ناباروری عدم توانایی یک زوج برای باردار شدن بعد از یک سال مقاربت بدون جلوگیری تعریف می شود. زمانی که ناباروری تشخیص داده می شود، مرد و زن برای تعیین علت و راه های درمان ناباروری مورد ارزیابی قرار می گیرند. در صورتی که تخمک گذاری در خانم به طور مرتب انجام نشود، درمان ناباروری به کمک مصرف دارویی به نام کلومیفن انجام می شود. کلومیفن یک هورمون شبه استروژن ضعیف است که بر روی هیپوتالاموس، غده هیپوفیز و تخمدان اثر گذاشته و سطح هورمون FSH و LH که را بالا می برد. در ادامه دکتر غزال همتی متخصص زنان زایمان و نازایی به سوالاتی در مورد قرص کلومیفن برای بارداری پاسخ می دهند.
تکنولوژی های کمک باروری شامل گزینه هایی مانند لقاح مصنوعی و تلقیح درون رحمی می باشد که افراد را قادر به بارداری می سازد. در مقاله پیش رو به انواع تکنولوژی های کمک باروری خواهیم پرداخت.
آی یو آی یا تلقیح درون رحمی یک روش کمک باروری است که طی آن اسپرم قبل از ورود به داخل رحم، شسته و تغلیظ شده سپس با استفاده از کاتتر وارد رحم می گردد. درصد موفقیت آی یو آی نسبتا بالاست و همچنین عمل آی یو آی به طور مکرر انجام شود تا بارداری اتفاق بیفتد.
تعیین مراحل درمان نازایی به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. استفاده از انواع داروهای ناباروری در خط اول درمان قرار دارد. کلومیفن و گنادوتروپین از جمله مهم ترین داروهایی است که در لیست داروهای ناباروری قرار دارد.
ای وی اف یا لقاح مصنوعی یکی از موثرترین تکنولوژی های کمک باروری می باشد. دلایل انجام ای وی اف متعدد است. انجام شیمی درمانی یکی از دلایل انجام ای وی اف می باشد. در مقاله پیش رو به علت انجام ای وی اف می پردازیم.
انجماد تخمک چیست؟ روشی است که طی آن تخمک فریز شده و ذخیره می گردد. عوارض فریز تخمک و بارداری های ناشی ازآن به درستی روشن نیست زیرا روش نسبتا جدیدی می باشد. روش انجماد تخمک مبتنی بر انجام برخی معاینات و بررسی میزان عملکرد تخمدان ها می باشد.
تست هورمون آنتی مولرین(AMH) چیست؟ هورمون آنتی مولرین (AMH) هورمونی است که توسط فولیکول ها ی اولیه ترشح می شوند و سطح هورمون آنتی مولرین AMH در خون زنان نشان دهنده ذخیره تخمدان فرد است. هورمون آنتی مولرین (AMH) را می توان در هر زمان از ماه انجام داد زیرا این هورمون چه در دوران قاعدگی و چه در دوران استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، تغییری نمی کند. در این مقاله سعی بر آن شده که تعریف جامعی از تست هورمون آنتی مولرین (AMH) شود و از طرفی تفسیر نتیجه تست هورمون آنتی مولرین (AMH) با استفاده از نمودار، نشان داده شده است.
ناباروری در زنان چیست؟ ناباروری در زنان به معنی تلاش برای باردار شدن با مقاربت های جنسی مکرر (بدون روش های جلوگیری از بارداری) به مدت شش ماه تا یک سال (بسته به سن فرد) می باشد، که منجر به بارداری نگردد که در این زمان گفته خواهد شد فرد دچار ناباروری می باشد. در این مقاله سعی بر آن شده که در مورد علتهای ناباروری در زنان و روش های جلوگیری از ناباروری در زنان با استفاده از تغییر شیوه زندگی، بحث شود.
صفحه1 از4

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.