سرطان دهانه رحم بسیار کشنده می باشد و تست غربالگری سرطان دهانه رحم تست پاپ اسمیر می باشد که از سن 21 سالگی شروع می شود و این سرطان با انجام غربالگری های منظم و مراجعه زودهنگام بیماران قابل درمان می باشد.

دروانا:

سرطان دهانه رحم از كشنده ترين سرطان ها در خانم ها مي باشد و در عين حال با تشخيص زودرس و به موقع كاملا قابل درمان مي باشد .

بهترين تست غربالگري سرطان سرويكس، تست پاپ اسمير مي باشد كه امروزه انجام همزمان تست HPV تايپينگ نيز به آن اضافه شده است .

شروع غربالگري از سن ٢١ سال مي باشد كه با تست پاپ اسمير هر 3 سال يك بار صورت مي گيرد و از سن ٣٠ سال انجام همزمان تست پاپ اسمير و HPV تايپينگ ارجح مي باشد و هر 5 سال يك بار صورت مي گيرد.

در بيماراني كه كه علايمي مانند زگيل تناسلي ، عفونت هاي مقاوم به درمان واژن و سرويكس، خونريزي هاي نامنظم و خونریزی بعد از مقاربت جنسی دارند، طبيعتا تست هاي غربالگري سرطان دهانه رحم با فواصل كوتاه تر انجام مي شود و در صورت لزوم از كولپوسكوپي كه نوعي تست تشخيصي دقيق تر جهت سرطان دهانه رحم مي باشد، كمك گرفته مي شود .

قابل تاكيد است كه امروزه با انجام تستهاي غربالگري منظم و مراجعه زودهنگام بيماران، درمان موثر و مطلوب سرطان دهانه رحم به ميزان چشمگيري افزايش يافته است.


دکتر ملیحه قدس روحانی

دکتر ملیحه قدس روحانی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر مليحه قدس روحاني دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی و بیش از 15 سال سابقه فعالیت پزشکی در این حوزه می باشند. خانم دکتر روحانی مصاحبه های تخصصی در حوزه سلامت و بهداشت زنان در رادیو البرز دارند.
 

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه

هرآنچه باید درباره کرونا بدانیم
علائم، درمان، پیشگیری، کرونا در کودکان، کرونا در بارداری، کرونا در شیردهی، آخرین اخبار کرونا