بیوپسی کبد روشی برای بررسی میکروسکوپیک آسیب هایی است که به این ارگان وارد گردیده است. در این مقاله انواع بیوپسی کبد را بررسی می کنیم.
آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش روشی است که در آن با استفاده از لوله ای منعطف و مجهز یه دوربین بخش فوقانی دستگاه گوارش معاینه می گردد. در این مقاله به موضوع تعریف آندوسکوپی می پردازیم.
جواب فیبرو اسکن کبد با استفاده از اعداد و واحد کیلوپاسکال ارائه می شود. در این مقاله مروری بر ارتباط بین جواب فیبرو اسکن کبد و بیماری های کبدی خواهیم داشت.
روش باریم انما یک روش تشخیصی در اختلالات و ناهنجاری های روده بزرگ است. در این از محلول باریم و پرتوهای ایکس برای به تصویر کشیدن داخل کولون استفاده می شود. در ادامه با آمادگی قبل از باریم انما و روش انجام آن بیشتر آشنا می شویم.
تست های عملکرد کبد آزمایش هایی هستند که بر روی نمونه خون بیمار انجام می شوند. این تست ها با اندازه گیری سطح برخی آنزیم های کبدی و پروتئین ها در خون شما در تشخیص بیماری های کبدی و یا انتخاب درمان مناسب برای آن ها کمک کننده هستند.
آزمایش بیلی روبین آزمایشی است که سطح بیلی روبین را در حالت توتال، دایرکت و این دایرکت در نمونه خون گرفته شده از بیمار مورد بررسی قرار می دهد. نتیجه آزمایش بیلی روبین می تواند در تشخیص بیماری های کبدی، پیگیری پیشرفت بیماری ها و روش های درمانی کمک کننده باشد.
آمیلاز و لیپاز دو آنزیم مهم گوارشی هستند که از غده درون ریز پانکراس به داخل روده کوچک ترشح شده و در هضم مواد قندی و چربی ها شرکت می کنند. در صورت بروز التهاب و یا هرگونه آسیب دیگری در پانکراس، سطح این آنزیم ها در تست آمیلاز و لیپاز تغییر خواهد کرد.
آزمایش هموگلوبین a1c یا قند سه ماهه نوعی آزمایش خون می باشد که در تشخیص دیابت و اثربخشی برنامه درمانی دیابت استفاده می شود. در مقاله پیش رو به تعریف این آزمایش، رنج نرمال هموگلوبین a1c و تفسیر آزمایش هموگلوبین a1c خواهیم پرداخت.
صفحه1 از2

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.