آیا رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند موفقیت در درمان ناباروری با لقاح مصنوعی را افزایش دهد؟ یک مطالعه جدید این احتمال را می دهد.

دروانا:

گزارش شده در مجله تولید مثل انسان- 29 ژانویه 2018

منتشر شده در 30 ژانویه 2018

محققان یونانی گزارش می دهند که خانم هایی که این برنامه غذایی سالم را برای شش ماه قبل از انجام آی وی اف دنبال می کنند، شانس بیشتری برای باردار شدن و داشتن آی وی اف موفق در مقایسه با خانم هایی که رژیم غذایی مدیترانه ای دنبال نکرده اند، دارند.

آی وی اف چیست؟

آی وی اف یک لقاح مصنوعی است که در آن تخمک و اسپرم در خارج از بدن با یکدیگر ترکیب شده و سپس در داخل رحم کاشته می شوند.

مروپی کنتوگیانی استادیار تغذیه بالینی در دانشگاه هاروکیوپی در آتن می گوید از آن جایی که بسیاری از زوج های در سراسر دنیا با مشکلات ناباروری روبه رو می شوند و به دنبال دستیابی به روش های کمک باروری هستند، اینکه مشاوره ای را در مورد اهمیت اثرات رژیم غذایی و داشتن یک زندگی سالم بر باروری دریافت کنند، بسیار ضروری است.

با این حال یافته ها رابطه علت و معلولی را اثبات نمی کنند.

رژیم غذایی مدیترانه ای بر غذاهایی با پایه گیاهی تاکید می کند: میوه ها، سبزیجات، تمام غلات، حبوبات و مغزیجات. این رژیم مصرف چربی های سالم مانند روغن زیتون و منابع اندک پروتئین - ماهی و مرغ را توصیه می کند. میزان نمک و گوشت قرمز در این رژیم بسیار کم است.

کنتوگیانی می گوید دلیل اینکه این نوع از برنامه غذایی می تواند به درمان ناباروری کمک کند مشخص نیست. شاید هر طرح تغذیه سالمی بتواند اثرات مشابه را داشته باشد. در هر حال، یافته های ما نشان می دهند که رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند برای زوج هایی که به دنبال درمان ناباروری هستند، سودمند باشد.

او بیان می کند که به مطالعات بیشتری به منظور تایید این فواید نیاز است.

در این مطالعه، پرسشنامه متناوب غذایی به 244 زن در اولین درمان آی وی اف آن ها داده شد. بیماران سنی بین 22-41 سال داشتن و چاق نبودند.

از آن ها در مورد گروه های خاصی از غذاها که در شش ماه گذشته مصرف کرده اند، پرسیده شد. سپس محققین بر اساس پذیرش رژیم غذایی مدیترانه ای، بیماران را در سه گروه قرار دادند.

میزان بارداری در خانم هایی که بیشترین پذیرش را برای این رژیم غذایی داشتند به طور چشمگیری بیشتر از افرادی بود که کمترین تمایل را نشان دادند (50 درصد در مقابل 29 درصد). میزان زایمان نیز در دسته اول بیشتر بود (49 درصد در مقابل 27 درصد).

در میان زنان کمتر از 35 سال، هر 5 امتیاز افزایش در امتیاز رژیم غذایی، احتمال حاملگی و تولد موفق تقریبا سه برابر بیشتر می کرد.

"این مطالعه این آگاهی به خانم ها می دهد که یک زندگی سالم شامل رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، سیگار نکشیدن، حفظ وزن مناسب و کاهش استرس اثراتی را بر روی باروری دارد. این مطالعه به طور مشخصی اهمیت سبک زندگی را در یک آی وی اف موفق و بارداری نشان می دهد.

پیگیری یک رژیم غذایی مدیترانه ای می تواند نشانه ای از یک سبک زندگی سالم باشد که در کنار سایر موارد، موجب بهبود نتایج حاصل از آی وی اف می شود." دکتر تامر سینگر از بیمارستان Lenox Hill در شهر نیویورک

کنتوگیانی هشدار می دهد که یافته های حاصل از مطالعه او نمی تواند به تمام خانم هایی که اقدام به بارداری می کنند و یا خانم های چاق، تعمیم داده شود.

علاوه بر این، در خانم های 35 سال به بالا ارتباطی میان رژیم غذایی و آی وی اف موفق دیده نشده است. کنتوگیانی معتقد است که این به دلیل تغییرات هورمونی، تخمک های کمتر و سایر تغییراتی است که با افزایش سن در خانم ها رخ می دهند که می توانند تاثیر رژیم غذایی بر باروری را بپوشانند.

دکتر نوربرت گلیچر، متخصص باروری در شهر نیویورک او فکر می کند که این مطالعه چیزی درباره فایده رژیم غذایی در IVF نشان نمی دهد. طراحی مطالعه کاملا ناقص است که در آن بیماران سه پروتکل درمانی مختلف در IVF را انجام داده اند که به خودی خود می تواند موجب بروز نتایج متفاوت در آی وی اف شود.

 

برگرفته از: وبسایت http://www.Drugs.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه