداری پوست با لیزر نزدیک پلک پایین به ندرت می تواند منجر به برگشتگی پلک شود. برای اصلاح این مشکل به انجام جراحی نیاز خواهد بود.

لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده نیز می تواند تاثیرات جانبی را به دنبال داشته باشد. از جمله عوارض جانبی لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده، عبارت است از:

 • عفونت: لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده می تواند سبب بروز ناگهانی ویروس هرپس شود.
 • تغییر در رنگ پوست: اگر شما پوست تیره تری داشته باشید در این صورت لیزر غیر زخم کننده می تواند سبب تیره تر شدن موقتی پوست شما شود (هایپرپیگمنتاسیون).
 • تورم خفیف و قرمزی: تورم و قرمزی عموما چند ساعت تا چند روز به طول می انجامد.
 • تاول و اسکار: لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده به ندرت می تواند سبب ایجاد تاول و اسکار شود.

لایه برداری پوست با لیزر برای همه افراد مناسب نیست. پزشک در برخی موارد ممکن است نسبت به انجام لیزر درمانی محتاط باشد:

 • مصرف داروی ایزوترتینوئین در طول سال گذشته
 • داشتن دیابت، بیماری خود ایمنی و یا بیماری بافت همبند یا ضعف در سیستم ایمنی
 • داشتن سابقه رادیوتراپی در ناحیه صورت
 • داشتن سابقه نواحی برآمده ناشی از رشد بیش از حد بافت های اسکار (کلوئید)
 • بارداری یا شیردهی

آمادگی برای انجام لایه برداری پوست با لیزر:

قبل از انجام لایه برداری پوست با لیزر پزشک موارد زیر را در نظر خواهد داشت:

 • ابتدا سابقه پزشکی شما بررسی می شود: بیماری های موجود و داروهایی که اخیرا استفاده کرده اید هم چنین جراحی های زیبایی که قبلا داشته اید پرسیده می شود.
 • انجام معاینه فیزیکی: پزشک پوست شما را معاینه خواهد کرد. به این ترتیب مشخص می شود چه تغییراتی باید انجام شود و چه ویژگی های پوستی (اعم از تون و ضخامت پوستی) ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.
 • شما نیز می توانید در مورد انتظارات خود با پزشک مشورت کنید. در مورد انگیزه و انتظارتان از انجام لایه برداری پوست با لیزر هم چنین در مورد خطرات بالقوه این روش نیز با پزشک مشورت کنید. در مورد مدت زمان بهبود و نتایجی که ممکن است ایجاد شود نیز با پزشک صحبت کنید.

قبل از انجام لایه برداری پوست با لیزر توجه به برخی نکات زیر ضروری است:

 • مصرف برخی داروها: اگر شما در حال انجام لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده و یا غیر زخم کننده باشید پزشک داروی آنتی ویرال یا ضد ویروس را قبل و بعد از درمان تجویز می کند تا مانع از عفونت ویروسی شود. پزشک ممکن است مصرف داروی آنتی بیوتیکی خوراکی را نزدیک انجام لیزر توصیه کند تا از بروز عفونت باکتریایی جلوگیری کند. علاوه بر این پزشک می تواند استفاده از رتینوئید موضعی را به مدت چهار هفته قبل از انجام لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده توصیه کند.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بپرهیزید: آفتاب زیاد دو ماه قبل از انجام لیزر می تواند پیگمانتاسیون نامنظم دائمی در مناطق تحت درمان ایجاد کند. در مورد استفاده از محافظت کننده های قابل قبول در برابر خورشید با پزشک مشورت کنید.

در طول انجام لایه برداری پوست با لیزر:

لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده نوعی عمل سرپایی محسوب می شود. قبل از انجام آن پوست صورت پاک می شود و چشم ها پوشیده می گردد. پزشک پوست را با استفاده از بی حسی موضعی بی حس می کند. در مورد لایه برداری گسترده، مانند درمان کل صورت شما باید مسکن دریافت کنید.

در طول انجام لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده، پرتو شدیدی از انرژی نور (لیزر) به طور مستقیم به پوست صورت برخورد می کند. لیزر لایه بیرونی پوست (اپیدرم) را تخریب می کند. همزمان لیزر منجر به گرم شدن لایه های زیرین پوست (درم) می شود که سبب آب شدن فیبرهای کلاژنی می شود. مادامی که زخم بهبود می یابد فرم های پوستی جدید که نرم تر و صاف تر هستند مشخص می شوند. جوانسازی پوست و لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده معمولا بین 30 دقیقه تا دو ساعت به طول می انجامد که زمان آن بستگی به تکنیک به کار رفته و اندازه منطقه تحت درمان دارد.

جوانسازی پوست با لیزر یا لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده در مطب پزشک انجام می شود. ابتدا قسمتی که قرار است تحت درمان قرار بگیرد پاک می شود و چشم ها پوشیده می شود. پزشک متخصص یک تا دو ساعت قبل از آغاز درمان پوست را بی حس می کند. برای محافظت از لایه بیرونی تر پوست در طول انجام لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده پزشک اسپری سرمازا (ژل مبتنی بر آب و یا هوای خنک) را قبل از لیزر روی پوست استفاده می کند. لیزر به کلاژن زیر پوست آسیب می رساند و همزمان رشد کلاژن جدید را تحریک می کند و پوست زیرین سفت شده تون و ظاهر پوست بهبود می یابد.

لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده معمولا 15 تا یک ساعت و نیم به طول می انجامد که مدت آن بستگی به تکنیک به کار رفته و اندازه محیط پوستی تحت درمان دارد. برای به دست آوردن نتیجه هدف مجموعی از درمان ها در طول هفته و یا ماه ها برنامه ریزی می شود.

بعد از انجام لایه برداری پوست با لیزر:

بعد از انجام لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده، پوست تحت درمان تحریک شده، متورم می شود و خارش دار خواهد بود. پوست تحت درمان ممکن است مایع زردی را تراوش کند.

پزشک از پمادی نازک روی پوست تحت درمان استفاده می کند و صورت را پانسمان می کند که هوا و آب در آن نفوذ نکند. برای تخفیف درد بعد از انجام لیزر می توان از پک های یخ و یا مسکن های غیر نسخه ای استفاده کرد.

در حالی که شما در دوران ریکاوری قرار دارید، ناحیه درمان شده را با آب، آب نمک و یا استیک اسید شستشو داده و از پمادهای محافظ استفاده کنید. پزشک به شما توصیه می کند که از فعالیت های شدید اجتناب کنید. بعد از یک تا دو هفته می توانید با استفاده از مواد آرایشی قرمزی پوست را پنهان کنید.

بعد از انجام لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده پوست به طور موقت قرمز و متورم می شود. استفاده از پک یخ ضروری است. شما می توانید آرایش کرده و فورا به فعالیت های نرمال خود بازگردید.

نتایج لایه برداری پوست با لیزر:

بعد از انجام لیزر درمانی برای جوانسازی پوست و لایه برداری پوست با لیزر زخم کننده، پوست ممکن است به مدت چند ماه قرمز و یا صورتی رنگ باشد. به هر حال، وقتی بهبود پوست آغاز می شود شما متوجه تفاوت عمده کیفیت پوست خود خواهید شد. این تاثیر تا چند سال می تواند به طول انجامد.

نتایج بعد از لایه برداری پوست با لیزر غیر زخم کننده تدریجی و پیشرونده است و شاهد نتایج چشمگیر و یا فوری نخواهیم بود. با این روش بافت پوست تا حدی بهبود می یابد.

بعد از لایه برداری پوست با لیزر به مدت یک سال باید نکاتی را رعایت کرد: بدون استفاده از محافظ در برابر نور خورشید قرار نگیرید تا از پیگمنتاسیون نامنظم پیشگیری شود. به خاطر داشته باشید که نتایج ممکن است دائمی نباشد زیرا مادامی که سن فرد افزایش می یابد خطوط پوست صورت نیز افزایش می یابد. آسیب ناشی از نور خورشید می تواند نتایج به دست آمده از لیزر درمانی برای جوانسازی پوست را معکوس کند.

برگرفته از: وبسایت http://www.mayoclinic.org

 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.