سرطان دهانه رحم بسیار کشنده می باشد و تست غربالگری سرطان دهانه رحم تست پاپ اسمیر می باشد که از سن 21 سالگی شروع می شود و این سرطان با انجام غربالگری های منظم و مراجعه زودهنگام بیماران قابل درمان می باشد.

دروانا:

سرطان دهانه رحم از كشنده ترين سرطان ها در خانم ها مي باشد و در عين حال با تشخيص زودرس و به موقع كاملا قابل درمان مي باشد .

بهترين تست غربالگري سرطان سرويكس، تست پاپ اسمير مي باشد كه امروزه انجام همزمان تست HPV تايپينگ نيز به آن اضافه شده است .

شروع غربالگري از سن ٢١ سال مي باشد كه با تست پاپ اسمير هر 3 سال يك بار صورت مي گيرد و از سن ٣٠ سال انجام همزمان تست پاپ اسمير و HPV تايپينگ ارجح مي باشد و هر 5 سال يك بار صورت مي گيرد.

در بيماراني كه كه علايمي مانند زگيل تناسلي ، عفونت هاي مقاوم به درمان واژن و سرويكس، خونريزي هاي نامنظم و خونریزی بعد از مقاربت جنسی دارند، طبيعتا تست هاي غربالگري سرطان دهانه رحم با فواصل كوتاه تر انجام مي شود و در صورت لزوم از كولپوسكوپي كه نوعي تست تشخيصي دقيق تر جهت سرطان دهانه رحم مي باشد، كمك گرفته مي شود .

قابل تاكيد است كه امروزه با انجام تستهاي غربالگري منظم و مراجعه زودهنگام بيماران، درمان موثر و مطلوب سرطان دهانه رحم به ميزان چشمگيري افزايش يافته است.


دکتر ملیحه قدس روحانی

دکتر ملیحه قدس روحانی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر مليحه قدس روحاني دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی و بیش از 15 سال سابقه فعالیت پزشکی در این حوزه می باشند. خانم دکتر روحانی مصاحبه های تخصصی در حوزه سلامت و بهداشت زنان در رادیو البرز دارند.
 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه