گرانولوم آنولار نوعی بیماری پوستی است که اغلب شامل ضایعاتی برآمده به رنگ پوست و یا قرمز رنگ می باشد که الگویی حلقه ای را معمولا روی دست ها و پاها ایجاد می کند. علت دقیق گرانولوم آنولار مشخص نیست. بیماری گرانولوم آنولر می تواند در اثر آسیب های اندک پوستی و یا مصرف برخی داروها ایجاد شود. در اغلب موارد گرانولوم انولار با خارش و درد همراه نیست و درمانی برای آن لازم نخواهد بود. ضایعات معمولا خود به خود و ظرف دو سال از بین می رود.
بیماری کراتوز سبورئیک معمولا به صورت توده های روشن، سیاه یا قهوه ای روی صورت، قفسه سینه، شانه ها و یا کمر ظاهر می شود. این توده ها ظاهری موم مانند، فلس دار و کمی برجسته دارند. سبورئیک کراتوز سرطانی نیست اما ظاهرا شبیه سرطان پوست می باشد. علت دقیق کراتوز سبورئیک مشخص نیست اما فاکتورهای وراثتی در ایجاد آن نقش دارد. بیماری کراتوز معمولا بی درد است و به درمان نیازی ندارد. اما اگر ظاهر ضایعات کراتوز سبورئیک سبب آزار بیمار شود در آن صورت پزشک می تواند با استفاده از روش های مختلف برای درمان کراتوز سبورئیک از…
سندرم کارسینوئید ناشی از تومور سرطانی به نام تومور کارسینوئید می باشد که ترکیبات شیمیایی خاصی را به جریان خون ترشح می کند و سبب ایجاد علائم سندرم کارسینوئید می شود: قرمزی پوست، ضایعات پوستی در ناحیه صورت، اسهال، افزایش ضربان قلب. بیماری قلبی کارسینوئیدی، انسداد روده و بحران کارسینوئید از عوارض سندرم کارسینوئید محسوب می شود. درمان سرطان عمده ترین روش درمان سندرم کارسینوئید می باشد.
کارسینوم سلول بازال یا سرطان سلول بازال نوعی سرطان پوست است که در بخش هایی از پوست که در مجاورت خورشید قرار دارد مخصوصا سر و گردن ایجاد می شود. از جمله علل ایجاد سرطان سلول بازال قرار گرفتن مزمن در برابر خورشید، انجام رادیوتراپی و داشتن سوابقه خانوادگی می باشد، برای درمان سرطان سلول بازال روش های جراحی و درمان دارویی مختلفی وجود دارد
بیماری ویتیلیگو یا بیماری پیسی بیماری پوستی است که سبب می شود تا رنگ پوست از بین رود و ممکن است در هر جای بدن اتفاق بیافتد، یکی از علت های بیماری ویتیلیگو ژنتیک و ارثی می باشد. بیماری ویتیلیگو در اثر مرگ سلول های ملانوسایت ایجاد می شود. برای درمان ویتیلیگو روش های درمانی مختلفی وجود دارد مانند استفاده از کرم های موضعی، جراحی، استفاده از لیزر و ویتامین ها. افراد مبتلا به ویتیلیگو باید از نور خورشید خود را محافظت کنند و هرگز تتو انجام ندهند.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه