رحم اجاره ای چیست؟ در روش رحم اجاره ای با استفاده از آی وی اف تخمک و اسپرم با هم ترکیب شده سپس رویان حاصل به درون رحم فرد دیگری انتقال داده می شود. بارداری با رحم اجاره ای می تواند به عنوان یک گزینه در افرادی در نظر گرفته شود که رحم آن ها با مشکلاتی مواجه است.

دروانا: 

 رحم اجاره ای به چه معناست؟

رحم اجاره ای به انگلیسی Gestational surrogacy نامیده می شود. در تعریف رحم اجاره ای باید گفت در این روش فرد ناقل، جنین را برای خانواده دیگری در درون خود پرورش می دهد. در این حالت والدین نیز می توانند در بارداری مشارکت داشته باشند. آن ها می توانند در زمان تولد جنین حضور داشته باشند.

در رحم اجاره ای، جنین یا در نهایت نوزاد متولد شده به لحاظ ژنتیکی ارتباطی به فرد حامل ندارد و تخمک ها متعلق به مادر یا اهدا کننده تخمک می باشد و اسپرم نیز توسط پدر و یا اسپرم اهدایی تامین می گردد. همچنین در این روش می توان از جنین اهدایی نیز استفاده کرد.

رحم اجاره ای چگونه انجام میشود؟

در صورتی که جنین اهدایی در کار نباشد لقاح آزمایشگاهی یا آی وی اف انجام خواهد گرفت؛ زیرا ضروری است تخمک مادر با استفاده از اسپرم در شرایط آزمایشگاهی ترکیب شود. تخمک و اسپرم در شرایط آزمایشگاهی با هم ترکیب شده و لقاح صورت می پذیرد. پس از آن انتقال جنین به رحم اجاره ای صورت خواهد گرفت. 

بارداری با رحم اجاره ای برای چه کسانی مناسب خواهد بود؟

در موارد زیر می توان رحم اجاره ای برای بارداری را در نظر داشت:

 • فرد فاقد رحم باشد.
 • در رحم فرد مشکلاتی وجود داشته باشد.
 • فرد نتواند به طور بی خطر و موثری بارداری را به اتمام برساند.
 • سایر درمان های ناباروری موفق نبوده باشد.

بارداری با رحم اجاره ای چه چالش هایی را در پی دارد؟

بارداری با رحم اجاره ای روشی دشوار است که با پیچیدگی های عاطفی توام خواهد بود. اگر شما رحم اجاره ای برای بارداری را انتخاب کرده اید باید بدانید مسیر دشواری را انتخاب کرده اید که در آن باید هزینه های بسیاری بپردازید از طرفی باید صبور باشید. در این مورد می توانید با یک مشاور حقوقی مشورت کنید تا او شما را نسبت به قوانینی که در این مورد وجود دارد توجیه کرده و سپس قرارداری را برای شما تنظیم کند.

بارداری با رحم اجاره ای چه مراحلی را در پی دارد؟

 • ابتدا باید حامل رحم اجاره ای را بیابید. در این مورد می توانید از دوستان یا اطرافیان خود کمک بخواهید. متخصص توصیه می کنند:
 • فرد انتخابی شما بین 21 تا 35 سال داشته باشد.
 • قبلا سابقه زایمان بدون هیچ گونه عوارضی را داشته باشد.
 • خانواده پشتیبانی داشته باشد.
 • به لحاظ فیزیکی و روانی در سلامت به سر برد.
 • به نزد مشاور باروری مراجعه کنید. متخصص سلامت روان با فردی که قرار است رحم خود را در اختیار قرار دهد همچنین با شما صحبت خواهد کرد و جوانب مختلف را برای تان توضیح خواهد داد.
 • معاینه پزشکی برای والدین انجام خواهد گرفت. اگر از تخمک و اسپرم خود افراد استفاده شود مشاوره های ژنتیکی انجام می گیرد تا اطمینان حاصل شود هر دو طرف به لحاظ انجام آی وی اف از سلامت کامل برخوردار می باشند.
 • فردی که قرار است به عنوان حامل جنین شما در نظر گرفته شود مورد معاینه قرار خواهد گرفت و سلامت فیزیکی و روانی او ارزیابی خواهد شد.
 • در نهایت توافق قانونی بین شما و فردی که قرار است رحم خود را در اختیار قرار دهد امضا خواهد شد.

 بارداری با رحم اجاره ای با استفاده از تخمک های تازه چگونه انجام می شود؟

پزشک با استفاده از تکنیک آی وی اف یک یا چند رویان تولید می کند سپس رویان به داخل رحم انتقال داده خواهد شد:

 • ابتدا چرخه های قاعدگی در نظر گرفته می شود. اگر شما از تخمک خود استفاده کنید با استفاده از داروها ترتیبی داده می شود تا چرخه قاعدگی شما با چرخه قاعدگی فرد حامل هماهنگ گردد. به این ترتیب رحم فرد آمادگی پذیرش و پشتیبانی از رویان را خواهد داشت. به همین ترتیب تخمک اهدایی نیز باید متناسب با چرخه فرد حامل در نظر گرفته شود.
 • تحریک به تولید تخمک: زمانی که شما با فرد حامل به لحاظ چرخه های قاعدگی مطابق شدید پس از آن گنادوتروپین ها برای تحرک تخمدان ها به منظور تولید تخمک استفاده خواهد شد تا چندین تخمک تولید شود.
 • تخمک تولید شده بارور می شود: زمانی که تخمک بالغ شد با استفاده از روشی سرپایی پزشک اقدام به برداشت تخمک ها می کند و پس از نمونه برداری از اسپرم، تخمک و اسپرم در شرایط آزمایشگاهی با هم ترکیب می شوند.
 • انتقال رویان: بعد از لقاح رویان حاصل شده به رحم فرد اجاره ای انتقال داده خواهد شد و او باردار می گردد.

شانس موفقیت بارداری به سن فرد تولید کننده تخمک نیز بستگی خواهد داشت.

بارداری با رحم اجاره ای با استفاده از تخمک فریز شده چگونه خواهد بود؟

در ادامه بارداری با رحم اجاره ای با کمک تخمک فریز شده تشریح می گردد:

 • استفاده از دارو: فرد حامل رحم اجاره ای از مدتی قبل از باردار شدن شروع به مصرف داروهایی خواهد کرد که رحم او را برای باردار شدن آماده سازد.
 • تخمک از حالت انجماد خارج شده و لقاح صورت می پذیرد: اسپرم اهدایی و یا اسپرمی که از نمونه منی پدر به دست آمده است در شرایط آزمایشگاهی با تخمک ترکیب می شود.
 • انتقال رویان ها: بعد از لقاح رویان های حاصل به رحم فرد حامل منتقل می گردد. از رویان های منتقل شده دست کم یکی می تواند باقی بماند.

سن فردی که نمونه تخمک از او به دست آمده است می تواند در موفقیت بارداری موثر باشد.

بارداری با رحم اجاره ای و با استفاده از جنین اهدایی چگونه صورت می پذیرد؟

استفاده از جنین اهدایی مانند فرایندی است که در مورد تخمک فریز شده طی می گردد. در این شرایط نیازی نیست چرخه های قاعدگی هماهنگ شود تنها فرد میزبان قبل از انتقال رویان باید از داروهایی استفاده کند که رحم او را برای بارداری آماده سازد.

بارداری با رحم اجاره ای چه مدت طول خواهد کشید؟

یافتن فرد مناسب برای رحم اجاره ای ممکن است فرایندی باشد که چندین ماه تا چندین سال زمان برد. از زمانی که درمان آغاز شود باید بدانید حداقل سه تا چهار چرخه آی وی اف ضروری است تا بارداری موفق صورت پذیرد. از طرفی هر چرخه آی وی اف نیز چهار تا شش هفته زمان خواهد برد.

نرخ موفقیت برای تخمک اهدایی یا جنین اهدایی طی بارداری با رحم اجاره ای چقدر است؟

 • تخمک اهدایی: شانس شما در این نوع بارداری به کیفیت رویان و سن فردی که نمونه تخمک از او به دست آمده است و تعداد رویان های منتقل شده بستگی خواهد داشت. با استفاده از تخمک های تازه شانس تولد فرزند 50 درصد می باشد. تخمک های فریز شده گزینه های نسبتا جدیدی هستند اما آمار به دست آمده از آن ها امیدوار کننده بوده است.
 • جنین اهدایی: داده ها نشان می دهد حدود 37 درصد جنین اهدایی می تواند به تولد منتج شود.
دکتر زهرا زارعیان

دکتر زهرا زارعیان

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دكتر زهرا زارعيان جهرمی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی دارای فلوشیپ نازایی و IVF و گواهینامه لاپاراسکوپی و سونوگرافی می باشند. همچنین خانم دكتر زارعيان عضو انجمن باروری و ناباروری زنان ایران هستند.
 
تایید شده توسط دکتر زهرا زارعیان
برگرفته از: وبسایت https://www.babycenter.com

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه