کم آبی بدن در بارداری ممکن است در 4 ماه اول بارداری بعلت تهوع و استفراغ شدید ایجاد شود همچنین ممکن است کم آبی بدن در بارداری سبب عفونت مثانه و کلیه ها شود که می تواند باعث عفونت مایع آمنیون و پارگی کیسه آب جنین و زایمان زودرس شود.

پرسش و پاسخ اختصاصی سایت دروانا از دکتر غزال همتی جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در رابطه با کم آبی بدن در بارداری

دکتر غزال همتی

جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی
سرکار خانم دکتر غزال همتی دارای بورد تخصصی زنان، زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی ایران در شهر تهران هستند. بیش از 22 سال سابقه فعالیت در این حوزه را دارند و در سال 1388 به عنوان پزشک نمونه سال در غرب استان تهران انتخاب شدند.
 

پرسش سایت دروانا:

  • کم آبی بدن در بارداری چه مشکلاتی را می تواند ایجاد کند؟
  • علت کم آبی بدن در بارداری چیست؟
  • در دوران بارداری بدن به چه مقدار آب نیاز دارد؟

پاسخ دکتر غزال همتی:

کم آبی بدن ربطی به دوران بارداری ندارد و در هر دوره زندگی در صورت کم خوردن آب چنین مشکلی ایجاد می شود.

بطور کلی هر فردی در طول روز باید روزی 8 لیوان آب مصرف نماید که در تابستانها و هنگام ورزش کردن مقدار نوشیدن آب بیشتر از این حد خواهد بود. 

کم آبی بدن در تابستانها بعلت گرمازدگی و تعریق شدید و قرار گرفتن زیر نور آفتاب نیز رخ می دهد.

کم آبی باعث خستگی و ضعف، سرگیجه، تپش ضربان قلب، در موارد شدید حتی درد عضلات و گرفتگی عضلات خواهد بود که در موارد شدید کم آبی و گرمازدگی رخ می دهد.

کم آبی و آب خوردن کم در تمام طول سال باعث غلیظ شدن ادرار شده و در مدت طولانی باعث عفونت مثانه و سوزش ادرار و تکرر ادرار و در ادامه در صورت عدم درمان باعث عفونت کلیه و درد کلیه ها و تب و مسائل مربوط به آن می شود.

از جمله مشکلاتی که کم آبی بدن در بارداری ممکن است ایجاد کند عفونت مثانه و کلیه ها می باشد که در بارداری عفونت مثانه و عفونت های کلیه باعث عفونت مایع آمنیون و پارگی کیسه آب جنین و زایمان زودرس خواهد شد و در موارد شدید ممکن است جنین در بدو تولد دچار عفونت شدید و سپتی سمی جنین و عوارض متعاقب آن خواهد شد.

کم آبی بدن در بارداری و در 4 ماه اول بارداری بعلت تهوع و استفراغ شدید مادران و عدم تمایل به نوشیدن آب، بیشتر رخ می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره پزشکی و درمان بیماری خود به متخصصین مربوطه مراجعه نموده و از خود درمانی و یا مصرف دارو ها بدون تایید پزشک معالج خودداری نمایید.

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه

هرآنچه باید درباره کرونا بدانیم
علائم، درمان، پیشگیری، کرونا در کودکان، کرونا در بارداری، کرونا در شیردهی، آخرین اخبار کرونا