امکان بارداری با اندومتریوز وجود دارد. اندومتریوز اختلالی دردناک و مزمن است که احتمال ناباروری را به دنبال دارد اما باید توجه داشت امکان بارداری با اندومتریوز وجود دارد. در مقاله پیش رو به بررسی گزینه هایی برای تقویت امکان بارداری با اندومتریوز خواهیم پرداخت.

دروانا: 

 امکان بارداری با اندومتریوز

اندمتریوز اختلالی دردناک است که در آن دیواره داخلی رحم که آندومتریوم نام دارد در خارج از رحم رشد می کند. اندومتریوز عموما تخمدان ها، لوله های فالوپ و بخش هایی از لگن را در بر می گیرد. به ندرت بافت های اندومتر به بخش های خارج از لگن کشیده می شود. اندمتریوز سبب می شود بافت هایی که به طور نابجا رشد کرده اند ضخیم شده، پاره شوند و هر بار در چرخه های قاعدگی خونریزی کنند. از آنجاییکه بافت های نابجای اندومتریوز راهی برای خروج از بدن ندارند، در داخل بدن به دام می افتند. وقتی اندومتریوز تخمدان ها را درگیر کند کیست هایی به نام اندومتریوما ایجاد می گردد. بافت اطراف تحریک شده و در نهایت منجر به ایجاد چسبندگی می شود. علاوه بر درد شدید، ناباروری یکی از عوارض احتمالی اندومتریوز می باشد. به عبارتی عمده ترین عارضه اندومتریوز اختلال در باروری می باشد. حدود یک سوم تا نیمی از خانم های مبتلا به اندومتریوز به سختی باردار می شوند. برای اینکه بارداری روی دهد تخمک باید از یکی از تخمدان ها آزاد شده و در لوله فالوپ با کمک اسپرم بارور شود و در نهایت به دیواره رحم متصل گردد. اندومتریوز سبب انسداد لوله فالوپ شده و مانع از اتصال تخمک و اسپرم می گردد. به نظر می رسد این شرایط بر قدرت باروری خانم های مبتلا به اندومتریوز تاثیر می گذارد. اما باید توجه داشت امکان بارداری طبیعی با اندومتریوز وجود دارد. اغلب متخصصین به خانم های مبتلا به اندومتریوز توصیه می کنند تا باردار شدن خود را به تاخیر نیندازند؛ زیرا احتمال تشدید اندومتریوز وجود دارد.

خیلی از خانم های مبتلا به اندومتریوز می توانند باردار شوند، به عبارتی امکان بارداری با اندومتریوز وجود دارد اما ابتلا به اندومتریوز باردار شدن را دشوار می سازد. در مواردی که اندومتریوز خفیف تا متوسط می باشد با درمان امکان بارداری با اندومتریوز ممکن است.

ارزیابی امکان بارداری با اندومتریوز

اگر با وجود اندومتریوز سعی شما در باردار شدن ناموفق باشد در این شرایط متخصص زنان شما را در تصمیم گیری های درمانی یاری خواهد داد. ابتدا ضروری است که ارزیابی شود آیا عوامل دیگری علاوه بر اندومتریوز در ایجاد ناباروری دخالت دارد یا خیر. از جمله این عوامل عبارت است از:

  • مشکلات مربوط به تولید و آزاد کردن تخمک ها یا تخمک گذاری
  • وجود ناهنجاری های رحمی
  • وجود ناهنجاری هایی در دهانه رحم
  • ناهنجاری هایی در اسپرم مردان

انجام جراحی به منظور افزایش امکان بارداری با اندومتریوز

داروهایی که عموما در درمان دارویی اندومتریوز استفاده می شوند (مانند هورمون ها) لزوما باروری را بهبود نمی بخشند. پزشک ممکن است به دلایل زیر انجام جراحی را در افراد مبتلا به اندومتریوز توصیه کند:

  • تخفیف درد
  • درک میزان پیشرفت اندومتریوز
  • برداشتن توده های اندومتریال که مانع رسیدن اسپرم به تخمک می شود

روش های کمک باروری در افزایش امکان بارداری با اندومتریوز

اگر انجام جراحی به افزایش امکان بارداری با اندومتریوز کمک نکند یا در صورتی که اندومتریوز شدید باشد متخصص زنان، زایمان و نازایی استفاده از روش های کمک باروری را توصیه خواهد کرد. روش های کمک باروری که امکان بارداری با اندومتریوز را تقویت می کند عبارت است از:

  • تلقیح درون رحمی: در این روش از لوله ای نازک استفاده می شود تا اسپرم جمع آوری شده را داخل رحم قرار دهند. برخی اوقات پزشکان تلقیح درون رحمی را بعد از یک دوره مصرف داروهایی توصیه می کنند که در تحریک تخمک گذاری نقش دارند. به این ترتیب امکان بارداری با اندومتریوز تقویت می گردد.
  • تشدید تخمک گذاری یا Superovulation: در این روش از داروهایی استفاده می کنند که به تولید تخمک کمک می کند. وقتی تخمک گذاری با روش تلقیح درون رحمی ترکیب شود امکان بارداری با اندومتریوز بیشتر می گردد.
  • لقاح آزمایشگاهی: در این روش متخصص زنان و نازایی تخمک و اسپرم به دست آمده از زوج را در شرایط آزمایشگاهی می آمیزد تا رویان ایجاد شود. سپس رویان ایجاد شده را داخل رحم قرار می دهد. به این ترتیب با استفاده از لقاح آزمایشگاهی امکان بارداری با اندومتریوز تشدید می شود.

همانگونه که عنوان شد امکان بارداری با اندومتریوز وجود دارد و متخصص زنان، زایمان و نازایی شما را در انتخاب گزینه درمانی مناسب یاری خواهد داد.

امکان بارداری طبیعی با اندومتریوز چقدر است؟

دکتر انسیه سرابی متخصص زنان، زایمان و نازایی پاسخ می گویند که بستگی به محل درگیری، میزان درگیری، دوطرفه یا یک طرفه بودن آندومتریوز و ذخیره تخمدان دارد.

دکتر انسیه سرابی

دکتر انسیه سرابی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر انسيه سرابي جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز دارای بیش از 11 سال سابقه تخصصی می باشند.
 
تایید شده: توسط دکتر انسیه سرابی
برگرفته از: وبسایت https://www.mayoclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه