آلرژی به شیر در نوزادان نوعی واکنش آلرژیک است که در اثر مصرف شیر (شیر مادر یا شیر خشک) ایجاد می شود و علائمی چون کهیر، راش پوستی، تورم و ... را ظاهر می سازد.
بیماری مننژیت یک التهاب خطرناک در پوشش مغز و نخاع است. بسیاری از افراد مبتلا به مننژیت به طور کامل درمان می شوند، اما مننژیت می تواند یک بیماری کشنده باشد. مننژیت باکتریایی همان نوع از بیماری است که واکسن مننژیت در برابر ابتلا به آن مصونیت ایجاد می کند.
روتاویروس اغلب موجب بیماری هایی همچون گاستروانتریت همراه با اسهال و استفراغ در نوزادان و کودکان می شود. این ویروس سالیانه موجب بشتری شدن و مرگ تعداد زیادی از کودکان می شود. واکسن روتاویروس از بروز 74 درصد از عفونت های روتاویروس پیشگیری می کند.
واکسن دیفتری کزاز سیاه سرفه واکسنی است که از کودکان زیر 7 سال در برابر سه بیماری باکتریایی کشنده –دیفتری، کزاز، سیاه سرفه- محافظت می کند. . در صورتی که افراد دریافت واکسن دیفتری کزاز سیاه سرفه را متوقف سازند، شیوع این بیماری ها به سرعت بالا می رود و هزاران نفر در اثر ابتلا به این بیماری ها جان خود را از دست می دهند.
آیا شیردهی مادر به کودک در بروز اگزما نقش دارد؟ و یا غذاهای جامد در بروز این عارضه پوستی موثر هستند؟ تغذیه از شیر مادر از حساسیت سیستم ایمنی کودک می کاهد. این اثر شیر مادر در پیشگیری از اگزما در نوزادان موثر است. وجود برخی مواد غذایی در رژیم غذایی مادر شیرده ممکن است موجب بروز مشکلاتی مانند اگزما در کودک شود. بهتر است والدین که کودک مبتلا به اگزما دارند در یک مقطع زمانی یک نوع غذا به کودک بدهند تا بتوانند عامل بروز اگزما در نوزاد را شناسایی کنند.
آلرژی غذایی در کودکان در 6 تا 8 درصد از کودکان زیر سن مدرسه، عموما آلرژی به تخم مرغ، شیر و بادام زمینی می باشد. در موارد بسیار شدید آلرژی غذایی در کودکان، با تجویز پزشک می توان از آمپول اپی پن استفاده کرد.
واکسیناسیون کودکان باید بر اساس جدیدترین برنامه واکسیناسیون کشوری صورت پذیرد. با مراجعه به مراکز بهداشتی می توانید برنامه واکسن کودکان را دنبال کرده و کارت واکسیناسیون دریافت کنید. کارت واکسیناسیون اطفال شامل سابقه ای از واکسن های دریافتی، تاریخ دریافت واکسن و دوز آن می باشد.
واکسن ام ام آر (واکسن mmr) مخفف سه بیماری سرخک، سرخجه و اوریون می باشد. واکسن سرخک سرخجه اوریون در دو نوبت به کودکان تزریق می گردد. احتمال بروز خطرات واکسن MMR از جمله حساسیت به واکسن MMR اندک است.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.