بیماری التهابی لگن چیست؟

بیماری التهابی لگن یا Pelvic Inflammatory Disease یا PID نوعی عفونت در رحم، لوله های فالوپ و یا تخمدان ها می باشد. از جمله عفونت های شایع بین خانم های جوان محسوب می شود که تقریبا سالانه یک میلیون مورد ابتلا جدید به این عفونت در آمریکا تشخیص داده می شود. این بیماری معمولا خانم هایی را مبتلا می کند که در سنین باروری قرار داشته و به لحاظ جنسی فعال هستند. حدود یک مورد از هر هفت خانم در برخی از اوقات زندگی شان برای بیماری التهابی لگن تحت درمان قرار می گیرند. 

بیماری التهابی لگن در آمریکا، شایع ترین علت قابل پیشگیری در ناباروری محسوب می شود. این عفونت می تواند بافت های داخل لوله فالوپ را زخمی کند و به آن آسیب برساند و یا آن ها را به طور کامل مسدود کند. خانمی که به این عفونت دچار می شود بیشتر در خطر ناباروری قرار دارد.

بیماری التهابی لگن یکی از علل عمده بستری شدن خانم های جوان است و منجر به انجام هزاران جراحی می شود که به دلیل عوارض ناشی از عفونت انجام آن ها لازم است. محققین بر این باورند که بیماری التهابی لگن ناشی از بیماری مقاربتی جنسی یا STDs است، این عفونت ها در اثر نزدیکی جنسی منتقل می شود. دو بیماری که اغلب منجر به بروز PID می شود gonorrhea (سوزاک) و کلامیدیا (chlamydia) می باشد. بدون درمان، باکتری می تواند سبب بروز بیماری هایی شود که در ایجاد PID نقش دارد.

بیماری التهابی لگن طی دو مرحله ایجاد می شود. در اولین مرحله ارگانیسم ها دهانه رحم یا سرویکس را آلوده می کنند. در 10 درصد خانم ها باکتری به رحم، لوله های فالوپ و تخمدان ها مهاجرت می کند. در مواردی که کمتر شایع است، بیماری التهابی لگن می تواند در صورتی ایجاد شود که بعد از انجام زایمان، بعد وارد کردن دستگاه IUD و یا بعد از القای سقط، باکتری به بخش های بالایی مسیر باروری وارد شود. همه این روش ها ریسک عفونت را به دنبال دارد، مخصوصا اگر بیمار به بیماری مقاربتی یا STD دچار باشد.

علائم:

علائم می تواند شدید یا خفیف باشد حتی ممکن است علامتی وجود نداشته باشد، خیلی از خانم ها زمانی که برای باردار شدن مشکل پیدا می کنند و یا به درد مزمن لگنی دچار می شوند، متوجه PID خواهند شد. PID که علائم خفیفی دارد و یا اصلا علامتی ندارد اغلب در اثر کلامیدیا ایجاد می شود. به طور کلی شایع ترین علائم عبارت است از:

 • درد در لگن و بخش های پایینی شکم
 • ترشحاتی بد بو از ناحیه واژن
 • تب و لرز
 • تهوع و استفراغ
 • درد در طول نزدیکی جنسی
 • خونریزی های نامنظم قاعدگی

فاکتورهای خطر:

برخی فاکتورها فرد را در معرض ابتلا به بیماری التهابی لگن قرار خواهد داد:

 • خانم های جوان زیر 25 سال که به لحاظ جنسی فعالند
 • داشتن چندین شریک جنسی
 • داشتن رابطه جنسی با شخصی که بیش از یک شریک جنسی دارد
 • داشتن نزدیکی بدون کاندوم
 • استفاده از دستگاه IUD
 • سابقه قبلی در ابتلا به بیماری التهابی لگن و یا ابتلا به بیماری مقاربتی جنسی
 • شستن پیش از حد واژن می تواند تعادل بین باکتری های مفید و مضر واژن را بر هم بزند و ممکن است علائمی که می تواند فرد را خیلی زودتر به پزشک بکشاند را مخفی کند.

تشخیص:

پزشک ابتدا از سوابق بیمار سوالاتی را خواهد پرسید، از جمله این که عادات جنسی او و شریک جنسی اش چگونه است. سپس درباره علائم فرد و هم چنین روش پیشگیری از بارداری سوالاتی را خواهد پرسید. معاینه لگن نشان خواهد داد آیا ارگان های مربوط به باروری متورم شده اند. این امر به شناسایی بخش های خاص عفونت کمک خواهد کرد.

تشخیص بیماری التهابی لگن همیشه ساده نیست زیرا بخش عفونت نمی تواند به سادگی مورد معاینه قرار گیرد. هم چنین برخی اوقات علائم فرد مشابه با شرایط دیگری مانند آپاندیسیت است.

در طول معاینه لگن، پزشک داخل سرویکس را با استفاده از وسیله ای استریل معاینه می کند. در لابراتوار نمونه برای وجود کلامیدیا و سوزاک تست خواهد شد. پزشک ممکن است دستور انجام آزمایش خون را بدهد و در صورت بالا بودن تعداد سلول های سفید خونی می توان به وجود بیماری التهابی لگن شدید شک کرد.

اگر تشخیص قطعی نشود سایر روش ها مورد توجه قرار خواهد گرفت، از جمله:

 • لاپراسکوپی: در این روش وسیله ای مانند تلسکوپ از طریق برش کوچکی در ناف و یا زیر آن وارد بدن می شود. در این صورت پزشک می تواند ارگان های لگن را مورد معاینه قرار دهد.
 • اولتراسوند: دستگاهی الکترونیکی است که روی شکم حرکت می کند و یا این که درون واژن قرار می گیرد و در اثر پژواک هایی که تولید می کند تصاویری از ارگان ها ایجاد می شود. اولتراسوند به پزشک کمک می کند تا ببیند آیا لوله های فالوپ متورم شده و آیا آبسه ای وجود دارد یا خیر.

دوره بیماری:

در اغلب موارد بیماری التهابی لگن بعد از 10 تا 14 روز درمان با آنتی بیوتیک از بین می رود. در موارد شدید ممکن است نیاز به بستری شدن بیمار وجود داشته باشد.

پیشگیری:

جدا از اجتناب از نزدیکی جنسی، هیچ راه تضمین شده ای برای پیشگیری از بیماری التهابی لگن وجود ندارد. خانم هایی که تنها رابطه پایداری با یک شریک جنسی دارند، در خطر بسیار کمی قرار دارند. استفاده از کاندوم افراد را علیه STDs محافظت می کند. اما باید به خاطر داشت  کنتراسپتیوهای خوراکی(قرص های ضدبارداری) فقط می تواند از بارداری پیشگیری کند و خانم هایی که بیش از یک شریک جنسی دارند باید مطمئن باشند که شریک جنسی آنها قبل از نزدیکی از کاندوم استفاده می کند.

از آن جایی که اغلب موارد ابتلا به بیماری التهابی لگن با بیماری های STDs ارتباط دارد، برای پیشگیری از تکرار عفونت درمان شریک جنسی نیز ضروری می باشد. همه شرکای جنسی خانمی که به بیماری التهابی لگن مبتلاست باید به لحاظ وجود کلامیدیا و سوزاک مورد معاینه و درمان قرار گیرند. خانم مبتلا به بیماری التهابی لگن تا زمانی که شرکای جنسی اش درمان نشده اند نباید دوباره نزدیکی داشته باشد. به طور کلی اگر فرد در خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی قرار دارد، می تواند برنامه غربالگری منظمی داشته باشد، باید به خاطر داشت درمان به موقع بیماری مقاربتی شانس ایجاد بیماری التهابی لگن را کاهش می دهد.

شستن بیش از حد اندام تناسلی سبب می شود تعادل بین باکتری های در واژن تغییر کند، از شستن بیش از حد باید اجتناب کرد. توجه داشتن به برخی عادات بهداشتی نیز می تواند کمک کننده باشد. برای مثال خشک کردن از جلو به عقب بعد از ادرار کردن و مدفوع کردن مانع از آن می شود تا باکتری های کولون وارد واژن شود.

پیامدها:

بیماری التهابی لگن در صورت عدم درمان می تواند سبب ایجاد بافت های زخمی و آبسه هایی در لوله های فالوپ شود و به ارگان های باروری آسیب برساند. پیامدهای PID عبارت است از:

 • حاملگی نابجا یا بارداری اکتوپیک: PID یکی از دلایل شایع بارداری اکتوپیک می باشد. در بارداری اکتوپیک تخم بارور نمی تواند از طریق لوله های فالوپ به رحم وارد شده و در آن لانه گزینی کند. بارداری اکتوپیک می تواند منجر به خونریزی دردناکی شود که انجام جراحی در آن صورت ضروری خواهد بود.
 • ناباروری: PID می تواند به ارگان های باروری آسیب برساند و سبب ناباروری شود. زمانی که فرد به PID مبتلا باشد بیشتر در خطر ناباروری قرار دارد. تاخیر در درمانPID  ریسک ناباروری را افزایش می دهد.
 • درد مزمن لگن: بیماری التهابی لگن می تواند سبب درد در این ناحیه شود که ماه ها یا سال ها به طول می انجامد. زخمی شدن لوله های فالوپ و سایر ارگان های لگن می تواند سبب درد در حین نزدیکی و تخمک گذاری شود.

درمان:

درمان اولیه برای بیماری التهابی لگن استفاده از آنتی بیوتیک است و در اغلب موارد آنتی بیوتیک ها به تنهایی می توانند عفونت را درمان کنند. از آن جایی که بیماری التهابی لگن معمولا ناشی از بیش از یک نوع ارگانیسم است، استفاده از دو یا بیش از دو آنتی بیوتیک ممکن است ضروری باشد. آنتی بیوتیک ها می توانند به صورت خوراکی یا وریدی استفاده شود. اگر بیمار از آنتی بیوتیک خوراکی استفاده کند باید دوره مصرفی دارو را کامل به اتمام برساند، حتی اگر بعد از چند روز علائم از بین برود. این بدان دلیل است که عفونت هنوز می تواند بعد از بین رفتن علائم وجود داشته باشد. در اغلب موارد آنتی بیوتیک ها باید به مدت 10 تا 14 روز مصرف شود.

اگر فرد به لحاظ بیماری التهابی لگن تحت درمان قرار گرفت باید دو تا سه روز بعد از شروع درمان دوباره با پزشک خود ملاقات کند و روند پیشرفت درمان را گزارش دهد. اگر شرایط رو به بهبود نباشد، دوباره باید معاینه دیگری صورت گیرد.

برخی خانم های مبتلا به عفونت شدید، خانم های باردار یا آن هایی که به درمان پاسخ نمی دهند  باید برای دریافت آنتی بیوتیک وریدی در بیمارستان بستری شوند. اگر تب و درد بعد از چند روز بهبود نیافت باید اولتراسوند از لگن و یا اسکن computed tomography انجام شود تا بررسی شود آیا آبسه ای تشکیل شده است یا خیر. اگر فرد دچار آبسه شده باشد باید علاوه بر آنتی بیوتیک جراحی نیز انجام دهد تا عفونت بهبود یابد.

در مورد هر نوع عفونت، استراحت کافی و کاهش فعالیت فیزیکی برای بهبود اهمیت دارد. درد و ناراحتی با استفاده از داروهای ضد درد، حمام آب گرم، گرم کردن زیرشکم و کمر تخفیف می یابد.

چه وقت باید با پزشک تماس گرفت؟

اگر فرد علائم مربوط به بیماری التهابی لگن را احساس کرد باید به پزشک مراجعه کند. علائمی مانند:

 • درد شدید در ناحیه زیر شکم
 • استفراغ
 • علائم شوک مانند غش کردن
 • تب با دمایی بالاتر از 101 درجه فارنهایت (38.3 درجه سلسیوس)
 • ترشحات بد بوی واژن، درد در حین ادرار کردن و خونریزی بین چرخه های قاعدگی می تواند با عفونت های مقاربتی ارتباط داشته باشد. اگر این علائم با نزدیکی ظاهر و متوقف شود باید فورا به پزشک مراجعه کرد. درمان موفقیت آمیز بیماری مقاربتی به پیشگیری از ابتلا به بیماری التهابی لگن کمک خواهد کرد.

پیش آگهی:

دریافت درمان فوری و پیگیری مراقبتی می تواند بیماری التهابی لگن را درمان کند و مانع از مشکلات احتمالی در آینده می شود. باید به توصیه های پزشک توجه کرد و دوره مصرف داروها را به طور کامل طی کرد و طبق برنامه قبلی دوباره برای چکاپ به پزشک مراجعه کرد. برای اجتناب از ایجاد عفونت دوباره، شریک یا شرکای جنسی باید درمان شوند و خانم باید در هر حال تمام ملاحظات مربوط به پیشگیری را رعایت کند.

منبع:

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه