برش اپیزیوتومی، برش در ناحیه بین دهانه واژن و مقعد می باشد که در گذشته تصور بر این بود به بهبود روند زایمان کمک خواهد کرد. امروزه چندان این تفکر پذیرفته شده نیست اما با این حال در برخی موارد انجام اپیزیوتومی لازم خواهد بود. بروز عفونت از عوارض اپیزیوتومی محسوب می شود. رعایت اصول مراقبت از اپیزیوتومی می تواند فرایند بهبود را تسریع و تقویت کند. 

دروانا: 

 درمان اپیزیوتومی و مراقبت از اپیزیوتومی

در برخی موارد انجام اپیزیوتومی در زایمان طبیعی توصیه می شود. در ادامه اشاره خواهیم کرد که اپیزیوتومی چیست و چه نکاتی را باید در مورد ایزیوتومی بدانیم.

اپیزیوتومی برش در پرینئوم می باشد که در حین زایمان انجام می گیرد. پرینئوم ناحیه بین دهانه واژن و مقعد می باشد. برش اپیزیوتومی می تواند بخش روتینی در یک زایمان طبیعی محسوب شود.

اگر شما قصد انجام زایمان طبیعی دارید در ادامه نکاتی در مورد اپیزیوتومی و زایمان ارائه خواهیم داد:

سابقه اپیزیوتومی

سال ها تصور بر این بود اپیزیوتومی در زایمان طبیعی می تواند مانع از اتساع بیش از حد واژن در طول زایمان گردد و پروسه بهبود به این ترتیب بهتر از پارگی طبیعی آن خواهد بود. همچنین تصور بر این بود این روش می تواند بافت پیوندی و ماهیچه ای کف لگن را نیز حفظ کند.

امروزه تحقیقات نشان می دهد انجام اپیزیوتومی زایمان طبیعی لزوما مانع از بروز این مشکلات نخواهد شد.

ریکاوری حاصل از اپیزیوتومی ناراحت کننده است و در برخی موارد برش گسترده تر از پارگی طبیعی خواهد بود. احتمال بروز عفونت اپیزیوتومی از عوارض اپیزیوتومی محسوب می شود. در مورد برخی خانم ها اپیزیوتومی سبب بروز درد در طول نزدیکی جنسی در طول ماهها بعد از زایمان خواهد شد. اپیزیوتومی گسترده می تواند منجر به بی اختیاری مدفوع بعد از زایمان گردد.

رویکرد جدید در مورد اپیزیوتومی زایمان طبیعی

اپیزیوتومی دیگر در جراحی های روتین توصیه نمی شود. اما با این وجود در برخی زایمان ها انجام اپیزیوتومی ضروری خواهد بود.

در شرایط زیر پزشک ممکن است انجام اپیزیوتومی در زایمان طبیعی را توصیه کند:

 • احتمال پارگی وسیع واژن ممکن باشد.
 • جنین در موقعیت غیر نرمالی قرار گرفته باشد.
 • جنین بزرگ تر از حد نرمال باشد (ماکروزومی جنینی).
 • جنین نیاز به زایمان سریع داشته باشد.

اگر شما به انجام اپیزیوتومی نیاز داشته باشید تنها با استفاده از تزریق بی حسی موضعی پارگی انجام خواهد شد.

انواع اپیزیوتومی

 انواع اپیزیوتومی بر حسب نوع برش تعریف می گردد:

 • برش میانه: برش میانه به صورت عمودی انجام می گیرد. برش میانه به راحتی ترمیم می گردد اما ریسک اتساع به نواحی مقعد وجود دارد (اپیزیوتومی میانی).
 • برش مدیولترال (Mediolateral): این نوع برش با زاویه انجام می گیرد. این نوع برش بهترین محافظت را در برابر اتساع پارگی فراهم می کند پارگی که می تواند نواحی مقعد را در برگیرد. اما این نوع برش اپیزیوتومی اغلب دردناک است و به سختی ترمیم صورت می گیرد.

نقش کمپرس های گرم و ماساژ بافت

در طول فاز دوم وضع حمل زمانی که مادر در حال زور زدن و فشار است، پزشک ممکن است از کمپرس های گرم یا روغن مینرال ملایم روی بافت در ناحیه بین دهانه واژن و مقعد استفاده کند. به این ترتیب بافت نرم شده و مانع از پارگی پوست خواهد شد.

اگرچه شواهد در مورد کمپرس های گرم قوی تر است اما برخی پزشکان ماساژ ناحیه بین دهانه واژن و مقعد را در حین پیشرفت وضع حمل توصیه می کنند. به این ماساژ، ماساژ پرینه گفته می شود.

پزشک متخصص زنان و زایمان می تواند حتی انجام ماساژ پرینه را بعد از هفته 34 بارداری توصیه کند. برای شروع ابتدا باید دست های خود را بشویید و سپس لوبریکانت را روی انگشت شست خود بمالید. شست را داخل واژن قرار دهید و آن را به سمت رکتوم (مقعد) فشار دهید. سپس آن را به مدت یک تا دو دقیقه نگاه دارید و بعد به آرامی نیمه پایینی واژن را ماساژ دهید. این ماساژ را یک بار در روز به مدت چند دقیقه تا زمان زایمان تکرار کنید.

فرایند بهبود و مراقبت از اپیزیوتومی

اگر اپیزیوتومی انجام داده اید و یا در طول زایمان دچار پارگی واژن شده اید، زخم ها ممکن است به مدت چند هفته به شما صدمه بزنند مخصوصا زمانی که در حال راه رفتن یا نشستن هستید. اگر پارگی گسترده باشد حساسیت به لمس ممکن است به مدت بیشتری ادامه داشته باشد. بخیه اپیزیوتومی خود به خود جذب خواهد شد.

در عین حال شما نیز می توانید در تسریع بهبود اپیزیوتومی نقش داشته باشید. اصول مراقبت از اپیزیوتومی بدین شرح است:

 • زخم ها را تسکین دهید: شما می توانید کیسه یخ را درون پارچه قرار داده و روی زخم قرار دهید.
 • به هنگام ادرار کردن از آب گرم روی ولوو استفاده کنید.
 • به هنگام مدفوع کردن از کشیدگی و درد اجتناب کنید. به هنگام مدفوع پد تمیزی را روی زخم فشار دهید.
 • به دقت بنشینید. سعی کنید به هنگام نشستن روی بالش یا پد حلقه ای قرار بگیرید.
 • در موارد لزوم می توانید از دارو استفاده کنید. پزشک متخصص زنان و زایمان ممکن است داروهای مسکن و یا ترکیبات نرم کننده مدفوع را برای شما تجویز کند. برای زخم های اپیزیوتومی هرگز نباید از کرم های ضد درد موضعی استفاده کنید.
 • طب سنتی مکمل را می توانید در نظر داشته باشید. برخی تحقیقات نشان داده است اسطوخودوس می تواند درد بعد از پارگی یا اپیزیوتومی را تخفیف دهد. با تایید پزشک می توانید اسانس روغنی اسطوخودوس را در آب حمام بریزید و یا روغن را مستقیما روی بافت بین واژن و مقعد قرار دهید.

مادامی که در فرایند بهبود قرار دارید ناراحتی و درد بهتر خواهد شد. اگر درد شدید باشد یا اگر دچار تب شدید و یا زخم ها ترشحات چرکی را نشان داد فورا با پزشک متخصص زنان و زایمان تماس حاصل کنید. این علائم می تواند نشان دهنده بروز عفونت اپیزیوتومی باشد.

در مورد اپیزیوتومی نگرانی های خود را با پزشک متخصص زنان و زایمان در میان بگذارید. به خاطر داشته باشید قبل از زایمان باید به طور کامل توجیه شده باشید. کشیده شدن بافت واژن برای تولد نوزاد زمان بر خواهد بود. در برخی موارد لازم است قبل از آن که بافت واژن کشیدگی لازم را بیابد، نوزاد متولد شود.

دکتر فریده مظفری کرمانی

دکتر فریده مظفری کرمانی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر فريده مظفري كرماني، دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی و همچنین دارای مدرک تکمیلی لاپاراسکوپی و سونوگرافی از دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر فریده مظفری کرمانی
برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه