بیماری مولوسکوم کنتاژیوزوم نوعی عفونت ویروسی شایع می باشد که تظاهرات پوستی دارد. مولوسکوم کنتاژیوزوم در کودکان بیشتر شایع می باشد. عمده ترین علایم مولوسکوم کنتاژیوزوم شامل پاپول های پوستی برجسته، گرد و گوشتی رنگ است. خراش دادن و یا مالش پاپول ها می تواند ویروس را به پوست مجاور انتقال دهد. درمان مولوسکوم کنتاژیوزوم و ضایعات آن شامل استفاده از فراورده های موضعی است که اثرات خورندگی دارد. هم چنین ترکیبات رتینوئیدی نیز می توانند به درمان ضایعات مولوسکوم کنتاژیوزوم کمک کنند.
روزئولا عفونت خفیفی است که معمولا کودکان زیر دو سال را تحت تاثیر قرار می دهد. گونه های شایع ویروس هرپس سبب ایجاد روزئولا می شوند. این شرایط معمولا سبب تب و راش پوستی می شود که چند روز ادامه دارد. بیماری روزئولا می تواند از طریق تماس با ترشحات تنفسی و بزاق فرد آلوده به روزئولا منتقل شود. روزئولا به ندرت در سراسر جامعه شیوع پیدا می کند. به سختی تشخیص داده شود؛ زیرا علائم اولیه آن بسیار شبیه به سایر بیماری های دوران کودکی است. بر اساس توصیه پزشک از داروهایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن می توان برای…
بیماری پوستی پیتریازیس روزه آ نوعی راش می باشد که معمولا به صورت دایره ای بزرگ یا لکه بیضی مانند روی قفسه سینه، شکم یا کمر ظاهر می شود. راش می تواند در اثر عفونت ویروسی ایجاد شود مخصوصا برخی سویه های ویروس هرپس. در اغلب موارد به خودی خود ظرف چهار تا ده هفته از بین می رود. اگر راش ها از بین نرفت و خارش آزار دهنده شد می توان از آنتی هیستامین ها، کورتیکواستروئیدها و ضد ویروس ها تحت نظر پزشک استفاده کرد. حمام با آب ولرم و استفاده از لوسیون و مرطوب کننده در تخفیف علائم…
درک ما از بثورات ویروسی کودکان بسیار فراتر رفته است. خیلی از بیماری های ویروسی مانند روبلا و واریسلا در حال حاضر با واکسیناسیون قابل پیشگیری اند. اما درک و شناخت ما از بثورات ویروسی مرتبط با ویروس های جدید در حال پیشرفت می باشد. با این حال مواردی نیز وجود دارد که نقش ویروس در آن ها هنوز به خوبی روشن نیست. بهبود روش های آزمایشگاهی همراه با ردیابی های مستمر بالینی می توانند در بررسی نقش ویروس در این بیماری ها و بثورات جلدی کمک کند.
تبخال که به آن تاول های لب نیز گفته می شود یک عفونت ویروسی است که به شکل تاول های کوچک پر از مابع بر روی لب یا اطراف آن ایجاد می شود، تبخال ها به سادگی از طریق ترشحات حاصل از تاول ها و همچنین از طریق رابطه جنسی دهانی قابل انتقال می باشند. برای درمان تبخال ها می توان از داروها و همچنین درمان های خانگی استفاده کرد.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه