درم آبریژن یک روش زیبایی پوست است که با تراشیدن لایه خارجی پوست به رفع اسکار ها و چروک های پوستی کمک می کند. در ادامه نکاتی را پیرامون روش درم آبریژن بررسی می کنیم.

دروانا:

درم آبریژن چیست؟

درم آبریژن یک روش زیبایی پوست است که در آن پوست سرد شده و سپس یک غلطک مخصوص پر سرعت برای صاف کردن پوست استفاده می شود. این عمل ساییدن در درم آبریژن کانتور پوست را بهبود می بخشد و با جایگزینی لایه پوستی جدید موجب صاف تر و شاداب تر شدن پوست می گردد.

روش درم آبریژن می تواند اسکارهای آکنه و اسکارهای ناشی از جراحت ها یا بیماری را بهبود بخشد. درم آبریژن پوست موجب پوسته ریزی پوست می گردد و زمانی برای ریکاوری آن در نظر گرفته می شود. زمانی که پوست بعد از یک هفته از گذشت درم آبریژن ترمیم می شود، همانند حالتی که بعد از پیلینگ شیمیایی، لایه برداری لیزری یا سایر روش های لایه برداری اتفاق می افتد، قرمز می شود. روش درم آبریژن همچنین در درمان سایر مشکلات پوستی مانند اسکارهای تتو، چروک ها، لکه های پیری و سایر ضایعات پوستی به کار می رود.

درم آبریژن: چه افرادی کاندید مناسبی هستند؟

درم آبریژن پوست اغلب به منظور بهبود زیبایی پوست انجام می گیرد اما این روش برای برداشتن توده های پوستی پیش سرطانی، صاف کردن اسکارهای آکنه صورت و حتی کنترل آکنه نیز به کار می رود. خانم ها و آقایان در هر سنی می توانند از روش درم آبریژن استفاده کنند. بهترین راه برای تعیین این که شما کاندید مناسبی برای درم آبریژن پوست هستید یا خیر مشاوره با پزشک متخصص پوست است. روش درم آبریژن گزینه مناسبی خواهد بود اگر شما:

  • از لحاظ جسمی سالم هستید.
  • دچار پیری پوست خفیف تا متوسط شده اید.
  • دارای توده های پوستی، اسکارهای آکنه صورت هستید و دچار آسیب ناشی از نور خورشید شده اید.
  • اهداف خاص و معقول از بهبود ظاهر خود با درم آبریژن دارید.

درم آبریژن: آمادگی

آمادگی برای روش درم آبریژن به نوع روش انتخابی بستگی دارد. اگر می خواهید درم آبریژن پوست انجام دهید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

  • قطع مصرف داروهای رقیق کننده خون برای یک هفته قبل از درم آبریژن
  • ترک سیگار حداقل یک هفته قبل از درم آبریژن پوست
  • مصرف داروهای ضد ویروس اگر مستعد ابتلا به تبخال هستید.
  • پرهیز از مصرف آسپیرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی به علت افزایش خطر خونریزی
  • عکاسی از صورت قبل و بعد از روش درم آبریژن

درم آبریژن: روش انجام

روش درم آبریژن عموما در یک مرکز جراحی سرپایی انجام می شود. قبل از درم آبریژن، داروهایی برای آرامش بیشتر به شما داده می شود. ناحیه مورد نظر با یک ماده ضد عفونی کننده کاملا تمیز می شود و سپس پزشک از یک اسپری مخصوص برای سرد کردن پوست استفاده می کند.

در درم آبریژن، از یک غلطک با سرعت بالا یا یک براش سایشی برای برداشت لایه های خارجی پوست استفاده می شود هر گونه ناهمواری در سطح پوست برطرف می شود. عموما این روش یک روش سریع است که بسته به ناحیه تحت درمان ظرف 30 تا 60 دقیقه انجام می گیرد. اگر پوست به اصلاح بیشتری نیاز داشته باشد و یا ناحیه مورد نظر وسیع باشد، پزشک ترجیح می دهد که روش درم آبریژن را در چندین مرحله انجام دهد.

درم آبریژن: انواع

دو نوع روش برای درم آبریژن وجود دارد:

در یک نوع از درم آبریژن خارجی ترین لایه پوست با یک براش سیمی زبر یا وسیله دارای ذرات الماس تراشیده می شود. این تراشیدن پوست در درم آبریژن تا زمانی ادامه پیدا می کند که پزشک به سطح ایمنی برسد که در آن اسکار یا چروک پوستی کمتر دیده می شود. این روش به طور چشمگیری می تواند اسکارها و چروک های پوستی را برطرف سازد. از طرفی امکان بروز خونریزی با درم آبریژن پوست وجود دارد.

در درماپیلینگ پزشک از یک ابزار دستی به نام درماتوم استفاده می کند که شبیه به یک تیغ الکتریکی یا تیغ جراحی است. درماتوم دارای یک تیغه است با حرکت به سمت جلو و عقب لایه سطحی پوست را که اسکار عمیق و یا سایر ضایعات پوستی را احاطه کرده است برمی دارد. این عمل تا پایین ترین حدی که اسکار یا چروک پوستی با پوست اطراف خود هم سطح شوند ادامه پیدا می کند و بدین ترتیب به کمک این نوع درم آبریژن پوست صاف تر می شود. بعد از این روش پوست سفت تر شده و ظاهر چروک ها و اسکارها بهبود می یابد.

درم آبریژن: نتایج

روش درم آبریژن بهبودی های چشمگیری را در سطح پوست شما ایجاد می کند اما مشاهده نتایج نهایی این روش به اندکی زمان نیاز دارد. پوست برای مدتی بعد از درم آبریژن دچار ترشحات و پوسته ریزی می شود. بهبودی بعد از درم آبریژن پوست به یک هفته زمان نیاز دارد که در این مدت پوست شما قرمز است و این حالت ممکن است بسته به عمق درمان یک تا سه ماه ادامه پیدا کند. زمانی که پوست جدید به رنگ طبیعی خود بازمی گردد، رنگ باید همانند پوست نواحی اطراف بوده و ظاهری صاف تر و شاداب تر پیدا کرده باشد.

بعد از درم آبریژن پوست، داروهای ضد درد برای کمک به کاهش ناراحتی ناشی از این روش تجویز می شوند. ترمیم معمولا ظرف 7 تا 10 روز حاصل می گردد. به طور کلی، بیشتر افراد ظرف 7 تا 14 روز بعد از روش درم آبریژن می توانند به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند. شما باید 3 تا 6 روز بعد از درم آبریژن در تماس مستقیم و غیر مستقیم با نور خورشید بپرهیزید و به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده کنید.

دکتر علیرضا زین الدینی میمند

دکتر علیرضا زین الدینی میمند

متخصص پوست، مو و زیبایی
كتر عليرضا زين الديني ميمند متخصص پوست و مو در کرج و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی کرمان می باشند. دكتر عليرضا زين الديني دارای 28 سال سابقه پزشکی نیز هستند.
 
تایید شده: توسط دکتر علیرضا زین الدینی میمند
برگرفته از: وبسایت https://my.clevelandclinic.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه