تغذیه نوزاد تازه متولد شده یک برنامه غذایی پر اهمیت است که می تواند در مورد نوزادان مختلف متفاوت باشد. تغذیه نوزاد تازه متولد شده علاوه بر تامین نیاز نوزاد به غذا و کمک به رشد و تکامل او، فرصتی برای برقراری ارتباط میان نوزاد و مادر است. در این مقاله به بررسی اصولی پیرامون تغذیه نوزاد تازه متولد شده می پردازیم.
آهن در کودکان نقش مهمی در رشد و تکامل مناسب آن ها دارد. کمبود آهن در کودکان که ممکن است خفیف و یا شدید باشد (آنمی) رشد و تکامل آن ها را دچار اختلال می کند. در ادامه به سوالاتی چون آیا کودک شما آهن کافی را از رژیم غذایی خود دریافت می کند؟ پاسخ می دهیم.
تغذیه در شیرخواران زیر دو سال مبتنی بر اصولی است که بسته به سن شیرخوار متفاوت می باشد. در مقاله پیش رو به نکاتی می پردازیم که شما را در درک اصول تغذیه در شیرخواران یاری خواهد داد.
پروبیوتیک ها باکتری های مفیدی هستند که در روده انسان حضور دارند و به تخمیر و هضم غذا کمک می کنند. در صورت برهم خوردن تعادل باکتری های مفید و مضر روده، مشکلات گوارشی بروز می کنند. بنابراین پروبیوتیک برای کودکان می تواند با برقراری این تعادل به رفع برخی مشکلات گوارشی کمک کند.
ویتامین دی در کودکان و نوزادان نقش مهمی در رشد استخوان ها دارد. کمبود ویتامین دی در کودکان سبب بروز نرمی استخوان می گردد. مقدار مصرف مکمل ویتامین دی در کودکان 600 واحد به طور روزانه می باشد.

اصول شیردهی

چگونگی شیردهی به نوزاد، اصول شیردهی، نشانه های گرسنگی نوزاد، چگونگی قطع شیردهی، دفعات شیردهی و اطمینان از تغذیه صحیح نوزاد ممکن است ذهن مادران شیرده یا باردار را به خود مشغول کرده باشد. تمامی این موارد را می توانید در مقاله زیر دنبال کنید.
دانستن نکاتی در مورد دوشیدن شیر مادر برای نوزاد می تواند بسیار کمک کننده باشد. تکرار بیشتر شیردهی به نوزاد منجر به تولید شیر مادر بیشتر می گردد. به هنگام دوشیدن شیر در محیطی آرام قرار بگیرید. عدم استفاده از کافئین و سیگار از نکات با ارزش دیگری است که می تواند به افزایش کیفیت شیر بیانجامد.
وزن گیری مناسب نوزاد: محاسبه رشد کودک بر اساس نمودار قد و وزن می تواند روند وزن گیری مناسب نوزاد را به ما نشان دهد. توجه به وزن گیری مناسب نوزاد از اهمیت فراوانی برخوردار است؛ زیرا اضافه وزن در این دوران می تواند با اضافه وزن در دوران کودکی ارتباط داشته باشد.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.