آیا شیردهی مادر به کودک در بروز اگزما نقش دارد؟ و یا غذاهای جامد در بروز این عارضه پوستی موثر هستند؟ تغذیه از شیر مادر از حساسیت سیستم ایمنی کودک می کاهد. این اثر شیر مادر در پیشگیری از اگزما در نوزادان موثر است. وجود برخی مواد غذایی در رژیم غذایی مادر شیرده ممکن است موجب بروز مشکلاتی مانند اگزما در کودک شود. بهتر است والدین که کودک مبتلا به اگزما دارند در یک مقطع زمانی یک نوع غذا به کودک بدهند تا بتوانند عامل بروز اگزما در نوزاد را شناسایی کنند.
آلرژی غذایی در کودکان: 6-8 درصد از کودکان زیر سن مدرسه که به آلرژی غذایی دچار هستند، عموما دچار آلرژی به تخم مرغ، شیر و بادام زمینی می شوند. در موارد بسیار شدید آلرژی غذایی در کودک، والدین و خود کودکان می توانند آمپول اپی پن را به همراه داشته باشند.
واکسیناسیون کودکان باید بر اساس جدیدترین برنامه واکسیناسیون کشوری صورت پذیرد. با مراجعه به مراکز بهداشتی می توانید برنامه واکسن کودکان را دنبال کرده و کارت واکسیناسیون دریافت کنید. کارت واکسیناسیون اطفال شامل سابقه ای از واکسن های دریافتی، تاریخ دریافت واکسن و دوز آن می باشد.
واکسن ام ام آر (واکسن mmr) مخفف سه بیماری سرخک، سرخجه و اوریون می باشد. واکسن سرخک سرخجه اوریون در دو نوبت به کودکان تزریق می گردد. احتمال بروز خطرات واکسن MMR از جمله حساسیت به واکسن MMR اندک است.
واکسیناسیون کودکان از اقدامات اساسی می باشد که آن ها را از ابتلا به بیماری های خطرناک در امان می دارد. لازم است بدانیم تحقیق اصلی که احتمال وجود ارتباط میان اوتیسم و واکسن را نشان می داد سال ها پیش رد شده است. باید به خاطر داشت عوارض واکسیناسیون در کودکان در مقایسه با ابتلا به بیماری ها بسیار ناچیز می باشد. بنابراین رعایت زمان واکسیناسیون دوران کودکی از اهمیت برخوردار است.
راش پوشک یا ادرار سوختگی نوزاد نوعی درماتیت یا التهاب پوستی می باشد که به صورت لکه پوستی قرمز رنگی ظاهر می شود. علائم پوستی و بی قراری کودک حین تعویض پوشک از علایم ادرار سوختگی کودک محسوب می شود. تحریک با ادرار و مدفوع، عفونت ها و حساسیت به پوشک و شوینده از علل سوختگی پای کودک هستند. تعویض مرتب پوشک، شستشو و خشک کردن نواحی پوشک شده و پوشک نکردن کودک برای مدتی در دوز به جلوگیری از ادرار سوختگی کودکان کمک می کنند. درمان می تواند با استفاده از کرم، لوسیون و پماد ادرار سوختگی انجام گیرد.
استفاده از واکسن آنفلوانزا برای کودکان یا نوزادان بالای شش ماه مجاز است. دوز واکسن آنفلوانزا برای کودکان یا نوزادان متناسب با سن و نظر پزشک صورت می گیرد. استفاده از واکسن آنفولانزا برای کودکان و همچنین بزرگسالانی که با کودکان در ارتباط هستند توصیه می شود.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

اشتراک در ماهنامه

لطفا برای اشتراک در ماهنامه دُروانا آدرس ایمیل خود را در کادر زیر وارد نمایید
captcha