اوماداسایکلین برای بی اثر کردن دو مکانیسم اصلی که باکتری ها به کمک آن ها تتراسایکلین ها را دور می زنند، طراحی شده است.

دروانا:

منتشر شده در 6 فوریه 2019

محققین اظهار داشتند که نمونه به روز رسانی شده از یک آنتی بیوتیک قدیمی می تواند در درمان پنومونی و عفونت های پوستی شدید موثر باشد و گزینه ای جدید را برای درمان بیماری های شایع در اختیار پزشکان قرار دهد. در دو آزمایش بالینی، محققین دریافتند که این آنتی بیوتیک یعنی اوماداسایکلین همانند آنتی بیوتیک های استاندارد در درمان بیماران مبتلا به پنومونی عمومی (فرد در محیط های عمومی و نه بیمارستان دچار عفونت شده است) یا عفونت های پوستی عمل می کند.

سازمان غذا و دارو آمریکا اوماداسایکلین را در اکتبر تایید کرد؛ زمانی که سازمان مربوطه یافته های بالینی را مورد بررسی قرار داد. دکتر ایوان لوه، رییس شرکت Paratek Pharmaceuticals، سازنده دارو در بوستون اظهار می دارد که این دارو در واقع تتراسایکلین اصلاح و مدرن شده است. تتراسایکلین ها چندین دهه است که مورد استفاده قرار می گیرند و زمان کافی برای این که باکتری ها راهی برای مقاومت به آن ها بیابند، وجود داشته است. این تنها بخشی از مشکل بزرگ و مسیع مقاومت آنتی بیوتیکی است؛ جایی که داروهایی که برای مدت طولانی استفاده شده اند اثرگذاری خود بر روی عفونت های مختلف باکتریایی را از دست می دهند.

اوماداسایکلین برای بی اثر کردن دو مکانیسم اصلی که باکتری ها به کمک آن ها تتراسایکلین ها را دور می زنند، طراحی شده است. در هر دو آزمایش بالینی جدید، تیم تحقیقاتی دریافتند که اوماداسایکلین اثرگذاری همانند آنتی بیوتیک های استاندارد چون لینزولید و موکسی فلوکساسین دارد. این بدین معنی است که دارو به خوبی عمل می کند.

دکتر هنری چامبرز، متخصص بیماری های عفونی در دانشگاه کالیفرنیا سان فرانسیسکو معتقد است که در حال حاضر پزشکان گزینه های درمانی بهتری را برای درمان عفونت های مورد بررسی در اختیار دارند و زمانی ارزش اوماداسایکلین مشخص می شود که پنومونی و عفونت های پوستی به آنتی بیوتیک های موجود مقاوم شوند. سالانه 2 میلیون نفر در آمریکا به عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک دچار می شوند و بیش از 23000 نفر از آن ها جان خود را از دست می دهند. یکی از راه های رفع این مشکل توسعه آنتی بیوتیک های جدید است که با مکانیسم های جدید عمل می کنند.

یکی از آزمایش ها بر روی بیمارانی که بعد از ابتلا به پنومونی باکتریایی بستری شدند، متمرکز بود. در این مطالعه 386 نفر تحت درمان با اومادوسایکلین قرار گرفتند و 388 نفر دیگر با موکسی فلوکساسین درمان شدند. هر دو یک بار در روز به صورت تزریق درون رگی استفاده شدند. بعد از سه روز بیماران داروها را در فرم قرص دریافت کردند. 81 درصد از بیمارانی که اوماداسایکلین دریافت کردند پاسخ سریع بالینی نشان دادند؛ بدین معنی که حداقل دو نمونه از علائم همانند درد قفسه سینه، سرفه و مشکلات تنفسی به طور چشمگیری ظرف سه تا پنج روز بهبود یافتند.

این میزان در بیمارانی که آنتی بیوتیک استاندارد دریافت کردند کمتر از 83 درصد بود.

اثرگذاری دارو در آزمایش دوم نیز مشابه بود و بر روی بیش از 600 بیماری مبتلا به عفونت های پوستی شدید موثر بود. نیمی از آن ها اوماداسایکلین و نیمی دیگر لینزولید دریافت کردن و سرعت پاسخ بالینی در هر دو گروه حدود 85 درصد بود.

دکتر چامبرز اظهار می دارد که هدف از توسعه این آنتی بیوتیک جدید درمان بیمارانی است که در اثر تماس با محیط های عمومی دچار عفونت شده اند نه بیمارانی که در محیط بیمارستان دچار عفونت های شدید مقاوم به دارو شده اند. دلایلی برای این که چرا برخی بیماران نمی توانند از آنتی بیوتیک های موجود استفاده کنند وجود دارد: برخی دچار شرایطی هستند که آن ها را در معرض خطر عوارض جانبی نادر و مهلک قرار می دهد، در حالی که برخی دیگر داروهایی مصرف می کنند که با آنتی بیوتیک ها تداخل دارند.

صرف نظر از تعداد آنتی بیوتیک های جدیدی که تولید می شوند، نحوه استفاده از آن ها بسیار اهمیت دارد.

برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه