چند قلو شدن چه معنایی برای مادر دارد؟

بارداری دو قلو نیازمند مراقبت های ویژه می باشد. در این شرایط باید بدانید وضعیت تغذیه، اضافه وزن هم چنین پیامدهای احتمالی چطور خواهد بود.

اگر تشخیص بارداری دو قلو یا چند قلو در مورد شما داده شد، توجه به نکات زیر می تواند برایتان مفید باشد.

چند قلو شدن چگونه ایجاد می شود؟

برخی اوقات بارداری دو قلو به صورت تصادفی اتفاق می افتد. در برخی موارد فاکتورهای خاصی در این میان دخالت دارد. برای مثال، بارداری دو قلو با افزایش سن مادر ارتباط داد زیرا تغییرات هورمونی در این دوران می تواند سبب شود بیش از یک تخمک همزمان آزاد شود. استفاده از تکنولوژی های کمک بارداری مانند لقاح آزمایشگاهی نیز می تواند شانس دو قلو شدن و یا چند قلو شدن را افزایش دهد.

دو قلوهای ناهمسان (که شایع ترین نوع می باشد)، زمانی اتفاق می افتد که دو تخمک مجزا توسط دو اسپرم متفاوت بارور می شود. هر کدام از جنین ها جفت و کیسه آمنیوتیک خود را دارند. این دو قلوها می توانند دو دختر، دو پسر و یا یک پسر و یا یک دختر باشد.

دو قلوهای همسان زمانی اتفاق می افتد که یک تخمک بارور به دو جنین تقسیم می شود. دو قلوهای همسان می توانند یک جفت مشترک داشته باشند اما هر کدام معمولا در یک کیسه آمنیوتیک مجزا قرار دارند. جنسیت آن ها یکی است و ویژگی های فیزیکی یکسانی دارند. به ندرت پیش می آید که دو قلوهای همسان نتوانند به طور کامل به صورت دو فرد مجزا جدا شوند. در این صورت فرزندان به صورت دو قلوهای بهم چسبیده خواهند بود.

سه قلو بودن و یا بیش از سه قلو بودن نیز می تواند به صورت همسان، نا همسان و یا ترکیبی از هر دو اتفاق بیفتد.

تشخیص بارداری دوقلو:

اگر رحم شما بیش از حد بزرگ باشد و یا به نظر برسد ضربان قلب بیش از یک جنین به گوش می رسد، در این صورت پزشک به احتمال بارداری دو قلو شک خواهد کرد. با انجام اولتراسوند یا سونوگرافی این احتمال تایید می شود. در طول این تست از امواج صوتی استفاده می شود تا تصاویری از رحم و فرزند شما و یا فرزندان شما ایجاد شود.

برخی اوقات ممکن است به نظر برسد بارداری دو قلو نرمال است اما بعد ممکن است مشخص شود تنها یک فرزند در کار است. این واقعه اغلب دلخراش و گیج کننده است و معمولا توضیح واضحی برای از دست رفتن جنین وجود ندارد.

بارداری دو قلو چه معنایی برای مادر دارد؟

در طول بارداری دو قلو شما باید انتظار داشته باشید که:

  • دفعات چکاپ بیشتر شود: شما به طور مرتب با پزشک خود ملاقات کرده و روند رشد و سلامت خودتان را مانتیور کرده هم چنین علائم زایمان زودرس در شما بررسی خواهد شد. شما ممکن است چندین بار تحت انجام  اولتراسوند و سایر تست ها قرار بگیرید.
  • تاکید بیشتری بر تغذیه شما خواهد شد: شما به اسید فولیک بیشتر، آهن، پروتئین و سایر مواد مغذی ضروری نیاز خواهید داشت. اگر رژیم غذایی سالمی دارید باید به آن ادامه دهید هم چنین از ویتامین پریناتال نیز باید استفاده کنید. ممکن است مصرف مکمل های آهن به شما پیشنهاد شود.
  • اضافه وزن بیشتر: اضافه وزن صحیح می تواند به سلامت فرزندان تان کمک کند. به این ترتیب بعد از زایمان نیز می توانید راحت تر وزن خود را کم کنید. در مورد بارداری های دو قلو، 37 تا 54 پوند اضافه وزن برای خانم هایی توصیه می شود که قبل از بارداری وزن نرمالی دارند (حدود 17 تا 25 کیلوگرم)، این مقدار اضافه وزن بسته به میزان فعالیت فیزیکی شما می تواند  با 600 کالری بیشتر در روز به دست آید. در مورد تعیین اضافه وزن مناسب با پزشک خود مشورت کنید.
  • باید بیشتر مراقب باشید: پزشک ممکن است از شما بخواهد مادامی که دوران بارداری پیش می رود، برخی فعالیت های خود را محدود کنید (مانند کار کردن، مسافرت کردن و فعالیت فیزیکی). اگر چه استراحت مطلق به عنوان راهی موثر به منظور پیشگیری از زایمان زودرس اثبات نشده است، اما برخی اوقات توصیه می شود در این دوران احتیاط کنید تا ریسک عوارض کاهش یابد.
  • نگرانی های اولیه در مورد به سر رسیدن دوران بارداری: طول دوره بارداری تا بعد از هفته های 41 بارداری دیگر مورد نگرانی نخواهد بود. پزشک ممکن است تا هفته های 38 یا 39 بارداری القای سقط و یا انجام سزارین را توصیه کند.

پیامدها:

مهم است که نسبت به عوارض و پیامدهای احتمالی آگاه باشیم. برای مثال:

  • فشار خون بالا: مادرانی که چند قلو باردارند بیشتر در طول بارداری در معرض فشار خون بالا قرار دارند. وقتی فشار خون بالا با پروتئین در ادرار همراه شود شرایطی به نام پره اکلامپسی ایجاد می شود. مراقبت دقیق برای پیشگیری از عوارض جدی که هم فرزند و هم مادر را تهدید می کند ضروری است.
  • زایمان زودرس: وقتی شما حامل بیش از یک فرزند هستید، احتمال این که بتوانید دوره بارداری را به طور کامل طی کنید، کمتر است. اگر علائم بارداری زودرس را پیدا کردید، احتمالا استروئید تزریقی دریافت خواهید کرد زیرا به رشد ریه فرزندان تان کمک خواهد کرد. حتی با این وجود نیز ریسک عوارضی مانند مشکلاتی در تنفس و بلع، مشکلاتی در دید و عفونت وجود دارد. به ندرت پیش می آید که یک نوزاد به صورت نارس متولد شود و دیگری بتواند در رحم به رشد خود ادامه دهد.
  • در مورد دو قلوهای همسان، ممکن است عروق خونی در یک جفت به سیستم گردش خون فرزندان متصل شود. این اتفاق سبب می شود تا یکی از جنین ها مقدار خون بیشتری را دریافت کند و دیگری مقدار کمتری را دریافت کند. در صورت بروز چنین مواردی نیاز به مراقبت های درمانی شدیدی وجود دارد. ممکن است القای زایمان ضروری باشد.
  • زایمان سزارین: در مورد دو قلوها، زایمان واژینال یا طبیعی در صورتی ممکن است که فرزند اول در موقعیتی باشد که سر آن رو به پایین قرار داشته باشد. در غیر این صورت، ممکن است انجام سزارین پیشنهاد شود. در برخی موارد بعد از انجام زایمان واژینال برای فرزند اول، ممکن است انجام سزارین برای فرزند دوم مورد نیاز باشد. در مورد سه قلو و بیشتر عموما انجام سزارین توصیه می شود.

در زمان بارداری باید توجه داشته باشید که به استراحت و پشتیبانی بیشتری نیاز خواهید داشت، مخصوصا اگر فرزندان تان زودتر از موعد به دنیا بیایند و به مراقبت های درمانی مخصوص نیاز داشته باشند. از دوستان خود بخواهید در این دوران شما را یاری کنند.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه