شقاق سينه چیست؟ شقاق سینه نوعی زخم، شکاف یا ترک در ناحیه نوک پستان می باشد. شقاق سینه در شیردهی اغلب ایجاد می شود. در بیشتر موارد با تغییر موقعیت مادر در حین شیردهی شقاق سینه رفع می شود. اما در مواردی که با درمان های خانگی شقاق سینه برطرف نشده و حتی عفونی می گردد باید به پزشک مراجعه کرد.

دروانا: 

 شقاق سينه چيست؟

شقاق سینه نوعی زخم، شکاف و یا تحریک شدگی نوک پستان می باشد. بروز شقاق سینه در شیردهی شایع می باشد. خیلی از خانم ها عنوان می کنند که شقاق نوک سینه به قدری در آن ها آزاردهنده می گردد که سبب قطع شیردهی می شود. شقاق سینه علاوه بر شیردهی در بین ورزشکارانی مانند دوندگان نیز شایع است زیرا آن ها مستعد عرق سوز شدن در ناحیه نوک پستان می باشند.

مگر در مواردی که عفونت رخ داده باشد، شقاق نوک سینه می تواد به راحتی در خانه درمان شود.

علائم شقاق سینه

علائم شقاق سینه می تواند در یک یا هر دوی سینه ها اتفاق بیفتد. علائم شقاق سینه به لحاظ شدت و دوره متفاوت می باشد. عمده ترین علائم شقاق سینه عبارت است از:

 • قرمزی
 • زخم
 • عرق سوز شدن یا ظاهر خشک نوک سینه ها
 • پوسته پوسته شدن
 • عفونت
 • خونریزی
 • ترک یا زخم های باز (شکاف نوک سینه)
 • درد و احساس ناراحتی

علل ایجاد شقاق سینه

در خانم هایی که در دوران شیردهی قرار دارند شقاق سینه ها معمولا ناشی از موقعیت یا پوزیشن نامناسب حین شیردهی می باشد. مشکلاتی در مکیدن یا گرفتن نوک سینه توسط نوزاد نیز می تواند در ایجاد شقاق نوک سینه دخالت داشته باشد.

در ورزشکاران، شقاق نوک سینه ناشی از عرق سوز شدن و اصطکاک در نوک سینه ها می باشد. تحریک نوک سینه ها می تواند در برخی ورزشکاران به اندازه ای عمیق شود که منجر به ایجاد زخم های باز، عفونت و خونریزی شود.

درمان شقاق سينه در شيردهي

در اغلب موارد شما می توانید شقاق سینه را در منزل درمان کنید. راه های بی خطری برای درمان شقاق سینه در شیردهی وجود دارد که در ادامه بدان اشاره خواهیم کرد.

خانم های شیرده می توانند از پماد های غیر نسخه ای روی نوک سینه خود بعد از شیردهی استفاده کنند (پماد شقاق سینه). در هر نوبت مقدار اندکی از این پماد را می توانید روی نوک سینه خود قرار دهید. بنابراین یک تیوب پماد به مدت طولانی برای شما باقی خواهد ماند. استفاده از این محصولات برای درمان شقاق سینه در دوران شیردهی بی خطر می باشد.

بعد از هر بار شیردهی می توانید با  آب گرم حمام کنید. استفاده از کمپرس های مرطوب و گرم در نواحی تحت درمان می تواند به بهبود شقاق سینه کمک کند. شما همچنین می توانید پدهایی را خریداری کنید که مخصوص شقاق سینه طراحی شده اند. یا این که می توانید با استفاده از حوله ای نرم که آن را در آب گرم فرو می برید برای خودتان کمپرسی آماده کنید و سپس آن را روی نوک سینه خود قرار دهید. هرگز از حرارت خشک استفاده نکنید.

اگر نوک سینه های شما دچار تحریک شدیدی شده باشد، قبل از شیردهی می توانید مقداری شیر از آن بدوشید و به آرامی با استفاده از همان شیر نوک سینه خود را ماساژ دهید. شیر مادر اغلب ناراحتی ناشی از شقاق نوک سینه را آرام می کند و حتی در برخی موارد می تواند محافظت آنتی باکتریال را برای آن ناحیه تامین کند. دوشیدن شیر همچنین می تواند میزان تحریک ناشی از شقاق سینه را تخفیف دهد.

می توانید از روغن نعناع برای تخفیف علائم شقاق سینه روی نوک سینه خود استفاده کنید. در تحقیقی کوچک نشان داده شد استفاده از روغن نعناع به دلیل وجود ترکیب منتول در آن در مقایسه با شیر مادر موثر تر است و فرایند بهبود نوک سینه را تسریع می کند (درمان گیاهی شقاق سينه در شيردهي).

می توانید از محافظی برای نوک پستان استفاده کنید. این محافظ کمک می کند ناحیه تحت درمان محافظت شود. از ترکیبات معطر، لوسیون ها و صابون هایی که حاوی ترکیبات محرک می باشد در طول این دوران اجتناب کنید.

مشکلات و عوارض شقاق سینه

در صورتی که شقاق سینه درمان نشده باقی بماند می تواند به ورم سینه و یا التهاب آن بیانجامد. ورم سینه ها یا ماستیت سبب ایجاد آبسه هایی در سینه می گردد که ممکن است برای درمان آن به تخلیه احتیاج باشد.

به دنبال شقاق سینه درمان نشده، عفونت های سینه همچنین می تواند در اثر عوامل عفونی مانند قارچ ها تشدید شود و این در خانم های شیرده شایع می باشد. قارچ می تواند در شیر مادر رشد کند. اگر شما یا فرزندتان دچار برفک شدید بعد از شیردهی نوک سینه خود را در آب گرم بشویید تا شیر اضافی را از روی آن پاک کنید. عفونت برفک در نوزادان بسیار شایع می باشد. برفک می تواند سبب ترک، درد و خارش نوک سینه ها شود و به این ترتیب شقاق نوک سینه پدید می آید.

مراجعه به پزشک برای درمان شقاق سینه

اگر شقاق سینه با استفاده از درمان های یاد شده برطرف نگردید و دردناک شده و حتی عفونی گردید باید به پزشک مراجعه کنید. اگر به عفونت قارچی دچار شده باشید در آن صورت ممکن است به استفاده از داروی های ضد قارچ نیاز داشته باشید. این داروها به فرم موضعی و یا خوراکی در دسترس قرار دارند.

اگر شما در دوران شیردهی قرار دارید باید به خاطر داشته باشید که در اوایل روزهای شیردهی احساس درد در شما طبیعی خواهد بود. در صورتی که در شیردهی به مشکلی دارید و یا به همراهی نیاز دارید می توانید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند نکاتی را به شما پیشنهاد دهد که برای شما بسیار مفید باشد.

 پیشگیری از شقاق نوک سینه

اگر بروز شقاق سینه در شما ناشی از شیردهی باشد در این صورت قرار گیری در موقعیت مناسب حین شیردهی می تواند به شما کمک کند. موقعیت های متعددی وجود دارد که شما و نوزادتان می توانید آن را امتحان کنید. در ادامه تکنیک هایی وجود دارد که شما را در این مورد یاری خواهد کرد:

 • از راحتی خود اطمینان حاصل کنید. مطمئن باشید که بازوها و پشت خود محافظت مناسبی دارد و فرزند شما نیز در حالت راحت و مناسبی قرار دارد.
 • اطمینان حاصل کنید که سینه های شما به نوک چانه نوزاد فشار وارد نمی کند.
 • به آرامی با باز کردن ملایم دهان نوزاد می توانید به درستی سینه خود را در دهان نوزاد قرار دهید و پشت نوزاد خود را محافظت کنید. بینی نوزاد باید در تماس با سینه های شما باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که کل نوک سینه تا در دهان نوزاد قرارد اشته باشد.
 • اگر نوزاد شما به راحتی نتواند با نوک سینه شما مطابق شود یا اگر شما احساس درد داشته باشید می توایند به آرامی انگشت تان را در دهان نوزاد قرار دهید و سپس پوزیشن مناسبی را برای خود ایجاد کنید.

شقاق سینه می تواند سبب ناراحتی شما گردد اما به خاطر داشته باشید این شرایط چندان خطرناک نخواهد بود. اگر شقاق سینه با درمان های خانگی بهتر نشود و یا اگر تدریجا بدتر شود باید به پزشک مراجعه کنید، زیرا احتمال ایجاد عفونت وجود خواهد داشت.

شقاق سینه در شیردهی سبب می شود تا فرایند شیردهی بسیار دشوار گردد. در خیلی از موارد شقاق سینه ناشی از شیردهی می تواند با تغییر موقعیت در حین شیردهی برطرف شود.

برگرفته از: وبسایت https://www.healthline.com
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه