پریود نامنظم چیست؟ آیا پریود نامنظم در دوران بلوغ طبیعی می باشد؟ آیا نامنظمی پریود مانع بارداری میشود؟ ایا پریود نامنظم خطرناک است؟ برای یافتن پاسخ این پرسش ها مقاله پیش رو را دنبال کنید.

دروانا:

پریود نامنظم چیست؟

پریود نامنظم زمانی روی می دهد که طول دوره چرخه های قاعدگی نامنظم باشد بنابراین فاصله بین بروز خونریزی تغییر می کند. در صورت وجود این مشکل ممکن است پریودها زودتر یا دیرتر از حد معمول روی دهد. به طور میانگین بازه چرخه قاعدگی 28 روز می باشد، اگرچه ممکن است این بازه کمی کوتاه تر یا بلندتر شود. پریود نامنظم در دوران بلوغ شایع می باشد. بعد از بلوغ پریود اغلب خانم ها منظم می گردد.  

علت پریود نامنظم چیست؟

در توضیح علت پریود نامنظم موارد احتمالی توضیح داده می شود. در برخی موارد علت پریود نامنظم نرمال می باشد و جای نگرانی به دنبال ندارد. برخی موارد که در علت پریود نامنظم مطرح می شود عبارت است از:

 • بلوغ: پریود نامنظم در دوران بلوغ شایع می باشد.
 • پریود نامنظم و یائسگی: شروع دوران یائسگی احتمال بروز اختلال در روند پریودها را به دنبال دارد (سنین 45 تا 55 سالگی)
 • پریود نامنظم و بارداری: برای کنار گذاشتن احتمال بارداری باید تست انجام شود.
 • استفاده از قرص های ضد بارداری هورمونی و دستگاه درون رحمی آی یو دی
 • کاهش وزن یا اضافه وزن شدید، ورزش بیش از حد یا استرس
 • ابتلا به برخی بیماری ها مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یا مشکلات تیروئیدی

اگر پریودهای شما کمی بی نظم است و یا اگر در دوران بلوغ قرار دارید نیازی به مراجعه به متخصص زنان وجود ندارد. در موارد زیر مراجعه به متخصص زنان الزامی می باشد:

 • اگر پریودها به طور ناگهانی بی نظم شود و شما زیر 45 سالگی قرار داشته باشید
 • اگر طول بازه پریودها بیش از 21 روز یا کمتر از 35 روز باشد
 • اگر خونریزی بیش از 7 روز به طول انجامد
 • اگر تفاوت زیادی بین کوتاهترین چرخه پریود و بلندترین چرخه پریود وجود داشته باشد
 • اگر نامنظمی پریود مانع بارداری میشود (پریود نامنظم و بارداری)

در بیشتر موارد عامل نگران کننده ای وجود نخواهد داشت اما متخصص زنان برای بررسی های بیشتر انجام برخی تست ها را در نظر خواهد گرفت.

پریود نامنظم و بارداری    

اگر دچار پریود نامنظم باشید بارداری در شما ممکن است به دشواری صورت پذیرد. نامنظمی پریود مانع بارداری میشود. زیرا به این ترتیب زمان تخمک گذاری نامنظم خواهد بود (پریود نامنظم و تخمک گذاری). برای افزایش احتمال بارداری بهتر است دفعات نزدیکی را در طول چرخه افزایش دهید. بنابراین نیازی به محاسبه زمان تخمک گذاری وجود نخواهد داشت. اگر شما به مشکلات زمینه ای در باروری خود دچار هستید در برخی موارد استفاده از داروهای هورمونی و تکنیک های کمک باروری ضروری خواهد بود. 

برگرفته از: وبسایت https://www.nhs.uk
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.