نتایج مطالعه اخیر شواهد اطمینان بخشی را مبنی بر این که کودکانی که به کمک درمان های ناباروری متولد شده اند در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار ندارند، فراهم می کنند.

دروانا:

گزارش شده در 4 فوریه 2019- مجله Human Reproduction

منتشر شده در 6 فوریه 2019

تمام والدینی که منتظر تولد کودک خود هستند احساس نگرانی دارند و برای آن هایی که درمان های ناباروری را انجام داده اند نگرانی مضاعفی پیرامون سلامت کودک وجود دارد. اما یک مطالعه جدید نشان می دهد چیزی که این والدین نباید نگران آن باشند این است که کودکان آن ها در مقایسه با سایر کودکان در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان قرار ندارند.

فلور ون لیووان رئیس بخش اپیدمیولوژی در موسسه سرطان هلند در آمستردام اظهار می دارد که این نتایج شواهد اطمینان بخشی را مبنی بر این که کودکانی که به کمک درمان های ناباروری متولد شده اند در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار ندارند، فراهم می کنند.

شواهد متناقضی مبنی بر این که کودکان متولد شده از طریق روش های کمک باروری در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار دارند، وجود دارد. روش های کمک باروری شامل لقاح آزمایشگاهی، تزریق اسپرم به داخل تخمک یا فریز کردن تخمک یا اسپرم برای استفاده در آینده هستند. این مطالعه برای اولین بار خطر طولانی مدت سرطان را در کودکانی که به کمک روش های کمک باروری متولد شده اند در مقایسه با افراد عادی یا آن هایی که به طور طبیعی از خانم هایی با مشکلات باروری متولد شده اند بررسی می کند.

مطالعه شامل 48000 کودک در هلند است که برای یک دوره 21 ساله مورد بررسی قرار گرفتند. بیش از 24000 نفر از این کودکان به کمک روش های کمک باروری متولد شدند، حدود 14000 نفر از آن ها به طور طبیعی به دنیا آمده اند و نزدیک به 10000 نفر از آن ها به طور طبیعی یا به کمک داروهای باروری و نه روش های کمک باروری متولد شده اند. در طول این دوره، 231 کودک به سرطان دچار شدند. بعد از بررسی برخی فاکتورها، محققین به این نتیجه رسیدند که کودکان متولد شده به کمک روش های کمک باروری در معرض خطر ابتلا به سرطان قرار ندارند.

لیووان اضافه می کند که این مطالعه در یک دوره 21 ساله، به طور خاص دارای اهمیت است؛ زیرا شامل یک گروه مقایسه از کودکانی است که به طور طبیعی از خانم های ناباروری متولد شده اند. این خانم ها با جمعیت عادی متفاوت هستند و ممکن است مشکل در باروری فاکتوری باشد که خطر بروز سرطان در فرزندان آن ها را افزایش دهد.

خطر بروز سرطان در کودکانی که بعد از تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم یا رویان هایی که از قبل برای درمان ناباروری فریز شده اند اندکی افزایش یافته است؛ با این حال این افزایش از لحاظ آماری چندان چشمگیر نیست. این ها دو روش درمان ناباروری هستند که امروزه استفاده زیادی از آن ها می شود. ما همچنین دریافته ایم که میزان شیوع لوکمی لنفوبلاستیک و ملانوما اندکی افزایش یافته است. با این که تعداد سرطان ها در این گروه مورد مطالعه اندک بود، این یافته ها ممکن است احتمالی باشند و باید با دقت بررسی شوند.

با این حال، هر چه تعداد کودکان بیشتری از طریق تزریق درون سیتوپلاسمی اسپرم یا فریز جنین متولد شوند، خطر سرطان در طولانی مدت در تعداد کودکان بیشتری بررسی خواهد شد.

 

برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه