زخم معده به زخم های موجود در معده و بخش ابتدایی روده کوچک اشاره دارد. در برخی موارد علت زخم معده عفونت اچ پیلوری می باشد. تشخیص زخم معده مبتنی بر تشخیص عفونت اچ پیلوری و در برخی موارد آندوسکوپی می باشد. درمان قطعی زخم معده به علت آن بستگی خواهد داشت. گیاهانی مانند شیرین بیان و زردچوبه در درمان گیاهی زخم معده نقش دارند.
در چند دهه اخیر، میزان سرطان در بخش اصلی معده (بدنه معده) در سراسر جهان کاهش یافته است (سرطان معده). به طور هم زمان، سرطان معده در ناحیه ای که بالای معده (کاردیا) در تماس با بخش انتهایی لوله بلع (مری) قرار می گیرد، شیوع بیشتری یافته است (سرطان اتصال معده- مری). در ادامه با علت سرطان معده، فاکتورهای خطر و عوارض آن، تشخیص سرطان معده و راه های درمان و پیشگیری از این بیماری بیشتر آشنا می شویم.
گاستریت چیست؟ التهاب در گاستریت اغلب در نتیجه عفونت ناشی از باکتری است که عامل زخم های معده محسوب می شود. استفاده زیاد از مسکن های خاص و نوشیدن الکل زیاد همچنین می توانند موجب بروز گاستریت شوند. در برخی موارد، بیماری گاستریت معده موجب ایجاد زخم می شود و خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد. ضعف یا آسیب در سد پوششی موکوسی که از دیواره معده شما محافظت می کند موجب آسیب دیدن و ملتهب شدن پوشش معده در اثر شیره گوارشی می شود. در ادامه با علائم بیماری گاستریت، علل، عوارض، فاکتورهای خطر، تشخیص و…

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه