سرکلاژ چیست؟ جراحی سرکلاژ زمانی انجام می شود که دهانه رحم ضعیف شده و فرد در خطر زایمان زودرس قرار داشته باشد. تاثیر این جراحی بر حفظ بارداری و پیشگیری از زایمان زودرس بر خطرات آن غالب می باشد. اگر فرد در یک بارداری وادار به انجام سرکلاژ شود، احتمال نیاز به انجام جراحی در بارداری های بعدی نیز وجود خواهد داشت.

دروانا: 

 سرکلاژ دهانه رحم

وقتی دهانه رحم فرد ضعیف باشد، جنین در خطر زایمان زودرس قرار خواهد داشت؛ زیرا دهانه رحم کوتاه شده و یا خیلی زود باز می گردد. به منظور پیشگیری از زایمان زودرس پزشک انجام سرکلاژ دهانه رحم را توصیه می کند. سرکلاژ به انگلیسی cerclage نامیده می شود.

انجام سرکلاژ کمک می کند تا از انجام تغییرات زودرس در دهانه رحم جلوگیری شود، بنابراین از بروز زایمان زودرس جلوگیری می گردد (سرکلاژ و زایمان زودرس). بسته شدن دهانه رحم سبب می شود جنین همچنان در رحم باقی بماند تا مادر به هفته 37 تا 38 بارداری برسد.

سرکلاژ دهانه رحم چیست؟

 طی جراحی سرکلاژ دهانه رحم دوخته می شود. دهانه رحم در پایین ترین بخش رحم قرار دارد و به واژن باز می شود.

 جراحی سرکلاژ در چه مواردی استفاده می شود؟

سرکلاژ دهانه رحم در مواردی استفاه می شود که دهانه رحم فرد تحت فشار ناشی از پیشرفت بارداری در خطر باز شدن قرار دارد (اندیکاسیون سرکلاژ).     

ضعیف بودن دهانه رحم می تواند در اثر موارد زیر اتفاق بیفتد:

 • سابقه انجام جراحی LEEP یا بیوپسی مخروطی
 • آسیب به دهانه رحم که ناشی از سقط اختیاری باشد

 زمان انجام سرکلاژ در چند هفتگی است؟

بهترین زمان انجام سرکلاژ در 12 تا 14 هفتگی بارداری است. اما برخی خانم ها ممکن است دیرتر به انجام این جراحی نیاز داشته باشند. اگر انجام جراحی بعدا ضرورت پیدا کند احتمالا در بارداری های آینده نیز به انجام سرکلاژ دهانه رحم نیاز خواهید داشت.

 جایگزین سرکلاژ چه روشی می باشد؟

اگر تغییرات دهانه رحم با تاخیر انجام شود یا اگر دهانه رحم در تقریبا باز شده باشد، استراحت مناسب می تواند بهترین جایگزین سرکلاژ باشد.

مزایای انجام سرکلاژ چیست؟

سرکلاژ دهانه رحم مانع از بروز سقط و زایمان زودرس می شود که ممکن است در اثر ناکارآمدی دهانه رحم اتفاق بیفتد. در 85 تا 90 درصد موارد انجام این جراحی موفقیت آمیز می باشد. انجام این جراحی زمانی نتایج مطلوبی را در پی دارد که نا کارآمدی دهانه رحم تشخیص داده شود. متاسفانه تشخیص ناکارآمدی دهانه رحم دشوار می باشد و ممکن است به درستی تشخیص داده نشود.

چرا هر خانمی که به انجام زایمان زودرس نیاز دارد از انجام سرکلاژ بهره نخواهد برد؟

تنها خانم هایی که که دهانه رحم غیر نرمال دارند می توانند از جراحی سرکلاژ استفاده کنند. اما حتی با انجام این جراحی نیز ممکن است مشکلات دیگری در میان باشد. خانم هایی که این جراحی انجام داده اند باید به طور مرتب به لحاظ بروز مشکلاتی مانند عفونت و وضع حمل زودتر از موعد مورد بررسی و معاینه قرار گیرند.

قبل از انجام جراحی سرکلاژ چه مواردی باید مورد توجه قرار گیرد؟

قبل از انجام جراحی سرکلاژ سوابق پزشکی فرد باید مورد ارزیابی قرار گیرد. تست هایی با استفاده از سونوگرافی ترانس واژینال و توسط پزشک متخصص در بارداری های پر خطر باید انجام شود. پزشک در مورد روش های مناسب برای کنترل درد با شما صحبت خواهد کرد. هر گونه سوال و نگرانی که در مورد انجام سرکلاژ در ذهن دارید را می توانید از پزشک خود بپرسید.

سرکلاژ چگونه انجام میشود؟

در اغلب موارد از بی حسی اپیدورال برای کنترل درد استفاده می شود. سپس پزشک با استفاده از نخ های قوی پیرامون رحم را بخیه می زند این نخ ها به اندازه ای سفت می شود که بتواند دهانه رحم را بسته نگاه دارد.

آیا سرکلاژ درد دارد؟

بله. انجام جراحی سرکلاژ درد دارد. بنابراین حین انجام جراحی از بی حسی اپیدورال استفاده می شود.

بعد از انجام سرکلاژ انتظار چه نتایجی را باید داشته باشیم؟

بعد از انجام جراحی سرکلاژ باید به مدت چند ساعت در بیمارستان بمانید تا علائم انقباضات زودرس در شما مورد بررسی قرار گیرد.

فورا بعد از انجام این جراحی ممکن است دچار خونریزی سبکی شوید و کرامپ خفیفی را تجربه نمایید. این علائم ظرف چند روز از بین خواهد رفت. ممکن است میزان ترشحات واژن نیز افزایش یابد که این مقدار ترشح ممکن است تا انتهای بارداری ادامه داشته باشد. ممکن است برای پیشگیری از عفونت و یا زایمان زودرس ناچار باشید از برخی داروها استفاده کنید. دو تا سه روز بعد از انجام جراحی سرکلاژ ناچارید که در منزل استراحت کنید. باید از انجام فعالیت های فیزیکی غیر ضروری بپرهیزید. پزشک برای شما توضیح خواهد داد که از چه زمانی می توانید فعالیت های روزمره خود را از سر گیرید. از یک هفته قبل تا یک هفته بعد از جراحی توصیه می شود از داشتن نزدیکی جنسی اجتناب کنید.

بخیه های جراحی سرکلاژ تا چه  مدت در جای خود باقی خواهد ماند؟

به طور کلی نخ های بخیه در روز 37 بارداری خارج می شود، اما می توان قبل از پاره شدن کیسه آب و یا شروع انقباضات رحم نیز خارج شود. بخیه ها در مطب پزشک کشیده خواهد شد. این روش شبیه به تست پاپ اسمیر می باشد و ممکن است با خونریزی سبکی همراه باشد.

عوارض سرکلاژ چیست؟

احتمال بروز عوارض و خطرات ناشی از جراحی سرکلاژ اندک می باشد. اغلب متخصصین بر این باورند که انجام سرکلاژ می تواند نجات بخش باشد و منافع حاصل از آن بر خطرات احتمالی اش غالب می باشد.

عوارض سرکلاژ عبارت است از:

 • انقباضات زودرس
 • دیستوشیا دهانه رحم (ناتوانی دهانه رحم در اتساع نرمال در حین وضع حمل)
 • پارگی غشاها
 • عفونت دهانه رحم
 • برخی خطرات مرتبط با بیهوشی مانند تهوع و استفراغ

بروز چه علائمی بعد از انجام سرکلاژ خطرناک می باشد؟

در صورت بروز هر یک از علائم زیر بعد از انجام سرکلاژ فورا با متخصص زنان تماس بگیرید:

 • انقباض یا کرامپ
 • درد در بخش پایینی شکم، دردی که شبیه به درد زایمان باشد
 • خونریزی واژینال
 • تب بالا
 • لرز
 • تهوع و استفراغ
 • ترشحات واژینال که با بوی بد همراه باشد
 • پارگی کیسه آب

در افرادی که سرکلاژ انجام داده اند، آیا بارداری آینده می تواند مشکلات مشابهی را به دنبال داشته باشد؟

اغلب خانم هایی که در یک بارداری به انجام سرکلاژ نیاز داشته اند در بارداری های آینده نیز به انجام سرکلاژ نیاز خواهند داشت.

برگرفته از: وبسایت http://americanpregnancy.org

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه