دکتر عنایت اله کریمیان فوق تخصص جراحی قلب و عروق در این مقاله به موضوع خطرات فشار خون بالا پرداخته و توضیحاتی ارائه می نمایند.

دروانا:

خطرات فشار خون بالا

فشار خون نیرویی است که هنگام جریان خون، از طرف خون به دیواره‌های عروق بدن وارد می‌شود. فشار خون به‌ صورت دو عدد گزارش می ‌شود؛ عدد بزرگتر بیان ‌کننده فشار سیستولی و عدد کوچکتر، نشان‌دهنده فشار دیاستولی است. فشار سیستولی، فشار خون در حالت انقباض قلب و حرکت رو به جلوی خون است. فشار دیاستولی، فشار خون هنگام استراحت قلب است. فشار خون بالا، یک مشکل بسیار رایج در بزرگسالان به شمار می ‌رود.

فشار خون طبیعی و فشار خون بالا

فشار خون کمتر از 120 روی 80، به ‌عنوان فشار خون طبیعی و فشار خون بالاتر از 140 روی 90، به‌ عنوان فشار خون بالا در نظر گرفته می ‌شود. فشار خون بالا، نشان دهنده این است که قلب، فعالیت شدیدتری دارد تا به بدن خون ‌رسانی کند. فشار خون بالا، به دیواره رگ‌ ها آسیب می ‌رساند.

علل افزایش فشار خون

فشار خون بالا، در سنین بالا رایج ‌تر است. در افراد بالای 50 سال، فشار خون بالا باعث افزایش خطر حمله قلبی می‌ شود.

 مصرف نمک، یکی از مهم ‌ترین عوامل فشار خون بالا است. با محدود کردن مصرف نمک، داشتن فعالیت فیزیکی کافی و کنترل وزن می‌ توان خطر ابتلا به فشار خون را کاهش داد.

اثرات منفی فشار خون بالا بر سیستم قلب و عروق

فشار خون بالا، نه‌ تنها یک فاکتور خطر برای بیماری‌های قلبی عروقی محسوب می‌ شود، بلکه مهم‌ ترین عامل سکته مغزی نیز هست. 50 درصد موارد سکته مغزی ایسکمیک، ناشی از فشار خون بالا هستند.

فشار خون بالا باعث ایجاد استرس در عروق بدن می‌ شود و انسداد و تضعیف آن‌ها را به همراه دارد. فشار خون همچنین خطر تصلب شرایین و باریک شدن عروق بدن را افزایش می ‌دهد. در این حالت، احتمال انسداد عروق در اثر مولکول‌ های چربی جدا شده از دیواره رگ‌ها، بیشتر است. آسیب دیدن عروق، می‌ تواند باعث ایجاد نقاط ضعیف در رگ ‌ها شود. این نقاط ضعیف به راحتی پاره می ‌شوند.

دکتر عنایت اله کریمیان

دکتر عنایت اله کریمیان

فوق تخصص جراحی قلب و عروق
دكتر عنايت اله كريميان متخصص جراحی عمومی و فوق تخصص جراحی قلب و عروق از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر عنایت اله کریمیان عضو انجمن جراحان قلب اروپا می باشند.
 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه