همانژیوم یک برجستگی قرمز رنگ لاستیکی می باشد که با تجمعی از عروق خونی همراه است و بر روی پوست صورت، پوست سر، قفسه سینه و کمر بیشتر ظاهر می شود. بیماری همانژیوم از زمان تولد وجود دارد و در طول دوران کودکی کمتر شده و از بین می رود. علت بیماری همانژیوم ممکن است در اثر زمینه وراثتی باشد. بتابلاکر ها، کورتیکواستروئیدها و لیزر از راههای درمان بیماری همانژیوم هستند.
سرمازدگی پوستی یا سرماسوزک نوعی التهاب دردناک در عروق خونی کوچک در پوست می باشد که در پاسخ به آب و هوای سرد ایجاد می شود. نواحی قرمز همراه با خارش پوستی اغلب در پاها و دست ها، تاول، زخم های پوستی و ورم پوست از علائم سرمازدگی می باشد. در اغلب موارد سرمازدگی پوست به طور خود به خود و با قرار گرفتن در آب و هوای گرم برطرف می شود اما استفاده از کورتیکواستروئیدهای موضعی و داروهای مربوط به فشار خون از گزینه های درمانی سرمازدگی محسوب می شود.
بیماری کاوازاکی که به عنوان سندرم جلدی- مخاطی غده لنفاوی شناخته می شود. عمدتا در کودکان رخ می دهد. علائم بیماری کاوازاکی معمولا در سه فاز مشخص می شود. عامل بیماری کاوازاکی مشخص نیست اما تشخیص بیماری کاوازاکی عمدتا بر اساس معاینه فیزیکی انجام می شود. درمان بیماری کاوازاکی عبارت است از کاهش تب، التهاب و پیشگیری از آسیب قلبی.
بیماری پورپورا هنوخ شوئن لاین در اثر التهاب و خونریزی در عروق خونی کوچک در پوست، مفاصل، روده و کلیه ها ایجاد می شود. علت ایجاد این التهاب مشخص نیست اما احتمال پاسخ نامناسب سیستم ایمنی به برخی محرک ها می تواند به ایجاد بیماری منجر شود. بیماری پورپورا هنوخ شوئن لاین معمولا خود به خود ظرف یک ماه از بین می رود. درمان بیماری پورپورا هنوخ شوئن لاین عبارت است از استراحت کافی، مصرف مایعات و استفاده از مسکن های ضد درد. به ندرت ممکن است آسیب کلیوی حاد نیز در اثر ابتلا به بیماری پورپورا هنوخ شوئن لاین…

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه