فاکتورهایی وجود دارد که بر سرعت بهبودی افراد بعد از جراحی تاثیر منفی می گذارد. دکتر پور رستمی این فاکتورها را اینگونه نام می برند که سه فاکتور اصلی اعم از سن بالا، دیابت و بیماری انسداد ریه می تواند دوره بهبودی بعد از عمل جراحی را طولانی تر کند. به همین ترتیب سلامت و تناسب افراد می تواند دوره بهبودی بعد از عمل جراحی را سرعت بخشد.
کیست های تخمدانی فضاهای کوچک پر از مایع هستند که در تخمدان خانم ها ایجاد می شوند. بیشتر این کیست ها بی ضرر هستند، اما برخی از آن ها منجر به پارگی، خونریزی و یا درد می شود. در بعضی شرایط برای از بین بردن آن ها لازم است جراحی انجام شود. درک عملکرد تخمدان ها و چگونگی تشکیل این کیست ها بسیار حائز اهمیت است. خانم ها به طور طبیعی دارای دو تخمدان هستند که تخم ها در آن ذخیره شده و آزاد می شود. هر تخمدان به اندازه یک گردو است و در طرفین رحم قرار گرفته است. هر تخمدان ماهانه یک تخم ایجاد می کند و با این فرایند چرخه قاعدگی خانم آغاز می گردد. تخم در فضایی بسته به نام فولیکول قرار دارد. تخم درون تخمدان رشد می کند تا هورمونی به نام استروژن، رحم را برای دریافت تخم آماده می کند. دیواره رحم ضخیم شده…
کیست تخمدان، ساک یا کیسه ای است که حاوی مایعات یا بافت هایی می باشد که از تخمدان تشکیل می شود. کیست های تخمدانی در سنین باروری خانم ها بسیار شایع است. خانم ها ممکن است یک یا چند کیست داشته باشند. کیست های تخمدانی می تواند به لحاظ سایز متفاوت باشد. در بیشتر موارد، کیست ها بی ضرر هستند و به خودی خود از بین می روند. در سایر موارد، ممکن است مشکلاتی را ایجاد کرده و به درمان نیاز باشد. انواع متفاوتی از کیست های تخمدانی وجود دارد. بیشتر کیست ها خوش خیم هستند (سرطانی نیستند). به ندرت ممکن است این کیست ها سرطانی شوند.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha