پرسش و پاسخ اختصاصی سایت دروانا، آیا مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری بی خطر است؟

پرسش سایت دُروانا:

1. آیا مصرف داروهای ضد افسردگی در دوران بارداری بی خطر است؟

پاسخ:

در ابتدا داروهای ضد افسردگی و مخصوصا مهار کننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) را برای خانم های باردار بی خطر می دانستند و حتی تصور بر این بود در سه ماهه اول بارداری که جنین بسیار آسیب پذیر می باشد مصرف قرص های ضد افسردگی بی خطر است. اما در اواخر سال 2005، شواهدی از چندین منبع به دست آمد که هشدار می داد جنین هایی که در معرض دارو های ضد افسردگی در سه ماهه اول بارداری هستند با افزایش ریسک بروز نقص رو به رو هستند.

گزارشات نشان می داد فرزندانی که مادران آن ها از داروی ضد افسردگی پاروکسیتین در سه ماهه اول بارداری استفاده می کردند عمدتا دچار نقایص قلبی، برخی ناهنجاری ها در جمجمه و پیش آمدگی روده به بند ناف می شدند.

مصرف سایر داروهای ضد افسردگی SSRIs نیز منجر به بروز پیش آمدگی روده به سمت ناف می گردید اما به اندازه پاروکسیتین قوی نبود. هم چنین این داروها منجر به بروز نواقص قلبی نمی شد.

وقتی خانم باردار مدت کوتاهی قبل از وضع حمل از دارو های ضد افسردگی استفاده کند نوزاد متولد شده ممکن است با علائم ترک گذرا مواجه شود. این علائم معمولا در اثر استفاده داروی ضد افسردگی پاروکستین شدید است زیرا این دارو سریع تر از سایر دارو های ضد افسردگی SSRI ها از بدن دفع می شود.

باید از مصرف داروهای ضد افسردگی در 3 ماهه اول بارداری تا جاییکه امکان دارد اجتناب کرد زیرا عوارض قرص های ضد افسردگی در بارداری بیشتر از منافع آن ها می باشد.

افسردگی مادر بیماری جدی است که سبب رنج فراوانی می گردد. مادران افسرده به سختی مراقب خودشان هستند. آن ها به طور منظم به ملاقات پزشک خود نمی روند و احتمال مصرف الکل و استفاده از داروهای غیرمجاز در آن ها بالاست. تحقیقات نشان می دهد که کودکان متولد شده از مادران افسرده، به هنگام تولد وزن کمی دارند. در موارد شدید، افسردگی می تواند منجر به مرگ مادر و فرزند شود. بنابراین درمان با استفاده از داروهای ضد افسردگی در بارداری در برخی موارد ضروری است.

خوشبختانه اغلب گزینه های درمانی مناسب است. خانم هایی که افسردگی خفیف تری دارند از زمانی که برای بارداری تلاش می کنند تا میانه های دوران بارداری می توانند تدریجا دوز دارو را کم کنند و به سایکوتراپی و پشتیبانی خانواده تکیه کنند. اما در مواردی که خانم به افسردگی متوسط تا شدید مبتلاست و به ویژه زمانی که پیش بینی آبستن شدن آسان نباشد، چنین رویکردی چندان مناسب نیست. خوشبختانه تحقیقات انجام شده ارتباط بین بروز نقص در نوزاد و SSRI ها را نشان نداده است. هم چنین به نظر می رسد ضد افسردگی های تری سایکلیک نیز نسبتا بی خطر هستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با افسردگی پس از زایمان به مطلب زیر مراجعه نمایید:

در برخی موارد برنامه ریزی غیر ممکن است. خانم هایی که از داروی ضد افسردگی پاروکسیتین استفاده می کنند ممکن است به طور غیر منتظره ای باردار شوند و در سه ماهه اول بارداری ناچار به تصمیم گیری می شوند. در چنین موقعیتی او تصمیم می گیرد که افزایش ریسک نقص در جنین را تحمل کند یا این که با ریسک عود افسردگی رو به رو شود. اگر تصمیم بر قطع مصرف داروی ضد افسردگی پاروکسیتین یا تغییر داروی مصرفی باشد، باید بدانند که هر گونه تغییری تدریجی ایجاد می شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت مشاوره پزشکی و درمان بیماری خود به متخصصین مربوطه مراجعه نموده و از خود درمانی و یا مصرف دارو ها بدون تایید پزشک معالج خودداری نمایید
برچسب‌ها

درباره دُروانا

دُروانا محلی برای تحقیق و پژوهش (فرهنگ دهخدا)
وبسایت دروانا در تلاش است با گردآوری ژورنال های تخصصی پزشکی، مجلات پزشکی، مقالات و مطالب علمی، از معتبرترین منابع جهانی، بستری را برای تحقیق و مطالعه فراهم نماید.
از تمامی پزشکانی که دُروانا را برای رسیدن به این هدف همراهی می نمایند، کمال تشکر را داریم.
با دروانا همراه شوید.

موضوعات ویژه